Francouzská literární kavárna

Francouzská literární kavárna

Máme za sebou první dva měsíce realizace projektu Rozvoj čtenářské gramotnosti ve francouzštině a tedy i dva měsíce francouzských Literárních kaváren. Téměř všichni francouzštináři ve škole se již alespoň jednou zapojili a vyzkoušeli si, že čtení ve francouzštině vlastně nebolí a oni zvládnou víc, než si myslí. Někteří díky rozložení rozvrhu pracují s lektorkou Danièle Geffroy pravidelně každých čtrnáct dní, jiné skupiny se musí dělit. Jen stále čekáme na odvážlivce, kteří přijdou s hrníčkem na čaj či kávu…

Do školy postupně dorazily objednané knížky a čtenáři již tedy mohou pracovat s předměty doličnými, ne jen s pouhými kopiemi. Nám učitelům dělá radost pozorovat naše žáky při práci s texty a jejich výrazy radosti, že rozumí, i když si myslí, že ne a jak vesele komunikují s lektorkou, paní Danièle Geffroy, za což jim všem patří velký dík.

A jak vidí poslední setkání někteří čtenáři?

Naše skupina studentů, která se učí francouzštinu druhým rokem, zažila v pondělí 21. 10. svou první literární kavárnu. Madame Danièle Geffroy nám předvedla svou perfektní češtinu. Prozradila nám, že když se učíme nový jazyk, jsme jako děti, a proto jsou našimi nejlepšími učiteli dětské knížky. I my tedy na této hodině četli dětské knížky a poslouchali písničky. Opakovali jsme po madame věty a odpovídali na její otázky. Hodina byla zajímavým zpestřením všedních hodin plných gramatiky. Pro mě zajímavou zkušeností - poprvé jsem mluvila francouzsky s rodilým mluvčím.

Eliška Frankeová, 6XB

Minulý týden jsme na si hodině francouzské kavárny znovu prošli knížku, kterou jsme četli minule, a kterou nám Danièle půjčila i domů - La Plume du caneton. Potom nám Danièle přečetla další dětskou, krásně ilustrovanou knížku o myšce, která se chtěla vrátit domů a překonávala mnoho překážek. Bylo to zajímavá knížka a v podání Madam Danièle to znělo ještě poutavěji, protože ona ten text (abychom ho pochopili) téměř předvádí. Moc se těším na další kavárnu.

Vendy Siblíková, 3TA

V pondělí 21. 10. jsme absolvovali již čtvrtou hodinu Café littéraire s Madame Geffroy. V této hodině jsme se opět vrátili k příběhu malé Hany, jejíž příběh se nám prostřednictvím knížky "La Valise d'Hana" začíná pomalu odhalovat. Také jsme si s Madame Geffroy přiblížili pojem *nacismus* a pokusili jsme se sepsat jeho definici. S povídáním o malé Haně budeme pokračovat i v příští pondělní hodině, na kterou už se všichni moc těšíme

Julie Kábrtová, 8OA

Aktuální informace

11.07.2020

Prázdninové úřední hodiny jsou každé pondělí od 8 do 11 a od 12 do 14 hodin. 

17.06.2020

K 1. 7. 2020 bylo odevzdáno 60 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Celý článek
16.06.2020

K 30. 6. 2020 bylo odevzdáno 30 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Významní absolventi

Ing. Jan Eisner

Ing. Jan Eisner (11. 4. 1911-23. 7. 1943), komunista, interbrigadista ve španělské občanské válce, popravený v Osvětimi, maturoval v roce 1929.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 20 %
Dalajláma 16 %
Konfucius 14 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 11 %
Matka Tereza 8 %
Celkový počet hlasů: 192
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství. 

Nejčtenější

14.07.2020

Pomozte nám vybrat motto pro nový školní rok!

Jako již mnoho let dáváme i letos o prázdninách na výběr několik možností pro výběr motta, které nás bude provázet celým dalším školním rokem.

Budeme rádi, pokud se do hlasování zapojíte v naší anketě. V ní jsou uvedeni pouze autoři myšlenek. Konec hlasování bude v neděli 30. července! 

   
1. Sokrates
  Existuje jen jedno dobro, a tím je vědění. Existuje jen jedno zlo, a tím je nevědomost.
   
2. Dalajláma
  Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.
   
3. Konfucius
  Jediná omezení, která v našich životech existují, si klademe my sami.
   
4. Les Brown
  Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!
   
5. Stephen Hawking
  Dívejte se vzhůru na hvězdy, ne dolů na nohy.
   
6. Matka Tereza
  To, co děláme, je méně než kapka v moři. Ale bez této kapky by tady něco chybělo.

 

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.