Nymburští debatéři ovládli Českou Třebovou

Nymburští debatéři ovládli Českou Třebovou

V rámci turnaje v České Třebové (25. - 27.11.) se debatních klání zúčastnily dva nymburské týmy – Per Elequens (M. Dolečková, M. Jecha a J. Sladký) a tým Ergo (M. Vlčková, D. Gromada a M. Pokorný z gymnázia Nad Alejí v Praze). Po úspěšném turnaji v Liberci se čekalo, jak nymburští naloží s rolí obhájců turnajových vavřínů. Jak se jim to povedlo?

Během turnaje se vedly debaty nad tezí „ČR by měla lépe chránit oběti domácího násilí“ a „Pomoc Řecku je cestou ke zkáze“. První páteční kolo poslalo nymburské týmy do silnější poloviny týmů díky jasným výhrám proti debatérům z Přerova a Brna. Během soboty se pak lámal pověstný chléb. Turnaje se účastilo 15 týmů.

 

Tým Per Elequens, s ambicí kvalifikovat se na květnové finále, se v debatách proti týmům z Open Gate, Přerova a Frýdku-Místku velmi činil a po sobotě se mohl těšit na nedělní nepřipravenou debatu s 4 vítězstvími na své straně.

 

Tým Ergo pak změřil síly s debatéry pražského Gymnázia E. Krásnohorské a potvrdil svou připravenost a formu výhrou. Následovaly pak debaty nad osudem zadluženého Řecka. Nejdříve proti dalšímu přerovskému týmu dokázali nymburští obhájit smysl a účel finanční pomoci Řecku, aby pak v následující debatě proti týmu z Českého Těšína ukázal i stinné stránky této pomoci a pomocí svých argumentů dokázal získat navrch i ve čtvrtém kole debat. Sobotní večeře pak měla, bez ohledu na menu podávané v místě konání, příjemnou atmosféru a nymburští si jí náležitě vychutnali. Ale turnaj nebyl zdaleka u konce!

 

Nedělní dopoledne přineslo debatu dvou nejúspěšnějších týmů turnaje. Dvou dosud neporažených – došlo na malé nymburské finále celého turnaje! Proti sobě se nad tezí „Hrací automaty a video-loterijní terminály by měly být zakázány“ postavily týmy Ergo a Per Elequens, bitva o první místo mohla začít. Došlo na velmi vyrovnanou debatu, která i přes svůj status nepřipravené debaty měla co nabídnout. A výsledek? V debatě a tedy i celém turnaji zvítězil tým Ergo!!! Tým Per Elequens pak obsadil druhé místo!

 

A ani mezi jednotlivci se nymburští neztratili! Z 51 účastníků se nymburští umístili následovně:

1. místo: Daniel Gromada

2. místo: Jakub Sladký

5. místo: Martina Vlčková

7. místo: Martina Dolečková

14. místo: Martin Jecha


Kompletní výsledkový servis pak naleznete zde.

 

Velmi pozitivní zprávou před zimní přestávkou je fakt, že naději na kvalifikaci mezi nejlepších 8 týmů Ligy dnes reálně mají 3 nymburské týmy, které drží průběžnou první (TOGO), druhou (Per Elequens) a pátou příčku (Ergo). A co přijde na jaře? Mimo soutěžní formát se dosud držela plejáda mladých nadějných debatérů a debatérek, které na turnaje nepustily společenské povinnosti, ale tito rozhodně nezahálí a spolu se svými zkušenějšími kolegy se  připravují na jarní část kvalifikačního cyklu, kde naše debatéry čekají 3 turnaje a květnové finále. Držme jim palce!


P.S.: Chcete-li si také vyzkoušet debatu a vše co obnáší, máte možnost každé úterý od 14:10 v učebně č. 73 a 74. Všichni zájemci jsou vítáni....

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Jan Jelínek

Absolvoval v roce 1957.

Narodil se 19. 7. 1940 v Praze. Složil přijímací zkoušky na FAMU,

Svět v roce založení školy

Nafukování trustů

Americký Kongres schválil zákon omezující tzv. nafukování trustů tím, že rozšiřování trustů podléhá rozhodnutím generálního prokurátora. 

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!