Aktivity francouzštinářů v novém školním roce - druhý díl - Literární kavárna

Aktivity francouzštinářů v novém školním roce - druhý díl - Literární kavárna

Ani studenti francouzštiny s aktivitou nezahálejí. A tak již v pondělí 8. 9. zahájily první skupiny z nižšího i vyššího gymnázia další sérii Literárních kaváren s lektorkou paní Danièle Geffroy. Stejně jako v loňské roce budou mít i letos v prvním pololetí možnost objevovat frankofonní literaturu, zlepšovat své čtenářské dovednosti nebo výslovnost. Zážitky z první kavárny přibližuje článek Lukáše Jančíka z 3TA, Terezy Šolcové z 4KA a Anežky Jislové a Alžběty Zavadilové  z 2SA.

Dnes 8. 9. jsme měli jako obvykle hodinu literární kavárny, kde si s francouzskou lektorkou čteme francouzské knížky. Dnes jsme četli knihu “Banta et la tortue qui chante”, což znamená “Banta a želva která zpívala”. Sice jsme většině textu nerozuměli (jako vždy), ale hlavní děj jsme chápali. Po přečtení knihy jsme procvičovali otázky ohledně příběhu z knihy. Překvapilo mě, že jsme své lektorce rozuměli i přes to, že jsme francouzštinu 2 měsíce neslyšeli.
Lukáš Jančík
 
Bonjour! 
Je tady zase škola a s ní i Café littéraire s Madame Danièle Geffroy. Po prázdninách jsou všichni odpočatí a moc se na Café littéraire těšili.
Tentokrát si pro nás Madame Danièle připravila knížku 'L'œil du loup'. Já osobně si myslím, že každou hodinou se sbližujeme s jazykem a učíme se nové fráze. Café littéraire je velmi užitečný projekt. S Madame Danièle si všichni rozumíme (i ve francouzštině :-) ) a když něčemu nerozumíme, ochotně nám vše vysvětlí.
Tereza Šolcová 4KA
 
8. 9. Jsme absolvovali 1. literární kavárnu tohoto roku Opět to byla velmi příjemná hodina plná zábavného francouzského čtení. Tentokrát jsme se zaměřili na vtipnou komiksovou knížku: Monsieur Blaireau et madame Renarde Tedy pan jezevec a paní liška. Byla to velice krásná knížka o liščí a jezevčí rodině. Naučili jsme se z ní spoustu nových slov a během hodiny jsme dokonce procvičovali číslovky. Také jsme dostávali spoustu  různých otázek počínaje otázkou kde jsme byli o prázdninách a konče vyptáváním se na úklid v pokoji. Paní lektorka byla jako obvykle velice milá a hodina nám s ní rychle uběhla.
 
Anežka Jislová, Alžběta Zavadilová 2SA

Aktuální informace

23.10.2020

Po celý týden je škola uzavřena.

Administartivní úsek zahajuje činnost opět až od pondělí 2. 11. 2020, od stejného data pokarčuje distanční výuka všech ročníků, pokud nebude nadřízenými orgány rozhodnuto jinak.
Celý týden je mimo provoz také školní jídelna na SOŠ a SOU Nymburk.

Jiří Kuhn, ředitel školy

12.10.2020

Od středy 14.10. přechází celá škola na on-line (distanční) výuku, škola bude pro žáky uzavřena. Rozvrhy tříd na nižším gymnáziu se tímto dnem mění, na vyšším gymnáziu platí již zveřejněná verze. Aktuální stav rozvrhu najdete zde.

09.10.2020

Tělocvičny jsou počínaje pondělkem 12/10 uzavřeny pro odpolední a večerní cvičení. Po dobu platnosti mimořádných opatření není provoz možný. 

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1927.

Narodil se 20. 8. 1905 v Nymburce. Psal do různých listů. V letech 1938-1945 vyl redaktorem nakladatelství Mazáč, kde redigoval knihovnu soudobé prózy „Nová cesta“.

Svět v roce založení školy

Dreyfus odhalení

6. dubna 1903

Nová odhalení v Dreyfusově procesu: 

Nejčtenější

27.09.2020

23. září 2020 jsme s panem školníkem připravili k odvozu přes 180 kg kovového odpadu, který studenti a zaměstnanci školy vyseparovali během více než 5 uplynulých let.

celý článek
25.09.2020

V pondělí  21. září vyrazila naše třída 6XB, navzdory počátečním obavám ze zrušení, popřípadě odložení, kurzu, do Rokytnice nad Jizerou, aby zde jako tolik jiných tříd před ní podstoupila pětidenní pobyt inspirovaný geologií. 

celý článek
02.10.2020

Na druhý a bohužel poslední letošní geokurz vyrazila do Rokytnice na přelomu září a října třída druhá A. Protože v pondělí byl státní svátek, kurz byl o den kratší než je obvyklé.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!