Nymburský deník o Debatním klubu Gymnázia

Nymburský deník o Debatním klubu Gymnázia

Z článku Nymburského deníku (11.5.2011) o debatérech nymburského Gymnázia, autor Lukáš Trejal, Deník. Rozhovor se odehrál v redakčních protorách Deníku za účasti debatérů M. Skuhrovce, M. Dolečkové, J. Sladkého a G. Horynové.

 


Debatéři z nymburského gymnázia: Vláda by měla lhát

Nymburk /FOTO/ - Debatní ročník 2010/2011 dopadl pro gymnázium na výbornou. Aktéři vyhráli Debatní pohár, Horynová je mezi nejlepšími řečníky.

Debatéři nymburského gymnázia

Debatní klub fungující na nymburském gymnáziu. To je fenomén, který začal psát svou novodobou historii před pěti lety. Nymburští se ani v rámci republiky neztratí.

Gabriela Horynová je za školní období 2010/2011 mezi nejlepšími řečníky, tým TOGO zvítězil v Debatním poháru, tým Per Elequens skončil na třetím místě.

„V Debatní lize obsadil tým TOGO 2. místo, ve finálovém turnaji osmi nejlepších týmů celkově 3. místo,“ říká trenér debatérů Jan Knytl.

Nutno jedním dechem dodat, že nymburští debatéři z týmu TOGO se na všech turnajích umístili v TOP desítce!

Nymburským debatérům se podařilo zvítězit například na debatních turnajích v Babicích a Letohradu.

A o co vlastně v debatách jde a jaká jsou pravidla, nám prozradila Gabriela Horynová. „Debatují dva týmy na kontroverzní téma. Nyní jsme debatovali třeba o tom, že by vláda měla za určitých okolností svým občanům lhát. Nebo o revolucích v arabských zemích,“ zapojila nás do hry, v tomto případě do debaty, Horynová z Poříčan, studující třeťák na nymburském gymnáziu.

Debatují například pražská gymnázia, dále kluby z Olomouce, Přerova nebo Babic. Turnaje se účastní okolo 15 až 20 týmů, to je kolem stovky soutěžících.

„Jedna debata trvá hodinu s tím, že každý z mluvčích má svůj vlastní projev plus křížové otázky. Každý z trojice v týmu má svou úlohu a zodpovídá za svůj úkol,“ ví bezpečně trenér Knytl.

Teze o lhaní vlády mě zaujala. V jakých případech by nám měla vláda lhát. Jak to vidí nymburští debatéři? „Jsou to události, které by měly být podle nás utajené, například nějaké kompromitující informace na politiky, nebo kdy může dojít k panice před blížící se živelnou katastrofou,“ uvádí Horynová.

Nymburské gymnázium začínalo v roce 2006 se šesti debatéry. „Postupem času, kdy se střídaly slabší a silnější ročníky, naplňovala klub tak desítka debatérů. Jeden čas bylo nymburských debatérů dokonce 25,“ vrátí se v čase Knytl.

Debatéři si ovšem prošli i jistou krizí, kdy na gymnáziu v Nymburce existoval pouze jeden tým. „V tu chvíli to bylo špatné, neměli jsme s kým trénovat,“ vzpomíná Jakub Sladký, který je právě v septimě a žije v Třebestovicích.

Debatéři absolvují kvalifikační soutěže, finálový turnaj a k tomu ještě dva open turnaje. Jeden z nich je na soukromé škole Open Gate v Babicích a druhý v Olomouci,“ vyjmenuje trenér a zároveň v současnosti student právnické školy.

Nedávno přijeli Nymburští z kvalifikace z Letohradu a do finále se dostali do Prahy, kde se turnaj konal přímo v Poslanecké sněmovně.

Co dává debatérům tenhle koníček, kroužek, či jak to nazvat? „Ve škole to dokážeme prodat, naučíme se zužitkovat informace, které si hledáme,“ myslí si Gabriela.

Kdo dělá debatu, náhled spolužáků na něj je prý jiný. „Myslí si, že se v té debatě přetvařujeme, ale to není pravda. My se snažíme v debatě pohlížet na diskutovaný problém z obou stran a vidět obě strany mince, které ten problém má,“ tvrdí  Sladký dodává: „Když začnete někomu něco vysvětlovat, vyskytne se občas problém typu: On má vždycky pravdu,“ postěžuje si.

Trenér Knytl je živým důkazem, že se v debatování dá pokračovat i po střední škole. Dva roky debatoval, nyní je už čtvrtým rokem trenérem středoškoláků v Nymburce. „Účastním se vysokoškolského debatního programu,“ přitaká.

Někomu to může přijít zvláštní, když teenageři nejdou na pivo, ale na gympl si odpoledne zadebatovat. Mně to přijde fajn.

„Už jsme kolikrát na debatu nažhavení, máme přípravu, oni také. Spíše se těšíme na hodnotové spory, které v debatě vzniknou. Jsou to totiž spory, které (ne)napadnou každého,“ tvrdí Horynová.

Podle ní budou mít debatéři v životě velké plus v tom, že budou umět lépe prosadit svůj názor.

„V zahraničí, když vyplníte kolonku účastník debatního programu, ti studenti mají lepší pozici pro přijetí na vysokou školu,“ dodává trenér nymburských debatérů.

Aktuální informace

09.12.2024

Zájemce o studium a jejich rodiče zveme na prohlídku školy ve čtvrtek 9/1 od 14.00 do 16.00 hodin. Součástí programu jsou informační schůzky s vedením školy v 14:15, 14:45, 15:15 hod.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Bohumil Hrabal

JUDr. Bohumil Hrabal (28. 3. 1914–3. 2. 1997), rozený Bohumil František Kilian, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století, absolvoval na nymburské reálce v roce 1934.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Mezinárodní autosalon

10. prosinec 1903

V pařížském Grand Palais byl otevřen 6. mezinárodní automobilový salon, jenž předvedl nové trendy v automobilismu.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
26.11.2024

V pondělí jsme před šestou hodinou ráno vyrazili na téměř pěti hodinovou cestu od budovy školy směr Berlín. Ještě před polednem jsme si již prohlíželi East Side Gallery a její dnes už legendární graffiti. Odtamtud jsme spěchali na rezervovanou prohlídku budovy Říšského sněmu s vyhlídkou na celý Berlín. 

celý článek
22.11.2024

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat. 

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.