Vítejte v literární kavárně

Vítejte v literární kavárně

Vánoce jsou pryč a francouzštináři se znovu vrhli do čtení, nač otálet, nač čekat… Takže jak to vypadalo na rozjezd v novém roce?

V pondělí 6. ledna, jak už je v pondělí zvykem, jsme měli literární kavárnu. Povídali jsme si o knize Le petit Nicolas (Mikulášovy patálie). Nejdříve jsme popisovali tři ilustrace, kdy nám Danièle zakázala použít obvyklou popisovací frázi „Il y a,“ což vyžadovalo trochu kreativity. Ačkoliv z toho všichni byli nejprve docela vyděšení, zvládli to skvěle a je až k podivení, kolik různých způsobů jsme dohromady vymysleli. Zbytek času jsme si četli a Danièle nám čas od času přeložila nějakou frázi týkající se kázeňských trestů v polovině minulého století, zjistili jsme ale, že u některých učitelů tyto metody přetrvávají dodnes. Hodinu zakončila větou: „Měli jsme tu Komenského a spoustu dalších významných učitelů a přesto se najdou ve školství lidé, kteří takhle ještě učí.“

Alexandra Birndtová 3TA

V pondělí 6. ledna se skupina studentek ze sexty A zúčastnila další literární kavárny. Na této hodině se s námi Madame Danièle Geffroy podělila o své zážitky z Tuniska, kam zavítala se svými studenty z Hradce. Toto povídání nebylo vůbec „od věci“, protože nás v březnu navštíví tuniský spisovatel. Poté nám Danièle předčítala povídku Foulard z knihy Jours de collèges od našeho oblíbeného spisovatele - Bernarda Friota. V této povídce studentka Claire vypráví, jak ztratila svou nejlepší kamarádku, která byla vyloučena ze školy. Muslimka Samira přišla do školy zahalená v šátku, přestože to bylo zakázané. Naším úkolem na příští hodinu je napsat slohovou práci na téma, co si myslíme o nošení náboženských symbolů. Dnešní hodina se nám moc líbila a těšíme se na následující kavárnu. :-)

Tijana Kojičová, 6XA

V pondělí 6. ledna jsme hned první den po prázdninách měli hodinu s Danièle Geffroy.  Za úkol jsme si měli přečíst už 3. kapitolu knihy L’oeil du loup od Daniela Pennac. Celou hodinu jsme pracovali s pracovními listy týkající se této kapitoly. I když se zdá, že by to mohla být nuda, hodina byla velice záživná. Jsme velice rádi, že můžeme být součástí toho to programu a že můžeme trávit čas s Danièle, kterou jsme si všichni velice oblíbili. Těšíme se na další hodinu.

Světlana Gareeva, 4KA

Aktuální informace

23.10.2020

Po celý týden je škola uzavřena.

Administartivní úsek zahajuje činnost opět až od pondělí 2. 11. 2020, od stejného data pokarčuje distanční výuka všech ročníků, pokud nebude nadřízenými orgány rozhodnuto jinak.
Celý týden je mimo provoz také školní jídelna na SOŠ a SOU Nymburk.

Jiří Kuhn, ředitel školy

12.10.2020

Od středy 14.10. přechází celá škola na on-line (distanční) výuku, škola bude pro žáky uzavřena. Rozvrhy tříd na nižším gymnáziu se tímto dnem mění, na vyšším gymnáziu platí již zveřejněná verze. Aktuální stav rozvrhu najdete zde.

09.10.2020

Tělocvičny jsou počínaje pondělkem 12/10 uzavřeny pro odpolední a večerní cvičení. Po dobu platnosti mimořádných opatření není provoz možný. 

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1919.

Krátce působil jako učitel na Mladoboleslavsku. Kolem r. 1922 byl posluchačem Vojenské akademie v Hranicích.

Svět v roce založení školy

2. listopad 1903

Došlo k dohodě ve španělské stávce horníků: 

Nejčtenější

27.09.2020

23. září 2020 jsme s panem školníkem připravili k odvozu přes 180 kg kovového odpadu, který studenti a zaměstnanci školy vyseparovali během více než 5 uplynulých let.

celý článek
02.10.2020

Na druhý a bohužel poslední letošní geokurz vyrazila do Rokytnice na přelomu září a října třída druhá A. Protože v pondělí byl státní svátek, kurz byl o den kratší než je obvyklé.

celý článek
30.09.2020

V době, kdy dobrých zpráv je pomálu, můžeme s radostí informovat, že naše studentka z oktávy A Bětka Zavadilová uspěla minulý víkend na na Mistrovství Evropy veslařů do 19 let v Bělehradě. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!