Výtvarná exkurze 6XA a 6XB do Národní galerie v Praze

Výtvarná exkurze 6XA a 6XB do Národní galerie v Praze

20. listopadu 2012 jsme byli s profesorkami Haníkovou a Kvasničkovou na výtvarné exkurzi v Národní galerii – dostala jsem tedy za úkol napsat článek (jako obvykle). Nejprve jsem jej chtěla stvořit jen z poznámek, načmáraných na kusy papíru přímo uprostřed obrazárny, nicméně na několik věcí jsem si udělala názor zpětně. Většina obrazů zapadne ve vaší mysli chvilku poté, co se na ně podíváte; jiných si ani nevšimnete.

Jsou zde ale i takové, které vám utkví v paměti – a do některých se dokonce zamilujete – toužíte si je přivlastnit, prosedět u nich dny a pozorovat je – podobně, jako to bývá s muži, jež nemůžete mít. Ačkoli zbožňuji Renoira, jeho Milenci na mne nijak nezapůsobili – nicméně sedíc pod tímto plátnem jsem si poznamenala následující text: Odjakživa mám slabost pro galerie – především pro pocit intelektuálnosti, jež ve mne vyvolávají; pro extravagantně oblečené, zamyšleně bloumající návštěvníky. I teď, se zrakem upřeným na Renoirův obraz Milenci, si připadám vzletně, ovšem náhle se mi na téhle místnosti něco nezdá – působí na mě nepřirozeně – docházím k názoru, že kdosi bohatý a vysoce postavený zavírá do těchto sterilních, prázdných bílých pokojů bez oken krásu světa, jež sem nepatří; jde o pokus o zkrocení umění, jeho odkoupení, zapsání, zaškatulkování a zamknutí na sedm západů – leč marné; nikdo nedovede ukrást myšlenku. Umění, vycházející z pozorování venkovního světa, by v něm mělo také zůstat, aby mohlo dýchat a rozvíjet se v myslích ostatních. Umění nelze vysvětlit, nelze ho zanést do čísel, vzorců ani do periodické tabulky prvků, nelze ho rozpitvat na molekuly. Pokud chceme jeho zprostředkovatele skutečně pochopit, nebylo by mnohem lepší podívat se na tato díla přesně na místech, kde vznikla?

Původně jsem se domnívala, že základním tématem výstavy má být kubismus. Nakonec se tak naštěstí nestalo. Při pohledu na Picassův Klarinet jsem se cítila být bezmocná; všudypřítomná logika, prostorová představivost a další příliš komplikované, přeceňované věci současnosti na mne začaly doléhat silou, jíž nelze uniknout; umění sice má nutit lidi k zamyšlení, ale co získám tím, že budu zírat před sebe tak dlouho, dokud nespatřím klarinet (pokud se mi to vůbec podaří)? Smysl života asi ne. Vůbec nejhorší zážitek si odnáším z Groszova díla Cirkus – ne že bych měla něco proti tomu, aby takové obrazy vznikaly, nicméně čím déle průvodkyně naši skupinu u tohoto plátna zdržovala, tím hůř jsem se cítila. Autorovým cílem bylo vyjádřit beznaděj – gratuluji. Těžko popsat proč, každopádně ke konci výkladu jsem chvíli nabývala dojmu, že se prostě zvednu a uteču pryč. Co se týče kladnějších částí výstavy, bylo mi sděleno, že vypadám jako jedna z dívek na Klimtově obrazu Panna (paradoxně jako jedna z těch, které už pannami nejsou), což byl kus, který mne sice neuváděl do uměleckého vytržení, ovšem jehož inspirace Freudovým myšlením mě (stejně jako celý Freud) fascinovala. Ale vůbec nejkrásnějším, nejpůsobivějším, nejnezapomenutelnějším obrazem se pro mne stala Podzemní dráha od Loira Luigiho. Podzemní dráha od Loira Luigiho je reálný svět; nikoli svět zobrazený na fotografii, na kresbě či ve filmu, ale svět snímaný přímo z lidské hlavy. Tenhle obraz namalovala skutečná, plně existující osoba; takhle vidím svět i já (a nechtějte po mně říct vám, co mě k tomuto tvrzení vede, jelikož to sama nevím).

Kristýna Kutnarová, 6XA

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1941 s rodným příjmením Leišová.

Narodila se 19. 1. 1922 ve Všejanech a zemřela v r. 1985 v Praze.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Venezuelská krize

8. únor 1903

Ve Washingtonu skončila konference věnovaná venezuelské krizi. 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!