Století strachu - živě

Století strachu - živě

To, co pan Václav Moravec 19. 10. 2016 při besedě na naší škole slíbil, se stalo skutkem a studenti třídy 6XA dopněni o studenty společenskovědních seminářů vyjeli na živé vysílání publicistického pořadu Fokus Václava Moravce

Televizní štáb ČT pod vedením režiséra Mojmíra Kučery slíbil zařídit pro naše studenty autobus, podmínkou však bylo ho zaplnit celý. Tato podmínka se však nestala překážkou, ale naopak výhodou. Místa v autobuse byla rychle zamluvena. A tak téměř padesátka studentů doprovázena pěti pedagogy se vydala 8. 11. v podvečer směr Praha. Pro dané téma Století strachu si štáb nemohl najít lepší místo, protože pořad se natáčel na Žižkově v Národním památníku Vítkov. A jak řekl při generálce pan Moravec: "Tento prostor je tak magický, že se tu budeme kolektivně bát!"

Po příjezdu na Vítkov jsme si celý rozlehlý objekt zahalený do tmy prohlédli zvenku a vešli dovnitř. Tam se nás už ujal štáb. Čas do generálky jsme měli vyplněný prohlídkou interiéru památníku a po 19. hodině jsme zasedli na předem určená místa pro naše gymnázium a začala generálka, při které nás asistent režiséra upozornil na to, jak se chovat při natáčení přímého přenosu.

Přesně ve 20:00 to vypuklo, zazněla znělka pořadu a šest hostů se postupně vystřídalo při debatě.

V první části to byl psychiatr Radkin Honzák, který mluvil o tom, že strach a vztek zná náš mozek už 250 milionů let... a s ním česká herečka Martha Issová o strachu jako takovém i o tom, proč bychom ho neměli ignorovat...

V druhé části debatovali pánové biskup Tomáš Holub o naději a o tom, jak se naděje změnila... a o pozitivní roli strachu a potřebě ho překonat diskutoval Jefim Fištejn.

V poslední části si pan Moravec povídal s psychopatologem Andrejem Drbohlavem o hranicích strachu a rozšiřování prostoru, na kterém se hra se strachem v současnosti hraje... a s Edo Jaganjacem, který jako chirurg operoval v Sarajevu během války v Jugoslávii a teď pracuje v Motole, o válečných hrůzách napsal knihu Sarajevská princezna. Hovořil hlavně na téma bezprostřední strach.

V posledních minutách do debaty vstoupili všichni pozvaní hosté. Pan Moravec konstatoval, že dnes studenti opravdu pozorně poslouchali, protože to bylo hodně silné.

Po ukončení živého vysílání, dal pan Moravec prostor studentům krátce s hosty podebatovat a to byla chvíle, kdy naši dva studenti Jakub s Martinou předali panu Moravcovi dárek, jako poděkování za pozvání do tohoto pořadu. Pan Moravec v průběhu pořadu poznamenal, že se bojí o budoucnost mladé generace, že to nebude mít vůbec snadné. Martina ho však ubezpečila, že jsou připraveni čelit strachu a že se o ně tedy nemusí bát.

Nasedli jsme do autobusu a nechali si hlavou běžet plno témat, o kterých se ten večer debatovalo.

Děkujeme ČT, byl to pro nás všechny zážitek!

 

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/216411030530008/

Na této adrese je možné zhlédnout pořad ze záznamu.

Foto: Lukáš Kolbaba (8OB)

Zobrazeno: 2628x

Aktuální informace

15.10.2019

Vážení rodiče,

od 15. 10. 2019 jsme zrušili transparentnost účtu č. 2301003669/2010 u FIO Banky a přístup k náhledu již tak není možný. Důvodem je aktuální výklad pravidel GDPR. Platby však budou i nadále probíhat v nezměněné podobě a na stejný účet!.

Celý článek
08.10.2019

Beseda s významným absolventem školy, děkanem FF Univerzity Pardubice, se uskuteční ve středu 6. listopadu 2019 od 17 hodin. Podrobnosti

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 10 %
Vcelku dobré 24 %
Nic moc... 16 %
Hrůza! 50 %
Celkový počet hlasů: 234
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Krajinské výstavy

Červen 1903

Na počátku léta byly v Čechách zahájeny tři významné krajinské výstavy, jež měly představit příslušné kraje, jejich zvláštnosti v oblasti hospodářské, kulturní i společenské.

Nejčtenější

08.10.2019

Přinášíme informace o termínech LVVZ pro zimní sezónu 2020.

celý článek
07.10.2019

První říjnový víkend prožilo 11 brigádníků z řad kolegů a přátel školy, na chatách v Rokytnici. Nejednalo se však o výlet, ale o brigádu.

I přes deštivé sobotní počasí se podařilo zrekonstruovat oplocení plynových nádrží na dolní chatě, nainstalovat okapy na horní chatě, odvézt odpady na sběrný dvůr a opravit  nedostatky v interiérech obou chat.

celý článek
29.09.2019

Beseda s RNDr. Zdeňkem Havlasem, DrSc., významným absolventem naší školy, místopředsedou Akademie věd ČR, se uskuteční v učebně č. 2 v přízemí školy ve středu 2. října 2019 od 17 hodin. Setkání je otevřené všem absolventům, učitelům, studentům i dalším zájemcům. Rozhodně nemusí jít jen o odborníky na chemii nebo fyziku. :-)

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.