Krajské stříbro v Zeměpisné olympiádě 2019

Krajské stříbro v Zeměpisné olympiádě 2019

Poprvé po mnoha letech se místo konání krajského kola Zeměpisné olympiády (ZeO) přestěhovalo z Benešova na Kladno. Tam se na 4. ZŠ v Norské ulici sjelo ve středu 20. března 2019 více než sto soutěžících postupujících z okresních kol. Naše nejsilnější sestava (pět členů je z jedné školy naprosté maximum) vybojovala jedinou medaili, poněvadž konkurence byla jako tradičně velice silná.

Matyáš Kubečka (1PA) obhájil v kategorii A své stříbro a i v KK obsadil druhou příčku. Pavel Komora (2SB) skončil v kategorii B 24., Linda Murčová (4KA), která soutěžila v kategorii C, vybojovala 15. pozici. Do nejvyšší - středoškolské - kategorie jsme vyslali dva dřívějšími léty v této soutěži už ostřílené borce: Petr Vilímek (5QA), ačkoliv soutěžil i proti maturantům, získal pro naši školu umístění v první desítce (8.), jeho starší kolega, zeměpisný matador Alexander Koukol (6XA) se tentokrát musel spokojit až s 19. místem. Máme radost především z Matyáše Kubečky, letošního druhého nejlepšího mladého geografa v kategorii prima (6. třída ZŠ) ve Středočeském kraji. S tímto výsledkem už v nejnižší kategorii má zajisté potenciál se dobře umisťovat i v dalších letech a ročnících ZeO.

Krajské kolo organizačně zajišťoval zapsaný spolek Labyrint - středisko volného času, vzdělávání a služeb. Soutěž se konala v rychlém tempu ve školní jídelně již zmíněné 4. ZŠ na Kladně. Novinkou oproti předchozím ročníkům bylo to, že všichni soutěžící byli po celou dobu soustředěni v jediné místnosti. A protože se v ní měl brzy vydávat oběd žákům školy, soutěžní úkoly přicházely na řadu bez dlouhých prodlev, aby mohl být hlad kladenských dětí ukojen v obvyklou dobu. Společné zahájení se obešlo bez účasti politické reprezentace města (na niž jsme byli zvyklí z Benešova), slavnostní odpolední vyhlášení a předání diplomů a cen se také nekonalo. To mělo tu výhodu, že k domovu mohli soutěžící se svými doprovody (soutěžící z naší školy doprovázel prof. Soukup) vyrazit již brzy po poledni a dostali se do Nymburka ještě dříve, než by jim v tento den končila výuka. (To byla malá kompenzace za ranní vstávání, protože odjezd z Nymburka byl kvůli opravě pražského Negrelliho viaduktu a nepříliš rychlého železničního spojení mezi Prahou a Kladnem již v 6.06 hodin.)

Všem soutěžícím v KK ZeO děkujeme za reprezentaci školy a fair play. Čekají na ně pochvaly a stipendia. Pro kategorii A a B je KK nejvyšším kolem soutěže. To znamená, že celostátního kola ZeO se ani letos žádní naši borci nezúčastní.

Za předmětovou komisi ZEM: Mgr. Miroslav Soukup

Přílohy:

Výsledky KK ZeO 2019

Zdroj: Oficiální website ZeO

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Bohumil Hrabal

JUDr. Bohumil Hrabal (28. 3. 1914–3. 2. 1997), rozený Bohumil František Kilian, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století, absolvoval na nymburské reálce v roce 1934.

Svět v roce založení školy

17. květen 1903

Američanka Agne Woodová zaběhla v Poughkeepsie (stát New York) 220 yardů za 30,6 s. Byl to první registrovaný světový rekord v běhu žen.

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!