Nymburští debatéři ovládli Českou Třebovou

Nymburští debatéři ovládli Českou Třebovou

V rámci turnaje v České Třebové (25. - 27.11.) se debatních klání zúčastnily dva nymburské týmy – Per Elequens (M. Dolečková, M. Jecha a J. Sladký) a tým Ergo (M. Vlčková, D. Gromada a M. Pokorný z gymnázia Nad Alejí v Praze). Po úspěšném turnaji v Liberci se čekalo, jak nymburští naloží s rolí obhájců turnajových vavřínů. Jak se jim to povedlo?

Během turnaje se vedly debaty nad tezí „ČR by měla lépe chránit oběti domácího násilí“ a „Pomoc Řecku je cestou ke zkáze“. První páteční kolo poslalo nymburské týmy do silnější poloviny týmů díky jasným výhrám proti debatérům z Přerova a Brna. Během soboty se pak lámal pověstný chléb. Turnaje se účastilo 15 týmů.

 

Tým Per Elequens, s ambicí kvalifikovat se na květnové finále, se v debatách proti týmům z Open Gate, Přerova a Frýdku-Místku velmi činil a po sobotě se mohl těšit na nedělní nepřipravenou debatu s 4 vítězstvími na své straně.

 

Tým Ergo pak změřil síly s debatéry pražského Gymnázia E. Krásnohorské a potvrdil svou připravenost a formu výhrou. Následovaly pak debaty nad osudem zadluženého Řecka. Nejdříve proti dalšímu přerovskému týmu dokázali nymburští obhájit smysl a účel finanční pomoci Řecku, aby pak v následující debatě proti týmu z Českého Těšína ukázal i stinné stránky této pomoci a pomocí svých argumentů dokázal získat navrch i ve čtvrtém kole debat. Sobotní večeře pak měla, bez ohledu na menu podávané v místě konání, příjemnou atmosféru a nymburští si jí náležitě vychutnali. Ale turnaj nebyl zdaleka u konce!

 

Nedělní dopoledne přineslo debatu dvou nejúspěšnějších týmů turnaje. Dvou dosud neporažených – došlo na malé nymburské finále celého turnaje! Proti sobě se nad tezí „Hrací automaty a video-loterijní terminály by měly být zakázány“ postavily týmy Ergo a Per Elequens, bitva o první místo mohla začít. Došlo na velmi vyrovnanou debatu, která i přes svůj status nepřipravené debaty měla co nabídnout. A výsledek? V debatě a tedy i celém turnaji zvítězil tým Ergo!!! Tým Per Elequens pak obsadil druhé místo!

 

A ani mezi jednotlivci se nymburští neztratili! Z 51 účastníků se nymburští umístili následovně:

1. místo: Daniel Gromada

2. místo: Jakub Sladký

5. místo: Martina Vlčková

7. místo: Martina Dolečková

14. místo: Martin Jecha


Kompletní výsledkový servis pak naleznete zde.

 

Velmi pozitivní zprávou před zimní přestávkou je fakt, že naději na kvalifikaci mezi nejlepších 8 týmů Ligy dnes reálně mají 3 nymburské týmy, které drží průběžnou první (TOGO), druhou (Per Elequens) a pátou příčku (Ergo). A co přijde na jaře? Mimo soutěžní formát se dosud držela plejáda mladých nadějných debatérů a debatérek, které na turnaje nepustily společenské povinnosti, ale tito rozhodně nezahálí a spolu se svými zkušenějšími kolegy se  připravují na jarní část kvalifikačního cyklu, kde naše debatéry čekají 3 turnaje a květnové finále. Držme jim palce!


P.S.: Chcete-li si také vyzkoušet debatu a vše co obnáší, máte možnost každé úterý od 14:10 v učebně č. 73 a 74. Všichni zájemci jsou vítáni....

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

20.09.2022

Gymnázium Bohumila Hrabala je určenou školou ve smyslu vyhlášky MŠMT č.13/2005 Sb. k poskytování jazykové přípravy žákům - cizincům.

seznam pověřených škol

Celý článek

Významní absolventi

Michal Plavec

Michal Plavec (*1973), (regionální) historik, novinář a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze, odmaturoval na nymburském gymnáziu v roce 1991.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Cenzura v Prusku

únor 1903

Pruský ministr vnitra podal v Poslanecké sněmovně vysvětlení, proč byla zakázána hra Das Tal des Lebens (Údolí života) od Maxe Dreyera:

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
16.11.2022

Ve středu 16.11. se kromě veleúspěšných basketbalistů na Mistrovství republiky prosadili naši studenti i v dalším sportu, tentokráte ve futsalu. Los úvodního kola divize B (Středočeský kraj) nás poslal na turnaj do Babic na tamní soukromou školu OPEN Gate. Kromě pořadatele našimi soupeři byly Gymnázium Říčany a SOŠ a SOU Čelákovice. Hrálo se systémem každý s každým a mezi posledních 16 týmů divize postupovaly nejlepší dva.

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.