Za chemií na Přírodovědu

Za chemií na Přírodovědu

Dne 5.6.2024 se vybraní žáci kvint, sext a chemického semináře ze septimy zúčastnili akce "Za chemií na Přírodovědu". V rámci této akce jsme se zahloubali do studia chemických prvků. Nejdříve jsme si vyslechli přednášku pana doc. Nesměráka o historii periodické soustavy prvků a to od úplných začátků Aristotelovy teorie o čtyřech základních živlech až do seřazení jednotlivých prvků do tabulky a určení periodického zákona. 

Po přednášce nás čekaly čtyři různé laboratorní práce a další aktivity. V dopoledním bloku jsme nejdříve určovali neznámé látky (sacharid, protein, nukleovou kyselinu) pomocí důkazů prvků dusíku, síry a fosforu. Poté jsme hráli upravenou hru lodě s chemickou tématikou a povídali si o alotropické modifikaci uhlíku. Mimo to si někteří z nás zkusili s reálnými ukázkami prvků jejich seřazení do tabulky dle hustoty.
Odpoledne jsme k získání tajenky s tématikou alchymie luštili šifru, se kterou bylo spojeno několik úkolů, ke kterým jsme museli využít své znalosti z hodin chemie. Tato část nám dozajista rozpálila mozkové závity, protože naším cílem bylo šifru vyluštit v co nejkratším čase. Poslední aktivity, kterých jsme se účastnili, spočívaly v určování množství hořečnatých a vápenatých iontů v minerální vodě, nebo třeba v sestavení speciální aparatury k získání plynu pro následné pokusy.
Pak už nás čekalo jen závěrečné slovo, poděkování a převzetí účastnických listů.
Dle slov přítomných byla celá akce ve velmi příjemném a edukativním prostředí  a užili si všechny aktivity. Poděkování patří hlavně paní profesorce Švehlové, která nás na akci přihlásila a doprovázela.
 
Markéta Ďurišová, 7MA

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

MUDr. Jiří Jetel

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 8. 4. 1934 v Nymburce. V roce 1958 ukončil studia na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze. 

Svět v roce založení školy

Řízení vzducholodi

12. listopad 1903

Francouz Henri Juillot podal nový důkaz o řiditelnosti vzducholodi: