Londýn - říjen 2014

16.10.2014
Londýn - říjen 2014

Co mají společného Temže, Tower Bridge, Sherlock Holmes a červené autobusy? Správná odpověď je Londýn, hlavní město Spojeného království a zároveň také cíl výpravy z nymburského gymnázia. Ale začněme pěkně od začátku. Po odjezdu z Nymburka a krátké zastávce v Lysé nad Labem jsme absolvovali noční cestu západní Evropu, abychom nad ránem dorazili do prvního důležitého bodu své cesty, francouzského města Calais, z kterého jezdí vlak, který nás dopravil pod kanálem La Manche až do anglického Folkestonu.

Naší první zastávkou ve Velké Británii bylo městečko Canterbury, ve kterém jsme se poprvé setkali s pravou anglickou kulturou. Po prohlídce místní katedrály jsme se vydali k svému hlavnímu cíli, Londýnu. Po krátké okružní jízdě, jsme uviděli několik památek, jež jsme v následujících dnech navštívili. Po ubytování a krátké pauze na hotelu jsme vyrazili poznávat velkoměsto, tedy zatím jen místní muzea, kterých bylo na výběr mnoho. Večer se nám naskytla jedinečná příležitost setkat se s bývalým studentem našeho gymnázia Michalem Máslíkem, který nás provedl Imperial College London, kde právě studuje. Druhý den jsme viděli Buckinghamský palác, kde jsme zahlédli střídání stráží. Poté, co jsme si nafotili Westminsterský palác a prošli kolem Downing Street, zamířili jsme na Trafalgarské náměstí, kde jsme měli rozchod na jídlo a také prohlídku galerie. Po krátké zastávce na Piccadilly Circus jsme se věnovali nákupům na Oxford Street. Večer jsme zakončili procházkou kolem nasvíceného Toweru a Tower Bridge.

V neděli jsme si zběžně prohlédli velkolepou katedrálu svatého Pavla, přešli jsme Millenium Bridge a vyrazili podél řeky Temže vstříc Toweru. Během rozchodu jsme se mohli rozhodnout, čemu dáme přednost, Toweru nebo Tower Bridge a Monumentu, památníku, který připomíná nechvalně známý požár Londýna. Po návštěvě Královské observatoře v Greenwichi jsme opět zamířili na nákupy a to znovu na Oxford Street či do Stratfordu.

Program posledního dne byl velmi rozmanitý, zatímco někteří se rozhodli zůstat v Hyde Parku, blízko hotelu, jiní vyrazili na London Eye nebo do proslulého muzea Madame Tussaud’s a muzea Sherlocka Holmese na Baker Street.

Tímto však náš výlet skončil a my se museli vrátit zpět domů, všichni jsme se však vrátili plni skvělých zážitků a chuti se jednoho dne do Londýna vrátit.

Aktuální informace

15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek
08.10.2019

Beseda s významným absolventem školy, děkanem FF Univerzity Pardubice, se uskuteční ve středu 6. listopadu 2019 od 17 hodin. Podrobnosti

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 11. 1905. Byl středoškolským profesorem českého a německého jazyka.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 10 %
Vcelku dobré 24 %
Nic moc... 16 %
Hrůza! 50 %
Celkový počet hlasů: 234
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

08.10.2019

Přinášíme informace o termínech LVVZ pro zimní sezónu 2020.

celý článek
07.10.2019

První říjnový víkend prožilo 11 brigádníků z řad kolegů a přátel školy, na chatách v Rokytnici. Nejednalo se však o výlet, ale o brigádu.

I přes deštivé sobotní počasí se podařilo zrekonstruovat oplocení plynových nádrží na dolní chatě, nainstalovat okapy na horní chatě, odvézt odpady na sběrný dvůr a opravit  nedostatky v interiérech obou chat.

celý článek
29.09.2019

Beseda s RNDr. Zdeňkem Havlasem, DrSc., významným absolventem naší školy, místopředsedou Akademie věd ČR, se uskuteční v učebně č. 2 v přízemí školy ve středu 2. října 2019 od 17 hodin. Setkání je otevřené všem absolventům, učitelům, studentům i dalším zájemcům. Rozhodně nemusí jít jen o odborníky na chemii nebo fyziku. :-)

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.