EXPO Science AMAVET 2023 - krajské kolo v Pardubicích

EXPO Science AMAVET 2023 - krajské kolo v Pardubicích

Naše gymnázium zastupovala 16. - 17. března 2023 v rámci 15. ročníku soutěže EXPO Science AMAVET na krajském kole čtveřice maturantů, kteří zde prezentovali své výzkumy. Stejné, jako už v úterý uplatnili i v rámci SOČ. Dva z nich byli vybráni k postupu do národního kola, které se uskuteční 5. dubna v Praze.

Současně s KK EXPO Science AMAVET pro Pardubický kraj probíhala v Kongresovém centru IDEON i krajská přehlídka Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Zde šlo o vědecké prvotiny žáků základních škol. Naši středoškoláci byli jako mimokrajští posuzováni samostatně (žádní středoškoláci z našeho kraje z jiných SŠ ani gymnázií se k vlastní škodě do soutěže nepřihlásili) a dosáhli jsme postupu na republikovou úroveň dokonce u poloviny našich soutěžících.

Z nymburského gymnázia do Pardubic na soutěž přijel Bedřich Brynych (8OA) se svým projektem stratosférického balónu, nazvaného oficiálně "Dotkni se vesmíru". Jeho spolužák Přemysl Černý (8OA) dovezl a předvedl svůj prototyp dronu - kvadrocyklokoptéry. Tadeáš Ďurčanský (8OB) seznámil hodnotící porotu i další zájemce se svým výzkumem na Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR v rámci Otevřené vědy, kde se zabýval vývojem nových luminofor pro použití do technologií bílých laditelných světel na bázi svítivých diod LED. Jediná naše zástupkyně krásnější poloviny lidstva z naší školy Anna Vávrová (8OB) zkoumala Anizotropii magnetické susceptibility hornin v laboratoři a přírodě. Rovněž ona dojížděla na Akademii věd v programu Otevřená věda na Geofyzikálním ústavu AV. Právě A. Vávrová a T. Ďurčanský budou v soutěži AMAVET pokračovat v národním kole. K postupu jim blahopřejeme.

Soutěž, konanou každoročně na více místech, organizuje Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z. s. Ve Středočeském kraji ovšem AMAVET nevyhlašuje ani okresní ani krajské kolo, nicméně umožňuje, aby Středočeši přijeli rovnou na krajskou přehlídku Pardubického kraje v roli hostů.

Cílem soutěže je:

1. Podněcovat co nejvíce talentovaných středoškoláků prostřednictvím řešení konkrétních vědeckýcha technických projektů k odhalování a rozvíjení tvůrčích schopností a schopnosti svoji práci prezentovat odborné i široké veřejnosti.

2. Napomáhat k vyhledávání talentů v oblasti vědy a techniky a zpřístupňovat jim vědecká a výzkumná pracoviště i laboratoře vysokých škol.

3. Umožňovat co největšímu počtu talentovaných středoškoláků další odborný růst formou účasti na specializovaných aktivitách v ČR i zajišťováním individuální i kolektivní účasti na odborných akcích v zahraničí.

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

RNDr. Milada Křížová

RNDr. Milada Křížová (*5. 3. 1985), meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, televizní moderátorka relací Počasí v České televizi, trenérka atletiky a organizátorka běžeckých soutěží, maturovala na naší škole v roce 2004 pod svým dívčím příjmením Šandová.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smlouva o Aljašce

20. říjen 1903

Na základě jednání Spojené komise, složené ze zástupců Spojených států a Velké Británie, 

Nejčtenější

17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
17.05.2024

Ve čtvrtek 9.5. jsme vyrazili na expedici do Železných hor. Cestu jsme zahájili v Třemošnici a před námi bylo třídenní dobrodružství, na jehož konci jsme došli do Chotěboře.

celý článek
31.05.2024

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.