Nymburští francouzštináři i letos studují v Dijonu

Nymburští francouzštináři i letos studují v Dijonu

Stejně jako v minulém školním roce, kdy se Anežce Literové, nyní studentce 7MA, podařilo strávit v rámci programu Středočeského kraje "Rok v Burgundsku" část jejího studia na Lycée Charles de Gaulle v Dijonu, tak i letos má naše gymnázium ve Francii své zástupce. Na stejné škole studují v současné době tyto studentky: Tereza Javůrková, Ester Novotná, Veronika Michalčuková, Karolína Kubišová a Anežka Kochová. V loňském roce všechny uspěly ve výběrovém řízení a teď po prvních pár týdnech se s námi dělí o zážitky v následujicím článku. 

2. září jsme stejně jako místní studenti nastoupili na Lycée Charles de Gaulle v Dijonu. Na informačních tabulích jsme se dozvěděli rozmístění do tříd a dopoledne jsme strávily s třídním učitelem. Během odpoledne jsme měly čas se porozhlédnout po okolí. Byly jsme rozděleny do socioekonomické a přírodovědné větve, máme proto spoustu hodin ekonomie, nebo filozofie. V těchto předmětech nám dělá trochu problém nejen jazyk ale i probírané učivo. Náš názor na obtížnost probírané látky s námi sdílí i většina Francouzů. Škola obvykle začíná v 8 hodin a končí v 6 večer, kromě středy kdy se učíme jen dopoledne. Jako zahraniční studenti nemáme rozvrh tak nabytý jako naši spolužáci a dvě hodiny týdně máme speciální předmět francouzštinu pro cizince. Po dlouhém dni se přesuneme na internát, kde si můžeme na chvíli “odpočinout“ od francouzštiny a mluvit česky. Po večeři je povinná hodina a půl individuálního studia, o které jsme si ze začátku myslely, že bude trochu zbytečná. Po několika dnech jsme ale zjistily, že nám to ani zdaleka nestačí na splnění všech školních povinností. Víkendy trávíme s hostitelskými rodinami, na které se vždycky moc těšíme. Je to příležitost poznat francouzskou kulturu a dozvědět se spoustu zajímavých informací o stylu života místních. Není to naše první návštěva Dijonu. Již jsme měli možnost město poznat při výměnách pořádaných naší školou a už tenkrát se nám město moc líbilo. I přesto je tu ale spousta míst, která jsme zatím nenavštívily a jsme rády, že zde můžeme strávit celý školní rok, abychom je poznaly.

Veronika Michalčuková, Ester Novotná, Tereza Javůrková

Aktuální informace

15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek
08.10.2019

Beseda s významným absolventem školy, děkanem FF Univerzity Pardubice, se uskuteční ve středu 6. listopadu 2019 od 17 hodin. Podrobnosti

Významní absolventi

Jiří Teper

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 14. 7. 1954 v Nymburce. Již v průběhu středoškolských studií začíná s pokusy o literární tvorbu.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 10 %
Vcelku dobré 24 %
Nic moc... 16 %
Hrůza! 50 %
Celkový počet hlasů: 234
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Mezinárodní autosalon

10. prosinec 1903

V pařížském Grand Palais byl otevřen 6. mezinárodní automobilový salon, jenž předvedl nové trendy v automobilismu.

Nejčtenější

08.10.2019

Přinášíme informace o termínech LVVZ pro zimní sezónu 2020.

celý článek
07.10.2019

První říjnový víkend prožilo 11 brigádníků z řad kolegů a přátel školy, na chatách v Rokytnici. Nejednalo se však o výlet, ale o brigádu.

I přes deštivé sobotní počasí se podařilo zrekonstruovat oplocení plynových nádrží na dolní chatě, nainstalovat okapy na horní chatě, odvézt odpady na sběrný dvůr a opravit  nedostatky v interiérech obou chat.

celý článek
29.09.2019

Beseda s RNDr. Zdeňkem Havlasem, DrSc., významným absolventem naší školy, místopředsedou Akademie věd ČR, se uskuteční v učebně č. 2 v přízemí školy ve středu 2. října 2019 od 17 hodin. Setkání je otevřené všem absolventům, učitelům, studentům i dalším zájemcům. Rozhodně nemusí jít jen o odborníky na chemii nebo fyziku. :-)

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.