Studenti BiS nahlédli pod pokličku genetických výzkumů!

31.10.2014
Studenti BiS nahlédli pod pokličku genetických výzkumů!

DNA, RNA, genová exprese, transgeneze, DNA, RNA, sekvenování, cytometrie, fluorescence… Všechny tyto termíny, o kterých se studenti v současné době učí při hodinách biologického semináře, se pokusili přiblížit vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Tento ústav patří mezi nejmodernější akademická pracoviště a to v celosvětovém měřítku!

Týden vědy a techniky, který probíhá každoročně na všech ústavech, je velice zajímavou akcí, při které se může široká veřejnost nahlédnout pod pokličku vědy a bádání.

Na 20 studentů a nadšených biologů maturitního ročníku se v pátek 31. 10. 2014 vypravilo na již zmiňovaný genetický ústav, kde se zájmem navštívili laboratoře základního výzkumu. Jednotlivá stanoviště byla velice zajímavá a některá nabídla i možnost se „velké vědy“ fyzicky – prakticky dotknout! A někdy to nebyla žádná legrace, když se dotýkáte přístrojů jejichž pořizovací cena se pohybuje v desítkách miliónů.

Již na zpáteční cestě bylo evidentní nadšení studentů a tak to má být! Třeba je genetika nadchne na tolik, že u této atraktivní a moderní biologické disciplíny zůstanou po celý svůj život.

Michal Hrstka

Aktuální informace

11.09.2019

úterý 24/9 od 17:00 hod:

1PA - č. 7 - přízemí vlevo
1PB - č. 2 - přízemí vlevo
1A - č. 6 - přízemí vlevo
08.09.2019

Beseda s významným absolventem školy, místopředsedou Akademie věd ČR, se uskuteční ve středu 2. října 2019 od 17 hodin. Podrobnosti

Významní absolventi

Růžena Merunková

Růžena Merunková (*21. 3. 1940), vynikající česká herečka, recitátorka a dabérka, absolvovala v roce 1957.

Anketa

 
Jak jste spokojeni s rozvrhem?
Paráda! 10 %
Vcelku dobré 28 %
Nic moc... 17 %
Hrůza! 46 %
Celkový počet hlasů: 145
Archiv anket

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

03.09.2019

Tradiční akcí byl zahájen školní rok. Studentský parlament připravil uvítání nových žáků a učitelů na školním dvoře. Noví studenti otiskli své dlaně na budoucí prapor své třídy a spolu se svými třídními učiteli zapózovali fotografům. Akci provázelo krásné počasí.

celý článek
07.09.2019

Pouhých 25 setin sekundy od titulu mistrů republiky!!!

Závody juniorských posádek byly do programu Mistrovství republiky dračích lodí poprvé zařazeny v roce 2016. Již od prvního ročníku závodily v této kategorii převážně školní posádky. Občas si tímto závodem obohatí závěr sezony různé oddíly vodních slalomářů, nebo rychlostních kánoistů. V letošním roce závodilo v krásném prostředí olympijského centra v Račicích 11 posádek. Posádka našeho gymnázia složená ze studentů 5XA a 6XB vylovila z vod račického kanálu fantastické druhé místo a titul vícemistrů České republiky. 

celý článek
06.09.2019

Komu je služba určena?

Studentům, personálu školy, rodičům.

Jak tato myšlenka vznikla?

Potřebu začlenění školního psychologa či sociálního pedagoga vnímá vedení školy i rodiče žáků delší dobu. Její potřebu si uvědomují i studenti. Na jednání Rady školy se často řešily problémy, kterým by cílená pomoc psychologa mohla předejít. Právě na popud členů Rady školy a zejména studentů vznikla nabídka ze strany rodičů v této věci pomoci.

Původně mlhavá představa o možnostech a formě spolupráce vznikla díky iniciativě pana Petra Plaňanského dohoda mezi vedením gymnázia a nymburskými církvemi o pravidelné cílené podpoře žáků a učitelů školy. Ale nejen jich! Službu mohou využít i rodiče našich žáků. Služba je poskytována bezplatně, a je k dispozici těm, kdo ji potřebují a rozhodnou se jí využít.

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.