Okresní kolo Geologické olympiády 2019

Okresního kola GeO se zúčastnilo 7 studentů. V kategorii A (nižší gymnázium) zvítězila na nymburském okrese (a dokonce v obou kategoriích!) s vůbec nejlepším bodovým ziskem Anna Vávrová (4KB), následovaná na stříbrné pozici svým spolužákem Adamem Haluškou z téže třídy. V kategorii B postupují do krajského zápolení na rozdíl od nižší kategorie, kde je to jen vítězka, téměř všichni naši středoškoláci: z 1. místa  Jakub Furgalák (6XA) a na druhé příčce se stejným bodovým ziskem umístění František Kadrmas (6XA), Martin Laš (6XB) a Michael Šmíd (6XA).

Geologická olympiáda (GeO) - vědomostní soutěž pro 2. stupeň ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií a pro střední školy - se v roce 2019 koná teprve třetím ročníkem v celostátním rozsahu. Okresní kolo probíhalo stejně jako školní online během půlhodinového časového limitu v prostředí informačního systému Masarykovy univerzity v Brně. Řešení obtížných úloh bylo náročnější, protože tentokrát už se jen nevybíralo z nabízených alternativ, ale otázky byly tzv. otevřené, což znamenalo, že heslovité odpovědi museli účastníci sami vpisovat do formulářových políček. Test pak vyhodnotil pomocí přísných kritérií informační systém sám.

Výsledková listina OK GeO za naši školu je níže. Jen upřesňujeme, že šlo opět o 30 úloh po 1 bodu, přičemž při nesprávné odpovědi se bod odečetl. Tzn. celá škála byla v intervalu <-30b;+30b>. Hodnocení bylo poměrně přísné. Z toho důvodu je získané bodové skóre i u nejlepších mladých geologů tak nízké.

Jméno a příjmení Třída Kategorie Body Pořadí
Anna Vávrová 4KB A 12 1.
Adam Haluška 4KB A 6 2.
Jakub Furgalák 6XA B 6 1.
František Kadrmas 6XA B 3 2.
Martin Laš 6XB B 3 2.
Michael Šmíd 6XA B 3 2.
Tomáš Válek 6XB B 1 x

GeO je stále ještě poměrně nová soutěž pro začínající geology je vyhlášená Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách.

Krajské kolo GeO se koná jako loni v Muzeu Českého krasu v Berouně. Kromě vědomostního testu je součástí i obávaná poznávačka nerostů, hornin a zkamenělin, stejně jako aktivity poznávací a rozšiřující (GIS a geologie). Termín konání KK je pondělí 8. dubna 2019.

Předmětová komise BIO a ZEM

Zdroj: Webové stránky Geologické olympiády

prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc.

Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc. (*1952), na Gymnáziu Nymburk maturoval v roce 1972 ve třídě 4.C.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 22 %

Frištenský mistrem Evropy

8. únor 1903

Český zápasník Gustav Frištenský porazil v Rotterdamu Dána Hanse Egeberga a stal se mistrem Evropy.