Mezinárodní dny Frankofonie

Mezinárodní dny Frankofonie

V minulém týdnu vrcholily Mezinárodní dny Frankofonie. V průběhu března po celém světě probíhá „festival“, jehož spojující linií je francouzský jazyk. V České republice probíhají různá kulturní setkání a soutěže. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci se zastupitelstvími francouzsky mluvících zemí letos již po dvanácté uspořádalo soutěž věnovanou právě Frankofonii. Naši školu reprezentovalo několik žáků nižšího gymnázia, když se zúčastnili výtvarné soutěže. A mezi oceněnými máme i svou zástupkyni, Vanessu Jeníkovou ze sekundy A. Vanesse patří velká gratulace a poděkování za skvělou reprezentaci školy.

A jak to vypadalo na slavnostním předávání?

Dne 20. 3. 2014 jsem se zúčastnila slavnostního předávání cen Dnů Frankofonie České republiky 2014, které se konalo v Černínském paláci, sídle Ministerstva zahraničních věcí.

V sále, ve kterém se předávaly ceny, bylo vystaveno všech 16 vybraných obrázků žáků základních škol a gymnázií z celé České republiky, kteří měli za úkol realizovat výtvarnou práci za využití aspoň tří z deseti vybraných slov (ambiancer, à tire-larigot, charivari, enlivrer (s´), faribole, hurluberlu, ouf, timbré, tohu-bohu, zigzag).

Slavnostního zahájení se ujal ředitel odboru veřejné diplomacie pan Jan Bondy, všechny nás srdečně přivítal a představil nám zástupce Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Francouzského institutu, diplomaty Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze a diplomaty velvyslanectví frankofonních zemí (paní Cathy Mulamba Muhoma – Kongo) kteří se účastnili akce a předávali ceny.

MZV poskytlo prostor i vysokým školám. Předány byly dvě ceny Prix Gallica za nejlepší doktorské práce obhájené na romanistických pracovištích v České republice. Obdrželi je: Ph.D. Záviš Šuman, obor literatura, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, a Ph.D. Richard Vacula, obor jazykověda, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Všichni žáci byli pochváleni a pozváni ke slavnostnímu rautu. Byl to nádherný zážitek :-)

Vanessa Jeníková, 2SA

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek
02.03.2021

Upozorňujeme zákonné zástupce uchazečů do 1.ročníku ve školním roce 2021-22, že v pondělí 1.3.  skončilo období, kdy bylo možné podat přihlášku ke studiu.

Celý článek

Významní absolventi

Petr Říha, akademický malíř

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 12. 11. 1953 v Nymburce. Poté studoval na VŠUP v Praze – v textilním ateliéru u prof. B. Felcmana.

Svět v roce založení školy

Reformy v Makedonii

23. únor 1903

Turecký sultán schválil rakousko-uherský plán reforem v Makedonii.

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
16.02.2021

Podívejte se na video, které o škole natočili!

V "normální době" vždy na Dnech otevřených dveří provází naši studenti návštěvníky a uchazečům o studium a jejich rodičům podávají zasvěcené informace, co a jak na škole funguje, čím je škola zajímavá a jak splnila jejich očekávání. To bohužel není dnes možné a tak se Studentský parlament obrací na zájemce o studium touto cestou.

celý článek
24.02.2021

Ve středu 24.2. proběhlo školní kolo konverzační soutěže ve FRJ. Z pochopitelných důvodů bylo letos online. Ale i přes tuto skutečnost se soutěž vydařila a máme postupující do krajského kola.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!