Školní kolo Zeměpisné olympiády 2018

Školní kolo Zeměpisné olympiády proběhlo 26. 1. 2018. Uspěli a do okresního kola z něj postoupili tito mladí geografové: V kat. A Pavel Komora (1PB), v kat. B Jáchym Vodenka (2SA), v kat. C Petr Vilímek (4KA) a v nejvyšší středoškolské kategorii D postupuje 5 nejlepších: Michal Tomschik (6XB), Alexander Koukol (5QA), Matěj Piller (2A), Martin Laš (5QB) a Jakub Furgalák (5QA).

Souhrnná výsledková listina pro všechny kategorie je přístupná na cloudu. Všem řešitelům děkujeme za účast, oceňujeme jejich férový styl zápolení a blahopřejeme postupujícím.

NOVINKOU LETOŠNÍHO ROČNÍKU ZeO je doplňková soutěž "O nejlepší mapu na geografické téma". Je vypsána pro účastníky kategorií C a D. Podmínky jsou součástí propozic (pod článkem), nebo je lze prohlížet i samostatně.

Zeměpisná olympiáda (ZeO) je každoroční celostátní zeměpisná soutěž pro žáky 2. stupně základních škol a školy střední. Umožňuje všem zájemcům o zeměpis poměřit síly, znalosti a dovednosti s ostatními, kteří se i ve volném čase zeměpisem také zabývají, rádi cestují a poznávají tuzemsko i cizí země a zároveň se snaží porozumět fungování krajinné sféry naší planety. Soutěž probíhá ve čtyřech kolech: školním, okresním, krajském a celostátním (jen pro kat. C a D). Zatímco školní kola si organizují školy samy, vyšší kola, počínaje kolem okresním, mají již jednotná zadání vypracovaná celostátním odborným garantem soutěže. V tomto ročníku je garantem ZeO opět Geografická sekce katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK v Praze, zastoupená Mgr. Jakubem Jelenem, a také samozřejmě Česká geografická společnost, z. s..

ZeO je vypsána v těchto kategoriích: A (prima 8letého gymnázia), B (sekunda 8letého gymnázia), C (tercie a kvarta 8letého gymnázia) a D (ročníky vyššího gymnázia, tj. kvinta až oktáva a všechny ročníky čtyřletého studia). V přijímacím řízení na geograficky zaměřené obory vysokých škol některé univerzity promíjí přijímací zkoušky těm řešitelům ZeO, kteří dosáhli v celostátním, popř. krajském kole dobrého umístění.

Vítězové kategorií A, B a C postupují spolu se třemi nejlépe umístěnými olympioniky z kategorie D do okresního kola, které se bude konat v úterý 20. února 2018 na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce. (V kategorii D postupuje po dohodě s organizátorem okresního kola z důvodu dostatečné kapacity vždy více nejlépe umístěných, než jen vítěz - ZeO se na okrese Nymburk obvykle účastní kromě naší školy v podstatě jen poděbradské Gymnázium Jiřího z Poděbrad.)

Oficiální vyhlášení ZeO i platný Organizační řád ZeO jsou k dispozici na webové stránce věnované Zeměpisné olympiádě. PROPOZICE OKRESNÍHO KOLA JSOU KE STAŽENÍ POD ČLÁNKEM.

Za předmětovou komisi ZEM: Mgr. Miroslav Soukup, předseda

Zdroj: Webové stránky Zeměpisné olympiády
ikonaPropozice ZeO 2018
ikonaŠK ZeO 2018 - informace
ikonaPropozice OK ZeO 2018

29.06.2018

každé pondělí 9:00 - 11:00 hod. Průkazky na dopravu potvrzujeme až na začátku školního roku v září.

Zápis z úvodní schůzky rodičů 6/6/2018 najdete zde.

Josef Pýcha

Absolvoval v roce 1933.

Narodil se 23. 5. 1914 ve Strakách. Na reálce v Nymburce jej učil kreslení J. Vokálek a B. S. Urban.

Motto školního roku 2018 - 2019
Jack Canfield 9 %
Og Mandino 25 %
Jacob K. Javits 4 %
Thomas Carlyle 12 %
J. W. Goethe 42 %
Blaise Pascal 9 %

Zemřel F. J. Studnička

21. únor 1903

F. J. Studnička – vysokoškolský profesor na pražské technice a univerzitě – byl autorem základní práce O determinantech, třísvazkové Vyšší matematiky a dalších děl.

12.08.2018

Nezadržitelně se blíží začátek nového školního roku. Jako každý rok, tak i letos, hledáme během letních prázdnin motto pro další školní rok. Pomožte nám s výběrem toho nejlepšího, které nás bude v celém dalším školním roce provázet a motivovat! Pro motto, které vás nejvíce oslovilo, hlasujte v naší anketě!

Anketa bude uzavřena 31. 8. 2018

• Jack Canfield: „Velké myšlenky přitahují velké výsledky. Průměrné myšlenky přitahují průměrné výsledky.“
  • Og Mandino: „Vždycky udělej maximum. Co zasadíš nyní, sklidíš později.“
  • Jacob K. Javits: "Přáním být někde jinde ani čekáním na lepší podmínky nic nezískáš. Rozhlédni se tam, kde právě jsi, a udělej to, co se s tím dělat dá."
  • Thomas Carlyle: "Ne to, co mám, ale to, co vím, je mým bohatstvím."
  • J. W. Goethe: "Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat."
  • Blaise Pascal: "Všechno štěstí v životě závisí na odvaze a práci."

Albert Einstein: Vyvarujme se předkládat mladému člověku úspěch jako životní cíl.