Mezinárodní dny Frankofonie

Mezinárodní dny Frankofonie

Aktivní spolupráce naší školy s francouzskou ambasádou, Francouzským institutem v Praze, Francouzskou aliancí v Pardubicích a dalšími frankofonními subjekty nadále pokračuje. V současné době je v plném proudu festival Mezinárodní dny Frankofonie, během kterých mají všichni frankofilové možnost poznat frankofonní kulturu. I naši studenti měli možnost ochutnávky…

V úterý 4. března jsme ve škole přivítali ředitelku Francouzské aliance, která přijela úspěšným studentům předat certifikáty DELF, ale zároveň si pro francouzštináře z kvarty připravila netradiční aktivitu na vypilování francouzské výslovnosti.

Máme také štěstí, že je naše škola zařazena do turné tuniského spisovatele Yame Manaie, který přijede již tento pátek, 21. března. Jelikož je to pro nás vzácná příležitost a dílo Yamen Manaie u nás není zatím příliš známé, setkali se zájemci nejprve se zástupkyní francouzské ambasády paní Florence Saint-Ygnan, která turné zaštiťuje, a ředitelkou edice frankofonní literatury pro školy nakladatelství Didier, paní Myriam Louviot, jež představila osobnost tohoto tuniského spisovatele.

Přečtěte si krátký postřeh Terezy Pěničkové z 5QA:

V pátek 14. března, během třetí a čtvrté vyučovací hodiny, se skupina francouzštinářů z kvarty, kvinty, sexty a septimy zúčastnila přednášky věnované úspěšnému tuniskému spisovateli Yamenu Manaiovi a jeho knize La Marche d’incertitude. Představení se ujaly dvě milé a velmi sympatické dámy zastupující francouzské nakladatelství Didier a francouzskou ambasádu.

Stěžejním tématem celé besedy byla otázka souvislosti osudu a lásky (francouzsky le hazard et l’amour), protože právě na to se Yamen Manai zaměřuje ve své knize. Po krátkém úvodu do spisovatelova života a tvorby jsme si společně přiblížili děj a hlavní postavy a pokoušeli jsme si obhájit své názory, zda se dá životní osud zvrátit a jakou roli v něm hraje láska.

Na závěr jsme si i my sami vyzkoušeli vytvořit krátký text. Na prázdné listy každý z nás napsal větu, jak jinak než s využitím slov osud a láska, a poslal papír dál. Postupně jsme tedy sestavili příběhy a úvahy. Názory každého z nás se lišili a při hlasitém čtení našich výtvorů jsme se někdy opravdu pobavili.

Mě osobně se páteční setkání moc líbilo. Jsem ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit a už se opravdu těším, až tento pátek budu moct poznat Yamena Manaie a zeptat se ho, jaký je jeho názor na lásku a osud.

Aktuální informace

23.10.2020

Po celý týden je škola uzavřena.

Administartivní úsek zahajuje činnost opět až od pondělí 2. 11. 2020, od stejného data pokarčuje distanční výuka všech ročníků, pokud nebude nadřízenými orgány rozhodnuto jinak.
Celý týden je mimo provoz také školní jídelna na SOŠ a SOU Nymburk.

Jiří Kuhn, ředitel školy

12.10.2020

Od středy 14.10. přechází celá škola na on-line (distanční) výuku, škola bude pro žáky uzavřena. Rozvrhy tříd na nižším gymnáziu se tímto dnem mění, na vyšším gymnáziu platí již zveřejněná verze. Aktuální stav rozvrhu najdete zde.

09.10.2020

Tělocvičny jsou počínaje pondělkem 12/10 uzavřeny pro odpolední a večerní cvičení. Po dobu platnosti mimořádných opatření není provoz možný. 

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1956.

Narodil se 23.1 1939. Absolvoval Fakultu strojního inženýrství ČVUT v Praze. Během studia byl pedagogickým asistentem.

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

27.09.2020

23. září 2020 jsme s panem školníkem připravili k odvozu přes 180 kg kovového odpadu, který studenti a zaměstnanci školy vyseparovali během více než 5 uplynulých let.

celý článek
02.10.2020

Na druhý a bohužel poslední letošní geokurz vyrazila do Rokytnice na přelomu září a října třída druhá A. Protože v pondělí byl státní svátek, kurz byl o den kratší než je obvyklé.

celý článek
30.09.2020

V době, kdy dobrých zpráv je pomálu, můžeme s radostí informovat, že naše studentka z oktávy A Bětka Zavadilová uspěla minulý víkend na na Mistrovství Evropy veslařů do 19 let v Bělehradě. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!