Ekokurz biologického semináře

Ekokurz biologického semináře

V pondělí  15. 4. dorazila skupina biologického semináře s pí. Weissovou  do Ekocentra STŘEVLIK v Oldřichově v Hájích. Po výborném obědě jsme se s celým areálem seznámili, mimo jiné i s prasátkem Edunkou, kozou Andělou, ovečkami, kočičkami, vznešenými huculskými koňmi a v neposlední řadě i se slepičkami v čele s barevným kohoutem Pepou.

V úterý nás čekal celodenní výlet s úkoly. Poznali jsme krásy jizerskohorských lesů. Pokořili jsme nejvyšší horu okolí Špičák, jehož zlezení nebylo nikterak jednoduché! V osobním volnu jsme se znovu byli podívat za svými zvířecími kamarády.

Středeční dopoledne jsme věnovali nauce o nakupování, nadnárodních společnostech a naučili jsme se v rámci programu Supermarket global rozeznávat jednotlivá loga obchodních společností. Po obědě nám dívky, které se nezúčastnily úterního výletu, popsali děj filmu Super size me a vysvětlily jeho problematiku. Během celého odpoledne jsme hráli hru Fishbanks, která nás opravdu bavila, až na závěr, kdy jsme se zklamaně dozvěděli, že vyhrává naše klučičí skupina. Večer jsme navštívili expozici, kde jsme odpovídali na různé otázky ohledně jizerskohorské přírody a prohlédli si zajímavé exponáty.

V předposlední den našeho pobytu jsme se zúčastnili programu o vodě. Dozvěděli jsme se hodně zajímavých věcí o koloběhu pitné vody a výhodách a nevýhodách balené a kohoutkové vody. Závěrem dopoledního programu nám lektorka Kamila ukázala, jak se proutkaří a každý si to mohl vyzkoušet. Asi nejzajímavější pro naši skupinu byla filosofie o vodě od pana prof. Emota z Japonska. V odpoledních hodinách následoval program o ptácích, kde jsme rozpoznávali zvuky ptáků, a poté jsme se vydali do přírody na jejich pozorování s dalekohledy, které nám centrum ochotně půjčilo. Jako večeři jsme si vybrali opékání buřtů, bohužel nám začalo pršet, tak jsme museli táborák opustit a šli jsme do Slunečního domu na stolní fotbal, který každého bavil.

Po rozloučení a závěrečné prezentaci se slečnou Jitkou jsme se vydali na dlouhou cestu domů vlakem. Pobyt v Ekocentru byl pro celou skupinu velmi překvapivý a zajímavý. Každý se dozvěděl mnoho zajímavých věcí a našel si pár důvodů, proč bychom  se měli chovat k naší planetě alespoň o trochu lépe, než doposud.

M. Vecková, E. Říhová a A. Schneiberg

Aktuální informace

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
Celý článek
29.04.2022

Sledujte vývoj přijat - nepřijat!

31.01.2022

Ředitel školy zveřejnil kritéria přijjímacího řízení:

Významní absolventi

Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Konference v Paříži

3. prosince 1903

Závěrečným zasedáním skončila mezinárodní zdravotnická konference v Paříži. Mj. přijala i společné dohody o opatřeních v boji proti moru, choleře a žluté zimnici.

Nejčtenější

29.04.2022

Upozorňujeme rodiče nepřijatých uchazečů, že rozhodnutí o nepřijetí byla zaslána zákonným zástupcům doporučeně takto:

  • čtyřleté studium v pátek 6.5.
  • osmileté studium v pondělí 9.5.
 
celý článek
10.05.2022

Pokud máte rádi skvělou hudbu a jídlo, doražte na Majáles, pořádaný studenty gymnázia, který se koná 14. 5. 2022 v Nymburce v Parku Pod Hradbami. Dokonce nepotřebujete ani lístek. Začínáme v 13:30.

celý článek
30.04.2022

Páteční, slunečné ráno bylo před naší školou netradiční.  Za zvuků píšťalek, bubínků, řehtaček a ve šmloulích převlecích, se přišli rozloučit maturanti se školou. Tradiční rituál, který neodmyslitelně patří k naší škole, se po covidovém období vrátil a jsme tomu rádi!

Přejeme všem maturantům hodně štěstí u závěrečných testů, zkoušek i obhajob!

Vzpomínky na poslední zvonění – foto Michal Hrstka

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu