Literární setkání francouzštinářů

Literární setkání francouzštinářů

17. února a 3. března se opět sešly francouzštinářské skupiny napříč celou školou a spolu s Danièle Geffroy pokračovaly v četbě francouzské literatury. Jednalo se již o 12. a 13. setkání. Francouzská knihovna se stále rozšiřuje, takže by bylo škoda nepředstavit našim studentům přírůstky a nabídnout jim jinou formu setkání s francouzštinou.

V dnešní literární kavárně nás Danièle seznámila s Francouzskou polynésii, což je francouzské zámořské území.

Jistá francouzská autorka nakreslila pohádkový příběh o lišce únoskyni a děti z francouzské polynésie k němu domyslely dialogy. Na prvním obrázku jsme viděli několik zvířátek, jak společně snídají. Mohli jsme vidět tři slepice: bílou, černou a hnědou. Všechny si dělali zálusk na kohouta. Poté tam byl medvěd, samotný kohout a králík. Každý z nás si vylosoval lísteček, který mu blíže určil, jaké zvířátko bude představovat. Například já jsem si vylosovala černou slepici. Poté jsme pokračovali čtením dialogů. Některé postavy měli ve svých mluvách hojno citoslovců, proto jsme se od Danièle dozvěděli, že francouzský kohout kokrhá jinak než ten český.

Příběh pokračoval únosem bílé slepice proradnou liškou a následným pronásledováním, které vedl medvěd. V průběhu liščina úprku s bílou slepicí v náručí jsme si mohli začít všímat nápadné vzájemné náklonnosti mezi slepicí a liškou, což je jasný znak stockholmského syndromu, který, jak je vidět, se vyskytuje i mezi pohádkovými zvířátky ve Francii. Na konci příběhu zůstala slepice u lišky v noře a společně hráli dámu.

Příběh jsme dočetli a Danièle se s námi rozloučila. Zajímalo by mě, co budeme dělat příště.

Šárka Jarošová, 6XB

V poslední literární kavárně jsme navazovali na příběh z minula, akorát se prohodily role, aby se zapojili všichni. (minule jsme si rozdali papírky s rolemi a podle interaktivní tabule četli nám přidělené texty rolí) Příběh pojednával o lišákovi, který ukradl slepici, a všichni si mysleli, že ji chce sníst. Ale ve skutečnosti se s ní spřátelil, protože nikdy neměl žádného přítele. Nakonec spolu zůstali.

Vilma Čechová, 2SA

 

Přišlo pondělí 3. března a naší skupinu francouzštinářů čekala další literární kavárna. V programu se znovu objevila kniha Les voleurs d´écritures . Jedná se o příběh mladého chlapce jménem Azouz, jehož rodina je původem z Afriky, ale nyní žije ve Francii. Azouz se musí vyrovnat se smrtí svého otce, což je pro něj velice složité. V knize je popsáno, jak se na původně hodném, bezproblémovém chlapci podepíše vliv prostředí, ve kterém vyrůstá a které ho postupem času mění. Hodinu jsme začali nejprve tím, že jsme si shrnuli pomocí obrázků, připravených paní Danièle Geffroy, obsah částí, které jsme již měli za sebou, abychom si osvěžili děj. Následně jsme pokračovali ve čtení, během něhož nám paní Danièle vysvětlovala význam některých podstatných slov, kterým jsme nerozuměli. Myslím, že tato kniha nepatří k těm, které by si většina z nás vybrala ale to je podle mě dobře, protože jsme si tím trochu více rozšířili naše obzory a seznámili se i s jiným tématem.

Veronika Michalčuková 5QA

Jako studenti šestého ročníku jsme již od primy začleněni do frankofonního programu i díky spolupráci s francouzskou ambasádou a Evropskou unií. Každé pondělí vyučuje Danièle Café littéraire. Nyní listujeme knihou Kamo l'agence Babel od Daniela Pennaca - knihou pro mladé Francouze, kde se pubertální hoch snaží za 3 měsíce mluvit plynně dvěma jazyky (francouzštinou a angličtinou). Jinak řečeno ,,être bilingue". V hodině jsme tentokrát přečetli pouze pár kapitol, ale zato jsme se zaměřili na výslovnost a interpretaci přímé řeči. Danièle se do rolí doopravdy vžila, a tím nám ukázala dokonalý příklad. Naproti tomu jsme se my museli stále opravovat, abychom zněli co nejdůvěryhodněji. Již víme, že se naše budoucnost neubírá na DAMU.  Příběhu nyní nabývá gradace. Kamo si začíná psát se svou korespondentkou, záhadnou Catherine Earnshaw, a zjišťuje, že jsou si v mnoha věcech podobní. Jméno Vám může přijít povědomé z díla Na Větrné hůrce. Příště knihu samozřejmě budeme dočítat do konce.

Kateřina Kmentová, 6XA

 

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

James Joyce

2. únor 1903

Irský spisovatel James Joyce (1882-1941) opustil ve dvaceti letech své domovské město Dublin a odešel do Paříže. Jeho hlavním problémem byl nedostatek peněz.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.