Výtvarníci na exkurzi ve “veletržáku”

Do Veletržního paláce v Praze, kde nás čekala prohlídka s odborným výkladem o moderních výtvarných směrech, se naše třída 2.A po roce opět vrátila. Doprovodem nám byla paní profesorka Sedlatá.

Jelikož bylo více uměleckých směrů než času, nikdo nelenil a hned jsme se ponořili do proudu expresionismu. Byla šance se vcítit do temných, sklíčených myšlenek a pocitů autorů, které provázely a tvořily inspiraci vznikajícímu a velice netradičně barevnému umění.

Přesun k abstrakci, fauvismu a futurismu zahrnoval mino jiné mnoho schodů, ale také úplně jiné vnímání reality. Abstrakce nám povolovala mnoho představivosti, ale ukázala nám i teorii barev zahrnující jejich kontrast i soulad. Fauvismus se také hodně zabývá barvami, jejich agresivitou a nezávislostí. Futurismus se snaží o zachycení rychlosti pohybu a nových technologií, jimiž je fascinován.  

Nesmíme zapomenout ani na jeden ze známějších stylů, jímž je kubismus. Geometrie tohoto stylu nám občas dala trochu zabrat a „orientace“ na plátně nebyla jednoduchá. Nakonec se nám snad povedlo rozluštit i složité vyvedení obrazů Pabla Picassa.

O jedno patro níže na nás pak čekala poslední část výstavy. Představovala sociální umění, jež se snažilo uvést nás do prostoty a chudoby. Jednoduchost je stěžněm tohoto stylu. Surrealismus neboli „nad skutečností” nám pak připomněl, že i sny je možné zajímavě výtvarně uchopit.

Posledním stylem byl funkcionalismus, který upřednostňuje především jednoduchost, praktičnost a čisté tvary bez nánosu dekoru. Ve všech těchto směrech a proudech bylo poznat, že se umělci stále pokouší o něco nového, jiný rukopis, styl, jedinečnost a jiný pohled na věc.

Tímto naše exkurze skončila a my jsme zase o něco chytřejší.

Johana Pešánová, 2A

Aktuální informace

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1950.

Narodil se 7. 3. 1931 v Nymburce. Je jedním z nejslavnějších hráčů české basketbalové historie.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Začaly vycházet Ľudové noviny

2. leden 1903

V Martině začaly vycházet Ľudové noviny (zprvu třikrát týdně), 

Nejčtenější

07.10.2021

Po jedenapůlroční přestávce způsobené pandemií přivítáme v naší škole jako hosta další alumni besedy absolventku školy paní Mgr. Janu Smolíkovou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Protože se věnuje geografii, životnímu prostředí a již vícekrát navštívila Antarktidu, bude její povídání především o tomto sedmém a zároveň nejchladnějším dílu světa.

celý článek
27.09.2021
22. září jsme byly pozvány na Paralympiádu speciální školy v Poděbradech, která se konala v rámci oslav 100 let výročí založení.
 
 
celý článek
05.10.2021

Po nucené roční covidové odmlce se na našem gymnáziu konal opět tradiční Evropský den jazyků, jehož cílem je upozornit na jazykovou rozmanitost a podpořit studium druhého cizího jazyka.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu