Stanislav Motl přinesl našim studentům svědectví z cely smrti

Stanislav Motl přinesl našim studentům svědectví z cely smrti

Je dobrou vizitkou naší školy, že ji poměrně často navštěvují zajímavé osobnosti. Studenti tak mají možnost setkávat se s lidmi, jejichž zkušenosti a zážitky pro ně mohou být nejen zajímavé, ale snad i inspirující. Myslím si, že letošní školní rok je na taková setkání velmi bohatý. Zatím posledním hostem byl investigativní novinář a spisovatel Stanislav Motl, který navštívil naše gymnázium ve čtvrtek 7. dubna.

Přednáška o perzekuci protinacistického odboje, práci investigativního novináře a dalších tématech, kterými se Stanislav Motl zabývá, se odehrála v auditoriu Základní školy Komenského a účastnili se jí druhý ročník a sexty společně s vybranými studenty z dalších tříd.

Své vystoupení zahájil pan Motl krátkým dokumentárním filmem o Bořivojovi Bartoníčkovi, českém odbojáři, který čekal za druhé světové války pět měsíců v cele smrti na popravu gilotinou. Bohužel se vyskytly nepředvídatelné technické potíže, které způsobily, že projekce nebyla zcela plynulá. Kdo by však soudil celou akci jen podle technické úrovně projekce, prohloupil by. Následovalo totiž vyprávění pana Motla o dalších osudech pana Bartoníčka, jiných odbojářů, ale také jejich katů, což byly často neuvěřitelné příběhy. Připomněl i další témata, kterými se ve své dlouhé novinářské praxi zabýval, např. pátrání po osudech spisovatele a letce Antoina de Saint-Exupéryho. Když vyprávěl o své práci, neopomněl zdůraznit, jak důležitá je pro ni vytrvalost, všeobecný rozhled, schopnost pracovat se zdroji informací a kriticky je zkoumat. Což jsou rady, na které se dnes, alespoň mám někdy ten pocit, zapomíná.  

Témata, kterými se Stanislav Motl zabývá a o nichž mluvil i u nás, nejsou veselá. To však není důvod, aby se na ně zapomínalo. Protože jak řekl americký filosof George Santayana: „Ti, kteří si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali.“     

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

20.09.2022

Gymnázium Bohumila Hrabala je určenou školou ve smyslu vyhlášky MŠMT č.13/2005 Sb. k poskytování jazykové přípravy žákům - cizincům.

seznam pověřených škol

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Josef Augusta

17. březen 1903

Narodil se Josef Augusta (†4. 2. 1968), český paleontolog. Spolu se Z. Burianem vytvořil paleontologické rekonstrukce velice populární v ČSR i zahraničí.

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
16.11.2022

Ve středu 16.11. se kromě veleúspěšných basketbalistů na Mistrovství republiky prosadili naši studenti i v dalším sportu, tentokráte ve futsalu. Los úvodního kola divize B (Středočeský kraj) nás poslal na turnaj do Babic na tamní soukromou školu OPEN Gate. Kromě pořadatele našimi soupeři byly Gymnázium Říčany a SOŠ a SOU Čelákovice. Hrálo se systémem každý s každým a mezi posledních 16 týmů divize postupovaly nejlepší dva.

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.