Krajská přehlídka SOČ 2016

Krajská přehlídka SOČ 2016

Dva z celkem tří sočkařů z naší školy přivezli 27. dubna 2016 z Kladna stříbrné medaile. Škola měla na letošní krajské přehlídce SOČ jejich přičiněním opět sice jen nepočetnou, ale přesto důstojnou účast.

 

Krajská přehlídka 38. ročníku Středoškolské odborné činnosti se uskutečnila jako v letech předchozích na Střední průmyslové škole stavební a Obchodní akademii na Kladně. Soutěž probíhala jako obykle v 18 oborech různého zaměření, přičemž tentokrát jsme svá želízka v ohni měli v docela jiných disciplínách, než loni: Zdravotnictví, Elektrotechnika, elektronika a komunikace a Historie.

Zkušená sočkařka Dana Štípková ze 7MA, která se sočky zúčastnila letos již potřetí (samozřejmě pokaždé s jinou prací), tentokrát obhajovala medicínské téma: "Vliv 3alfa5beta - pregnanolon glutamátu na animálním modelu ischematické cévní mozkové příhody"Michaela Pekárková ze 7MB psala svou SOČ z oboru historie namísto ročníkové seminární práce v předmaturitním Dějepisném semináři. Téma znělo: "Obec Hostice (Hosterlitz) na okrese Šumperk v letech 1938-1945". I když to byla její první studentská vědecká práce a po školním kole teprve druhá obhajoba v životě, vedla si úspěšně a přesvědčila porotu natolik, že její sočka byla vyhodnocena jako druhá nejlepší (zatímco za sebou nechala sedm prací soutěžících v témž oboru). Jediným zástupcem silnějšího pohlaví mezi soutěžícími pocházejícími z nymburského gymnázia byl maturant Pavel Souček z 8OB. Jeho SOČ "Stavba zdroje napětí", v níž popsal, jak sám sestrojil a postupně zdokonaloval svůj zdroj napětí, který mu, jako vášnivému včelaři, jistě usnadní práci při vytáčení medu, když bude sloužit jako pohonná jednotka pro medomet, se umístila v elektrotechnickém oboru v konkurenci prací a projektů žáků středních průmyslových a středních odborných škol rovněž na druhém, tj. prvním nepostupovém místě. (Odborné vedení jeho práci poskytoval prof. Martin Eliška.)
Pedagogický doprovod trojici studentů do Kladna a zpět tentokrát zajistil prof. Miroslav Soukup (který byl zároveň konzultantem práce SOČ M. Pekárkové). Školní garantka SOČ, paní prof. Lenka Bubeníková, se bude 11. května 2016 účastnit jako porotkyně krajské přehlídky v Královéhradeckém kraji.

Oběma medailistům blahopřejeme, čekají je pochvaly pana ředitele i mimořádná stipendia; nejcennější jim jsou ale zkušenosti, které letos nebo za rok jistě zúročí při obhajobě maturitních prací a posléze při různých příležitostech na vysoké škole.

Kdo ani teď stále neví, co to "práce SOČ" je, nabízíme následující rychlokurz: SOČ je soutěží talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech. Řešení odborného problému student (nebo kolektiv) podrobně popisuje ve své práci (tzv. "sočce"), další směr výzkumu i formulaci závěrů a celou podobu textu a příloh průběžně konzultuje se svým zkušenějším kolegou, obvykle některým učitelem. Po odevzdání prací probíhá zpravidla ve třech kolech soutěžní přehlídka prací, v nichž soutěžící své práce obhajují před odbornou porotou, která následně stanoví pořadí a rozhodne o postupu do vyššího kola. Nejúspěšnější práce v republice pak postupují do mezinárodních soutěží.

Zdroj: Webové stránky SOČ
Ke stažení
ikonaVýsledková listina KK SOČ 2016

Aktuální informace

25.02.2021

Upozorňujeme zákonné zástupce uchazečů do 1.ročníku ve školním roce 2021-22, že v pondělí 1.3. je poslední možný termín k odevzdání přihlášky v kanceláři školy nebo k jejímu odeslání doporučeným dopisem.

03.02.2021

Informace k přijímacímu řízení

Vzhledem ke COVID situaci stanovujeme úřední hodiny pro odevzdání přihlášek takto:

 

pondělí 

9 - 11 a 14 - 16 hod.

středa   
9 - 11 a 14 - 16 hod.

 

Termín pro odevzdání přihlášek je 1. 3. 2021

 

Žádáme návštěvníky o dodržování hygienických opatření - vstup do školy je možný jen s rouškou, v hale školy použijte desinfekci a do kanceláře vstupujte jednotlivě.

Celý článek

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Svět v roce založení školy

2. listopad 1903

Došlo k dohodě ve španělské stávce horníků: 

Nejčtenější

01.02.2021

Ze školního do okresního kola soutěže postoupili tito mladí geografové: V kat. A F. Kubálek, K. Davídek (oba 1PB) a D. Ocelák (1PA), v kat. B A. Zemanová (2SA), v kat. C M. Kubečka, M. Terš (oba 3TA) a  Ž. Valentová (3TB) a v nejvyšší SŠ kategorii D J. Furgalák (8OA), P. Vilímek (7MA) a M. Laš (8OB).

celý článek
03.02.2021

Informace k přijímacímu řízení

Vzhledem ke COVID situaci stanovujeme úřední hodiny pro odevzdání přihlášek takto:

 

pondělí 

9 - 11 a 14 - 16 hod.

středa   
9 - 11 a 14 - 16 hod.

 

Termín pro odevzdání přihlášek je 1. 3. 2021

 

Žádáme návštěvníky o dodržování hygienických opatření - vstup do školy je možný jen s rouškou, v hale školy použijte desinfekci a do kanceláře vstupujte jednotlivě.

celý článek
10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!