Okresní kolo dějepisné olympiády aneb Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa

Okresní kolo dějepisné olympiády aneb Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa

Ve středu 17. 1. 2024 se v DDM v Nymburce konalo okresní kolo dějepisné olympiády. Naši školu reprezentovali v I. kategorii Nikola Pomšárová, 4KA, Viktor Lipenský, 4KB, Soňa Pustá, 4KB, v II. kategorii Jan Pavlovič, 6XB, Vojtěch Turek, 2A a Richard Pavlíček, 2A.

DDM byl pro 52 soutěžících skoro malý, konkurence velká, o pořadí někdy rozhodovaly rozřazovací úkoly. Všichni naši studenti jsou úspěšnými řešiteli.  Z 41 soutěžících v I. kategorii bylo 39 úspěšných řešitelů a Soňa Pustá byla druhá. V II. kategorii jsme velmi úspěšní, protože Ríša Pavlíček je na 1. místě, Vojta Turek na druhém a Honza Pavlovič na čtvrtém.

Děkujeme všem studentům za reprezentaci školy.

Téma letošního ročníku dějepisné olympiády nese název Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí (Čechy, Morava, Slezsko). Od Cyrila a Metoděje po Jana Husa. Znovu ho připravila katedra pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Kdo by čekal, že se musí naučit jen historická fakta - letopočty, jména, události, bude zklamaný. Čtenářská a historická gramotnost hrály prim.

Pro mě byla tahle dějepisná olympiáda nová zkušenost - nikdy předtím jsem na žádné olympiádě nebyl. Bylo to fajn - od sympatických pořadatelů přes ostatní soutěžící až po celkovou organizaci olympiády. Prostory sice byly trošku stísněnější, ale při psaní testů se tento dojem vypařil. Moji dva spolužáci se umístili lépe než já, mám ještě co dohánět. (Honza Pavlovič)

Moc mě těší, že jsem se letos opět mohl zúčastnit dějepisné olympiády, neboť je to pro mě zajímavá zkušenost a příležitost se něco nového dovědět. Jsem také rád, že se mi povedlo postoupit do krajského kola, kde budu mít možnost prohlubovat své dějepisné znalosti a reprezentovat naši školu. Letošní téma bylo podle mého názoru pojato náročněji a bylo více orientované prakticky, ale přesto jsme všichni dosáhli mimořádného úspěchu. (Ríša Pavlíček)

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Jan Jelínek

Jan Jelínek (*19. 7. 1940), spisovatel, novinář, dokumentarista, režisér Československých filmových týdeníků, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1957.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Konference v Paříži

3. prosince 1903

Závěrečným zasedáním skončila mezinárodní zdravotnická konference v Paříži. Mj. přijala i společné dohody o opatřeních v boji proti moru, choleře a žluté zimnici.

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.