Století strachu - živě

Století strachu - živě

To, co pan Václav Moravec 19. 10. 2016 při besedě na naší škole slíbil, se stalo skutkem a studenti třídy 6XA dopněni o studenty společenskovědních seminářů vyjeli na živé vysílání publicistického pořadu Fokus Václava Moravce

Televizní štáb ČT pod vedením režiséra Mojmíra Kučery slíbil zařídit pro naše studenty autobus, podmínkou však bylo ho zaplnit celý. Tato podmínka se však nestala překážkou, ale naopak výhodou. Místa v autobuse byla rychle zamluvena. A tak téměř padesátka studentů doprovázena pěti pedagogy se vydala 8. 11. v podvečer směr Praha. Pro dané téma Století strachu si štáb nemohl najít lepší místo, protože pořad se natáčel na Žižkově v Národním památníku Vítkov. A jak řekl při generálce pan Moravec: "Tento prostor je tak magický, že se tu budeme kolektivně bát!"

Po příjezdu na Vítkov jsme si celý rozlehlý objekt zahalený do tmy prohlédli zvenku a vešli dovnitř. Tam se nás už ujal štáb. Čas do generálky jsme měli vyplněný prohlídkou interiéru památníku a po 19. hodině jsme zasedli na předem určená místa pro naše gymnázium a začala generálka, při které nás asistent režiséra upozornil na to, jak se chovat při natáčení přímého přenosu.

Přesně ve 20:00 to vypuklo, zazněla znělka pořadu a šest hostů se postupně vystřídalo při debatě.

V první části to byl psychiatr Radkin Honzák, který mluvil o tom, že strach a vztek zná náš mozek už 250 milionů let... a s ním česká herečka Martha Issová o strachu jako takovém i o tom, proč bychom ho neměli ignorovat...

V druhé části debatovali pánové biskup Tomáš Holub o naději a o tom, jak se naděje změnila... a o pozitivní roli strachu a potřebě ho překonat diskutoval Jefim Fištejn.

V poslední části si pan Moravec povídal s psychopatologem Andrejem Drbohlavem o hranicích strachu a rozšiřování prostoru, na kterém se hra se strachem v současnosti hraje... a s Edo Jaganjacem, který jako chirurg operoval v Sarajevu během války v Jugoslávii a teď pracuje v Motole, o válečných hrůzách napsal knihu Sarajevská princezna. Hovořil hlavně na téma bezprostřední strach.

V posledních minutách do debaty vstoupili všichni pozvaní hosté. Pan Moravec konstatoval, že dnes studenti opravdu pozorně poslouchali, protože to bylo hodně silné.

Po ukončení živého vysílání, dal pan Moravec prostor studentům krátce s hosty podebatovat a to byla chvíle, kdy naši dva studenti Jakub s Martinou předali panu Moravcovi dárek, jako poděkování za pozvání do tohoto pořadu. Pan Moravec v průběhu pořadu poznamenal, že se bojí o budoucnost mladé generace, že to nebude mít vůbec snadné. Martina ho však ubezpečila, že jsou připraveni čelit strachu a že se o ně tedy nemusí bát.

Nasedli jsme do autobusu a nechali si hlavou běžet plno témat, o kterých se ten večer debatovalo.

Děkujeme ČT, byl to pro nás všechny zážitek!

 

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/216411030530008/

Na této adrese je možné zhlédnout pořad ze záznamu.

Foto: Lukáš Kolbaba (8OB)

Zobrazeno: 3068x

Aktuální informace

28.05.2020

Upozorňujeme uchazeče a jejich zákonné zástupce, že bez předložení "Čestného prohlášení o neexistenci příznaků virového onemocnění" nebude uchazeč v den přijímacích zkoušek vpuštěn do budovy.

Celý článek
27.05.2020

Pro školní rok 2020/21 hledáme nové učitele...

Celý článek
18.05.2020

V pondělí 18/5 jsme rozeslali pozvánky k přijímacím zkouškám uchazečům, kteří si naši školu napsali na 1. pořadí v přihlášce.

Celý článek
13.05.2020

dne 13. 5. 2020 zveřejnilo MŠMT časový rozpis přijímacích zkoušek

Celý článek
13.05.2020

Dne 13. 5. zveřejnilo MŠMT termíny a časový rozvrh didaktických testů společní části MZ.

Celý článek
07.05.2020

Česká školní inspekce zveřejnila web pro přípravu na přijímací zkoušky on-line.

Celý článek
23.03.2020

V důsledku posunutí věkové hranice pro poskytování ošetřovného na 13 let, zveřejňujeme formulář této žádosti.

Celý článek
11.03.2020

Škola je během dne přístupná pouze zaměstnancům školy. Večerní provoz v tělocvičnách je do odvolání přerušen.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1926.

Narodil se v r. 1908. Byl význačným českým tělovýchovným pedagogem. V letech 1953 byl rektorem nově vzniklého ITVS v Praze.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 8 %
Vcelku dobré 20 %
Nic moc... 14 %
Hrůza! 57 %
Celkový počet hlasů: 541
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Důlní neštěstí

2. duben 1903

Při důlním neštěstí v uhelném dole Königin Luise v Horním Slezku zahynulo 30 horníků.

Nejčtenější

10.05.2020

Žně máme úspěšně za sebou, dožínky budou ovšem až později...
DOPLNĚNA OFICIÁLNÍ VÝSLEDKOVÁ LISTINA
Letošní online krajská přehlídka SOČ byla opravdu bohatou medailovou "sklizní". Soutěžící z naší školy na ní sklidili dohromady 21 medailí, z nichž polovina byla ZLATÝCH! To je nejen náš školní historický rekord, nýbrž i nový rekord mezi školami ve Středočeském kraji. Pozici nejúspěšnější školy na získané medaile v kraji ostatně držíme už několik posledních let. Tento rok jsme v tomto ohledu poprvé dokonce nejúspěšnější školou v rámci všech krajů!

celý článek
11.05.2020

Prodloužený víkend a hezké počasí lákalo k různorodým aktivitám lidí. Na deset kolegů z profesorského sboru vyrazilo na chaty do Rokytnice, kde se podíleli na první fázi renovace oken na dolní chatě. A tak v údolí byly slyšet brusky, vrtačky, vysavače, sekačky… V dobré atmosféře se zvládlo obrousit či opálit na 26 oken a 6 špalet!

celý článek
27.05.2020

V úterý 26. 5. 2020 se konal Sněm delegátů Rodičovského sdružení Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce, který kromě projednání dalších důležitých otázek, řešil i volbu nového předsedy, místopředsedy a předsednictva. Po 10 letech působení v orgánech RSG, z toho v posledních 4 letech ve funkci předsedkyně, odchází paní Martina Prášilová. Důvod je jednoduchý – obě její děti, Matěj a Eliška, postupně dokončily studium na gymnáziu.

Vedení školy i kolegové z RSG paní Prášilové vyslovili velké díky za její práci pro RSG i pro školu. Za dobu svého působení svou činností zásadně pomohla nejen k ještě těsnější spolupráci vedení školy se stěžejním partnerem, kterým sdružení rodičů beze sporu je, ale naprosto vzorně pečovala o údržbu a rozvoj chat RSG v Rokytnici nad Jizerou.

 

Velké díky a hodně štěstí paní Prášilová!!!

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.