Vítejte v literární kavárně

Vítejte v literární kavárně

Vánoce jsou pryč a francouzštináři se znovu vrhli do čtení, nač otálet, nač čekat… Takže jak to vypadalo na rozjezd v novém roce?

V pondělí 6. ledna, jak už je v pondělí zvykem, jsme měli literární kavárnu. Povídali jsme si o knize Le petit Nicolas (Mikulášovy patálie). Nejdříve jsme popisovali tři ilustrace, kdy nám Danièle zakázala použít obvyklou popisovací frázi „Il y a,“ což vyžadovalo trochu kreativity. Ačkoliv z toho všichni byli nejprve docela vyděšení, zvládli to skvěle a je až k podivení, kolik různých způsobů jsme dohromady vymysleli. Zbytek času jsme si četli a Danièle nám čas od času přeložila nějakou frázi týkající se kázeňských trestů v polovině minulého století, zjistili jsme ale, že u některých učitelů tyto metody přetrvávají dodnes. Hodinu zakončila větou: „Měli jsme tu Komenského a spoustu dalších významných učitelů a přesto se najdou ve školství lidé, kteří takhle ještě učí.“

Alexandra Birndtová 3TA

V pondělí 6. ledna se skupina studentek ze sexty A zúčastnila další literární kavárny. Na této hodině se s námi Madame Danièle Geffroy podělila o své zážitky z Tuniska, kam zavítala se svými studenty z Hradce. Toto povídání nebylo vůbec „od věci“, protože nás v březnu navštíví tuniský spisovatel. Poté nám Danièle předčítala povídku Foulard z knihy Jours de collèges od našeho oblíbeného spisovatele - Bernarda Friota. V této povídce studentka Claire vypráví, jak ztratila svou nejlepší kamarádku, která byla vyloučena ze školy. Muslimka Samira přišla do školy zahalená v šátku, přestože to bylo zakázané. Naším úkolem na příští hodinu je napsat slohovou práci na téma, co si myslíme o nošení náboženských symbolů. Dnešní hodina se nám moc líbila a těšíme se na následující kavárnu. :-)

Tijana Kojičová, 6XA

V pondělí 6. ledna jsme hned první den po prázdninách měli hodinu s Danièle Geffroy.  Za úkol jsme si měli přečíst už 3. kapitolu knihy L’oeil du loup od Daniela Pennac. Celou hodinu jsme pracovali s pracovními listy týkající se této kapitoly. I když se zdá, že by to mohla být nuda, hodina byla velice záživná. Jsme velice rádi, že můžeme být součástí toho to programu a že můžeme trávit čas s Danièle, kterou jsme si všichni velice oblíbili. Těšíme se na další hodinu.

Světlana Gareeva, 4KA

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.