Geokurz 2A 2021 v Rokytnici nad Jizerou

Geokurz 2A 2021 v Rokytnici nad Jizerou

Třída 2A byla na svém historicky prvním krkonošském pobytu, který by se dal nazvat vícedenním, až ve druhém roce svého studia na naší škole. Mohla za to školní karanténa na prahu minulého školního roku a zákeřný koronavirus, který vyloučil konání zimních lyžařských kurzů v zimě 2020/2021 stejně jako prezenční výuky ve skoro celém školním roce. Jak se druhákům dařilo poznávat krásu západních Krkonoš a zároveň i záludnosti geologie a geomorfologie popisuje ve své zprávě Matěj Techlovský.

A je to tu: 4. 10. 2021 jsme konečně po roce vyrazili s naší třídou, společně se dvěma zástupci učitelského sboru paní Svěcenou a panem Soukupem, na celotýdenní akci, ze které se snad nevrátíme hned druhý den ráno, jak to již bylo na adaptačním kurzu.

Již při cestě do Rokytnice jsme se stavovali v Bozkovských dolomitových jeskyních. Po této krátké zastávce jsme pokračovali dále. Jakmile jsme přijeli a vydrápali se na kopec, konečně jsme mohli odložit všechnu batožinu a stejně jako na již zmíněném adapťáku se mnoho studentů chopilo všemožných ping-pongových pálek a šlo se hrát. Z víru hraní nás ovšem vytrhla první schůze, která oficiálně zahajovala náš geokurz a také nás seznámila se hrou, kterou si pro nás připravili učitelé. Geocaching na zkoušku se zprvu zdál docela snadný, ovšem poté, kdy se mnozí z nás dostali ke čtvrté keši, málem vydanou námahou vypustili duši. Nakonec jsme to tak nějak všichni zvládli. K večeru jsme v chatě začali komentovat své z domova připravené prezentace o různých minerálech a horninách. Po tomto vyčerpávajícím zážitku, který se měl opakovat ještě další dva dny, byl konec prvního dne.

Hned druhý den jsme vyrazili na celodenní výlet přes Dvoračky až ke Kotelním jámám, které byly vytvořeny činností ledovců. Jak nás mnohokrát pan Soukup upozornil, ledovcová údolí jsou ve tvaru "U"! Na cestě zpátky jsme se stavili na rychlý oběd na Dvoračkách a potom už zase do chaty. Tam jsme pokračovali v probírání mineralogie a petrologie pomocí prezentací. Tím byl ukončen den druhý.

Třetí den byl velmi těžký a to nejen proto, že jsme museli vstát velmi brzy, abychom stihli autobus. Pro mnohé z nás nebylo hornické muzeum v Harrachově zase tak záživné. Následující cesta zpět do Rokytnice určitě záživná byla. Na povel pana učitele Soukupa a paní učitelky Svěcené jsme se rozešli k Mumlavskému vodopádu. Skoro všichni ale o pár chvil později poznali, že to byla obrovská chyba. Stalo se totiž to, že se spustil velmi silný déšť a naše několikakilometrová cesta zpět na chatu se tedy stala "peklem". Když jsme celí mokří došli, mnozí byli na padnutí, ale museli jsme ještě přežít poslední referáty a teprve potom nás čekal sladký spánek. Konec třetího dne.

Předposlední den byl náš "den D" - neboli psali jsme písemky. Všichni si ještě naposledy procházeli svoje zápisky a navzájem se zkoušeli. Po dlouhém stresu, poznávačce geologických vzorků a vědomostním testu si pro nás pan Soukup připravil ještě hru zvanou parlament. (Tematicky nás upozornila na v pátek a v sobotu probíhající volby.) Velmi jsme se nasmáli a také dokonce málem pohádali, ale nakonec to byla veliká zábava. Večer si většina akorát dobalila a zítra už hurá domů.

V pátek už to šlo ráz na ráz, chalupu jsme celou uklidili, batohy připravili do autobusu a tradá domů. Myslím, že geokurz jsme si všichni velmi užili a jsme rádi, že se nám tentokrát povedl - ne jako náš adapťák! Děkujeme paní Svěcené a panu Soukupovi, že s námi těch pět vyčerpávajících dnů strávili.

za 2A Matěj Techlovský

Aktuální informace

19.01.2022

Oznamujeme nový termín besedy se soudcem prof. Zdeňkem Kühnem, významným absolventem naší školy. Akce se překládá na 24. únor 2022. Děkujeme za pochopení.

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Hana Burianová

Hana Burianová (*1986), rozená Miškovská, někdejší tisková mluvčí prezidenta Miloše Zemana, maturovala na Gymnáziu Nymburk v roce 2005.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

08.01.2022

Pro lyžaře neexistuje větší pohroma, než vytrvalý déšť! To si v praxi ověřili studenti na prvním lyžařském kurzu v Rokytnici nad Jizerou.  Nic ale není tak hrozné a ještě že na světě existují zázraky!

V neděli 2. ledna 2022 vyrazila skupina studentů 7MB a 4.A na hory. Byť byla sněhová situace během Vánoc příznivá, vytrvalý déšť okolo Silvestra, hodně podmínky pro lyžování pozměnil. 

celý článek
03.01.2022

V průběhu prosince proběhla soutěž v konverzaci v anglickém jazyce. Soutěžilo se ve třech věkových kategoriích, všichni zájemci o soutěž nejprve napsali poslechový test, na základě jehož výsledků se ti nejlepší utkali v ústní části. Vítěz každé kategorie bude reprezentovat školu v okresním kole v Poděbradech. Letošní ročník přinesl zajímavé výsledky

celý článek
07.01.2022
Vzhledem k hygienické situaci jsme se rozhodli nejbližší Den otevřených dveří převést do on-line podoby. Je jasné, že jak pro školu, tak pro uchazeče a jejich rodiče, je předání potřebných informací o škole samotné, školním vzdělávacím programu a zejména o podobě přijímacích zkoušek a kritériích pro přijetí, naprosto zásadní a veledůležité. 
 

Den otevřených dveří v on-line podobě

DOD se bude konat ve středu 12. 1. 2022 v době od 17:30 do 19:00 hod.
 
DOD bude probíhat formou společné schůzky v prostředí Google Meet. 
Adresa schůzky je
Pro úspěšné přihlášení je nutné použít osobní GMail účet.
 
Program DOD bude rozdělen do tří obsahově shodných bloků s trváním 30 minut. Jejich začátky budou v 17:30, 18:00 a 18:30. V úvodu každé půlhodinky zazní informace vedení školy a zbytek času bude věnován dotazům.
celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu