Výchovný koncert pro tercie v Rudolfinu

Dne 27. února 2013 pod vedením profesorek Poprové a Sedlaté navštívily obě paralelky tercií Gymnázia Nymburk generální zkoušku České filharmonie v pražském Rudolfinu. Jak upozorňovala sama paní profesorka Poprová, jednalo se o pestrou paletu hudby.

První, relativně mladá skladba Viktora Kalabise (1923-2006) byla plná dynamických rozdílů, rychlých změn nálad a celkové ponurosti skladby doplněné střídavým sborovým se sólovým zpěvem téhož rázu, a proto byla ode mne a většiny mých spolužáků nebyla hodnocena příliš kladně. Po té následovala “klasika“ - W. A. Mozart a jeho hravé, optimistické a docela líbivé dílo, kde se představily dechové nástroje v čele s výrazným hobojem. Nejdelší předváděný kus byl od Rusa Sergejeva Rachmaninova s výraznými bicími, které podtrhávaly energické rozpoložení skladby a zřejmě též cítění skladatele. Jak usuzovala většina třídy, filharmonie si pro nás připravila to nejlepší až na konec. Dokonce, někteří pravili, že by cestu do Dvořákovy síně vážili jen pro ni.

Jak již bylo výše jednou řečeno, jednalo se o zkoušku, a tak jsme měli možnost kromě celé skladby slyšet i její části, které si těleso potřebovalo zopakovat. Na jednu stranu to byla jedinečná možnost si připomenout část, které jsme se třeba předtím moc nevěnovali, zároveň to byl i čas pro některé unuděné zopakovat své poznámky o tom, že je to již dlouhé apod. Oběma paním profesorkám je třeba poděkovat za trpělivost s námi a doufám, že chování některých z nás je zcela neodradilo a že budeme mít alespoň s těmi, kdo si vyberou v kvintě hudební výchovu, opět možnost nějaký výukový koncert navštívit. 

Václav Štěpán

tercie A

Zobrazeno: 3399x

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1960.

Narodil se 30. 12. 1943 v Nymburce. Nebyl doporučen k dalšímu studiu, a proto pracoval jako dělník v Elektroisole v Kolíně.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 465
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Theodora Mommsena

1. listopad 1903

Zemřel Theodor Mommsen (*30. 11. 1817), německý historik.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!