Odhalení tajemství 28. října 1918

Odhalení tajemství 28. října 1918

Víte, jaký podíl měli českoslovenští legionáři na vzniku naší první republiky? Kdo se podílel na jejím vzniku a která místa v Praze jsou s tímto historickým okamžikem spjatá?

Kvarta A a kvarta B si tyto položené otázky zodpověděli na společné exkurzi 22. října 2015. Obě dvě třídy se vydali do hlavního města naší republiky s cílem odhalit tajemství 28. října 1918 a také dalších důležitých okamžiků z naší historie. Šlo o roky 1938, 1948, 1968 a 1989.

Z nymburského nádraží jsme odjeli osobním vlakem a to nám umožnilo připravit žákům malou knihovničku textů spjatých s těmito historickými okamžiky. V Praze jsme exkurzi zahájili na Náměstí Republiky u Obecního domu, který je spjat s 28. říjnem 1918. Poté jsme přešli do Vojenského historického ústavu. Zde nás čekala přednáška k 28. říjnu a expozice k první a druhé světové válce. Poslední zastávkou naší exkurze bylo Václavské náměstí a setkání s událostmi roku 1968 a 1989. 

Exkurze se podařila, přálo nám hezké počasí a návštěva Vojenského historického ústavu byla pro mnohé z nás návštěvou premiérovou.

Aktuální informace

09.04.2026

se konají v úterý 28/4 od 17:30 hod v kmenových učebnách. Od 18:00 hod pokračují individuální konzultace s vyučujícími dle rozpisu.

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Luděk Holub

Absolvoval v roce 1947.

Narodil se r. 1928 v Jihlavě. Po Mnichovu byl nucen z Jihlavy odejít, s rodiči přišel do Poděbrad a v letech 1939-1947 studoval na nymburském gymnáziu, 

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

20.03.2026

Ve čtvrtek 19. 3. hostilo naše gymnázium jako každý rok krajské kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Kromě organizační stránky nám soutěž přinesla i velmi pěkné zprávy. Naši studenti zvítězili ve třech kategoriích a postupují do ústředního kola.

celý článek
19.03.2026

Ve středu 18. března se na Gymnáziu Na Zatlance konal další ročník Studentského projektového fóra. Naši školu letos v humanitní sekci reprezentovali Veronika Pilařová a Karolína Škaroupková s projektem V síti AFYN a Max Jelínek se svou prací Propagační video školy. Oba projekty byly oceněny porotou.

celý článek
29.03.2026

Poprvé, co paměť sahá, se tři studenti naší školy zapojili do soutěže Certamen Latinum (latinské olympiády). A jednomu z nich, Filipu Slabému z 8OA, se podařilo docílit vítězství ve vyšší kategorii B soutěže na celorepublikové úrovni. Stalo se tak 19. března 2026 na Staroměstské radnici v Praze. Gratulujeme k opravdu mimořádnému výkonu.

celý článek