Okresní kolo Geologické olympiády 2018

Okresního kola se zúčastnili 4 studenti - ti nejlepší ze školního kola, ovšem jen ti, kteří nebyli v termínu soutěže na lyžařském kurzu. V kategorii A (nižší gymnázium) zvítězil na okresní úrovni Michal Döme (4KA), následovaný na stříbrné pozici svým spolužákem Petrem Vilímkem z téže třídy. V kategorii B postupují do krajského zápolení na rozdíl od nižší kategorie dokonce oba naši středoškoláci Martin Laš (5QB) z prvního a Matěj Piller (2A) ze druhého místa.

Geologická olympiáda (GeO) - vědomostní soutěž pro 2. stupeň ZŠ, odpovídající ročníky víceletých gymnázií a pro střední školy - probíhá v roce 2018 teprve druhým ročníkem v celostátním rozsahu. Okresní kolo mělo oficiální termín 24. 1. 2018, protože ale naše škola jednoho z postupujících uvolnila na tento den z výuky kvůli návštěvě veletrhu GAUDEAMUS, soutěžní testy jsme vyplňovali už o den dříve. I okresní kolo probíhalo online během půlhodinového časového limitu v prostředí informačního systému Masarykovy univerzity v Brně. Řešení obtížných úloh bylo náročnější, protože tentokrát už se jen nevybíralo z nabízených alternativ, ale otázky byly tzv. otevřené, což znamenalo, že heslovité odpovědi museli účastníci sami vpisovat do formulářových políček. Test pak vyhodnotil pomocí přísných kritérií informační systém sám. Dozorující pedagog byl přítomen, aby dohlédl na regulérnost soutěže, především tedy na to, aby žádný ze studentů nepoužíval při psaní internet ani svůj mobilní telefon.

K dispozici je Výsledková listina OK GeO za naši školu. Jen upřesňujeme, že šlo opět o 30 úloh po 1 bodu, přičemž při nesprávné odpovědi se bod odečetl. Tzn. celá škála byla v intervalu <-30b;+30b>. Hodnocení bylo poměrně přísné, jako nesprávnou odpověď pořadatelé vyhodnotili i např. chybný pravopis v některém odborném termínu. Z toho důvodu je získané bodové skóre i u nejlepších mladých geologů tak nízké.

GeO je stále ještě poměrně nová soutěž pro začínající geology je vyhlášená Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity v Brně (Ústav geologických věd) ve spolupráci s Českou geologickou službou, PřF UK v Praze a Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. Generálním partnerem je Diamond Prague Museum s.r.o. Je to předmětová soutěž ve znalostech z geologických disciplín s cílem napomáhat výuce o neživé přírodě, vyhledávat talentované žáky, systematicky je podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. V důsledku je záměrem organizátorů samozřejmě rovněž podnícení či oživení zájmu o studium oboru geologie na vysokých školách.

Krajské kolo GeO se koná pro postoupivší z našeho kraje a hlavního města dohromady v pražském sídle České geologické služby. Kromě vědomostního testu je součástí i obávaná poznávačka nerostů, hornin a zkamenělin, stejně jako aktivity odpočinkové a poznávací (např. exkurze po budově nebo v muzeu diamantů). Termín konání KK je pondělí 9. dubna 2018.

Předmětová komise BIO a ZEM

Zdroj: Webové stránky Geologické olympiády

29.06.2018

každé pondělí 9:00 - 11:00 hod. Průkazky na dopravu potvrzujeme až na začátku školního roku v září.

Zápis z úvodní schůzky rodičů 6/6/2018 najdete zde.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, kvantový a výpočetní chemik, který se zabývá vývojem nových léků a organizační prací ve vědě, maturoval na našem gymnáziu v r. 1969.

Motto školního roku 2018 - 2019
Jack Canfield 9 %
Og Mandino 25 %
Jacob K. Javits 4 %
Thomas Carlyle 12 %
J. W. Goethe 42 %
Blaise Pascal 9 %

Dohoda mezi Kubou a USA

16. únor 1903

Byla uzavřena dohoda mezi Kubou a USA, podle níž USA směly udržovat na Kubě vojenské základny.

12.08.2018

Nezadržitelně se blíží začátek nového školního roku. Jako každý rok, tak i letos, hledáme během letních prázdnin motto pro další školní rok. Pomožte nám s výběrem toho nejlepšího, které nás bude v celém dalším školním roce provázet a motivovat! Pro motto, které vás nejvíce oslovilo, hlasujte v naší anketě!

Anketa bude uzavřena 31. 8. 2018

• Jack Canfield: „Velké myšlenky přitahují velké výsledky. Průměrné myšlenky přitahují průměrné výsledky.“
  • Og Mandino: „Vždycky udělej maximum. Co zasadíš nyní, sklidíš později.“
  • Jacob K. Javits: "Přáním být někde jinde ani čekáním na lepší podmínky nic nezískáš. Rozhlédni se tam, kde právě jsi, a udělej to, co se s tím dělat dá."
  • Thomas Carlyle: "Ne to, co mám, ale to, co vím, je mým bohatstvím."
  • J. W. Goethe: "Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat."
  • Blaise Pascal: "Všechno štěstí v životě závisí na odvaze a práci."

Albert Einstein: Vyvarujme se předkládat mladému člověku úspěch jako životní cíl.