Výprava za moderním uměním

Výprava za moderním uměním

V pátek 5. května se studenti 6XA, 6XB a 2A vydali do Veletržního paláce za poznáním moderního umění.

Ve Veletržním paláci absolvovali komentovanou prohlídku, která začínala u surrealistických maleb a plastik ze začátku 20. století a končila téměř současnými díly české postmoderny. Seznámili se se situací za první a druhé světové války a  také s uměním poválečného období, kdy se umělci snažili vyrovnat se se stresem, strachem či cenzurou. Zájem vzbudilo například akční umění z šedesátých let 20. století se svými provokacemi, při kterých například na ulici umělci vyzývali kolemjdoucí ke kokrhání.  Velmi znepokojivé se zdály fotografie, na kterých si umělec narouboval do ruky větvičku jabloně, aby zjistil, jak daleko může dojít v souznění s přírodou. Bohužel skončil experiment otravou krve. Je toto ještě umění? Nebo je to už jen hazard se životem? Na tomto příkladu se studenti zamýšleli nad tím, co vlastně znamená pojem umění. Závěrem se všichni i s paní průvodkyní shodli, že lidské kreativitě se meze nekladou…

                                                                                                                                                                                                  Jaroslava Mrázová, 6XB

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Ing. František Tuláček

Ing. František Tuláček (7. 8. 1922-26. 10. 2012), pedagog, nestor českého drůbežářství a chovatelství, absolvoval v roce 1941.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kartuziánský řád

29. duben 1903

Dlouhotrvající rozepře mezi francouzskou vládou a řeholními řády, zvláště kartuziány, vyvrcholily v první polovině roku 1903:

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!