Vrtěti psem

Média nás obklopují každý den, udávají většinu našich pohledů na svět a jsou hlavním tématem většiny konverzací, i když si to lidé neuvědomují. Ať už chceme, nebo ne, v každé konverzaci použijeme nějakou převzatou informaci z nějakého média nebo masmédia. Toto je jednoduchá ukázka šíření informací. Jenže ve světě, který je přehlcen informacemi, panuje obrovský strach z dezinformací. Tento strach je bohužel oprávněný, protože tzv. fake news jsou i tam, kde bychom je nečekali. V našem globalizačním a moderním světě je to jeden z největších sociálních problémů, protože dezinformace vytvářejí problémy i tam, kde nejsou.

Aby nevznikly tyto problémy, je velmi důležité umět se v masmédiích a jimi produkovaných informacích vyznat. A právě tímto se zabývala úterní debata Vrtěti psem, kteráse konala v kině Lucerna v Praze.  Debatu mezi studenty a hosty moderovala paní Alena Švejnohová. Hosty byli novináři z různých médií a s různými pracovními pozicemi. Asi nejznámější z nich byl Rob Cameron, který pracuje pro BBC jako korespondent v České republice a na Slovensku a zabývá se politikou, sociálními vztahy, kulturou a jinými aktuálními problémy. Dalšími hosty byli editor Reportér magazínu, Michal Musil, zpravodaj Českého rozhlasu Petr Kočí a Josef Bouška, který je externím redaktorem pro Respekt.

Kromě paní Oupické a tří studentů z 7MA a 7MB bylo kino zaplněné studenty gymnázií z Prahy a jejího okolí.  Studenti pokládali různé otázky na téma českých masmédií, vzniku dezinformací a nebezpečí, která s fake news přicházejí.  Hosté paní Švejnohové byli velmi vstřícní, upřímní a nezaujatí. Přesně takoví, jaké by měly být i noviny. Nebylo to pouze formou odpovídání na otázky, ale novináři opravdu se studenty probírali určité problémy. Debata byla velmi přínosná jak pro studenty, tak určitě i pro samotné novináře.

A proč vlastně Vrtěti psem? Název je z anglického překladu „wag the dog“ a toto slovní spojení bylo poprvé použito ve stejnojmenném filmu, který poukazuje na odvádění pozornosti od důležitých informací k těm méně důležitým, což je často využíváno v rámci různých propagand. Označení „vrtěti psem“ se pro tento jev mezi novináři uchytilo a stále se používá jak pro šíření dezinformací, tak pro odvádění mediální pozornosti.

Hana Řeháková, 7MA

04.07.2017

každé pondělí 9:00 - 11:00 hod

Absolvoval v roce 1939.

Narodil se 3. 10. 1921 v Poděbradech, zemřel 11. 1. 1996 v Bratislavě. Od r. 1952 do r. 1957 pracoval ve Státním archeologickém ústavu v Nitře jako vedoucí odborné dokumentace.

Vyber motto pro školní rok 2017/2018
Chinmoy 14 %
Fulghum 33 %
Goethe 4 %
Čapek 12 %
Einstein 38 %

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Mahátma Gándhí: Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.