Krásensko 24

Krásensko 24

Krásensko 4KA

V pondělí 27.5. se na nymburském hlavním nádraží shromáždila třída 4KA společně s doprovodem profesorek Martiny Weissové a Miloslavy Krejčíkové. S krosnami na zádech se vlakem vydali do Kolína, kde pak přestoupili na rychlík směr Brno až do Blanska. Odtud už to bylo jen krátká cesta autobusem do Krásenska na Rychtu, kde na nás čekali pracovníci Lipky a zároveň naši lektoři.

 

 Ještě ten den jsme se stihli rozdělit do skupin, vypracovat plakát a udělat “ konkurz” v podobě testu, podle jehož výsledků jsme si mohli vybrat naši roli jakožto strážci krasu, a zkusit si orientační běh zaměřený na poznávání stromů.

Hned druhý den na nás čekal pořádný výlet, a to výlet na kolech. Po krátké rozcvičce na zahradě, rozdělení úkolů do skupin dle povolání a vyzkoušení si kol, se mohli všichni vydat polem směrem k vysílači Kojál. Naší první zastávkou byl Ostrov u Macochy. Tam jsme měli dle úkolů na stanovištích rozmístěných po obci zjistit název místa, kam pojedeme dál. Tím místem byla rezervace Vintoky jen pár stovek metrů daleko, kde jsme si prolezli dvě jeskyně, v nichž jsme se museli všemožně plazit, krčit a přizpůsobovat se chodbám. Když jsme všichni měli dost úzkých prostorů, bylo načase vydat se dál, do Holštejna ke zřícenině stejnojmenného hradu a o něco prostornější jeskyni Lidomorna. Rozdělení na dvě části jsme se vydali buď do Lidomorny, nebo nahoru ke zřícenině, přičemž se pak obě skupiny vystřídaly. Dále následovala cesta ke Staré a Nové Rasovně, a poté zpět ke kolům. Poslední zastávka nás čekala u vápenky Velká Dohoda, kde jsme si představili řešení našich skupinových úkolů, odpočinuli si, a následně vyrazili k Rychtě, čas tak akorát na večeři. Po ní bylo volno, a tak si každý mohl dělat, co chtěl. K dispozici bylo i pronajaté volejbalové hřiště. Den jsme zakončili večerní schůzkou.

Následující den byl o něco jiný. Tentokrát se nejdřív jelo autobusem do Vilémovic, kde jsme si opět rozdělili skupinové úkoly a dozvěděli se, jaký má vliv pastva ovcí na zdejší louky, a pak se šlo pěšky na Vilémovickou stráň. Během cesty jsme měli možnost vlézt si ještě jednou do jeskyně Kraví díra s dalšími úzkými chodbičkami a pavouky. Na stráni jsme se setkali s naší polní kuchyní a po krátké pauze jsme se vrhli do práce, tj. zkoumání fauny a flóry, co za druhy se zde nachází, v jaké míře a zda-li tu neškodí. Na tom samém místě jsme si opět představili řešení našich skupinových úkolů a pak se vydali nahoru do Vilémovic. U silnice jsme se ještě naposledy pokochali Smrtní jeskyní, celou ji prozkoumali a objevili spícího vrápence. Autobus nás zavezl ke Kojálu, odtud jsme došli na Rychtu, navečeřeli se, zahrali si volejbal a šli spát.

Na poslední den plný aktivity měli pro nás lektoři nachystané testování kvality vody v okolí, závěrečné prezentace ve skupinách a zhodnocení s ukončením celého pobytu. Po večeři nás čekala ještě venkovní strategická hra “ Doupata”, pak už jen sbalit si, jít spát a po probuzení otočit paty směrem na Nymburk.

 

Veronika Vokáčová

 

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách. 

Nejčtenější

23.06.2024

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

celý článek
25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
16.06.2024

V sobotu 15.6.2024 se naše DofE skupina z kvarty B vydala na dvoudenní expedici do Českého ráje. Všechno to začalo v 8:45 v Nymburce na hlavním nádraží, kde byl sraz. Po delší jízdě motorákem jsme se i přes hlasitý doprovod mladoboleslavských obyvatelek dostali až do Turnova, kde naše expedice započala. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.