Studenti BiS nahlédli pod pokličku genetických výzkumů!

31.10.2014
Studenti BiS nahlédli pod pokličku genetických výzkumů!

DNA, RNA, genová exprese, transgeneze, DNA, RNA, sekvenování, cytometrie, fluorescence… Všechny tyto termíny, o kterých se studenti v současné době učí při hodinách biologického semináře, se pokusili přiblížit vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Tento ústav patří mezi nejmodernější akademická pracoviště a to v celosvětovém měřítku!

Týden vědy a techniky, který probíhá každoročně na všech ústavech, je velice zajímavou akcí, při které se může široká veřejnost nahlédnout pod pokličku vědy a bádání.

Na 20 studentů a nadšených biologů maturitního ročníku se v pátek 31. 10. 2014 vypravilo na již zmiňovaný genetický ústav, kde se zájmem navštívili laboratoře základního výzkumu. Jednotlivá stanoviště byla velice zajímavá a některá nabídla i možnost se „velké vědy“ fyzicky – prakticky dotknout! A někdy to nebyla žádná legrace, když se dotýkáte přístrojů jejichž pořizovací cena se pohybuje v desítkách miliónů.

Již na zpáteční cestě bylo evidentní nadšení studentů a tak to má být! Třeba je genetika nadchne na tolik, že u této atraktivní a moderní biologické disciplíny zůstanou po celý svůj život.

Michal Hrstka

Významní absolventi

Mgr. Josef Daniel Beneš

Absolvoval v roce 1958.

Narodil se v Praze r. 1941. Do svých sedmnácti let žil v Nymburce. 

Anketa

 
Evropou hýbe snaha středoškoláků přimět politiky ke změně přístupu k ochraně životního prostředí.
Podporuji a rozumím 67 %
Není to věc dětí 4 %
Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 26 %
Nic o tom nevím 4 %
Celkový počet hlasů: 277
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kartuziánský řád

29. duben 1903

Dlouhotrvající rozepře mezi francouzskou vládou a řeholními řády, zvláště kartuziány, vyvrcholily v první polovině roku 1903:

Nejčtenější

11.06.2019

Už potřetí za sebou ožívá v těchto dnech nymburském náměstí plážovým volejbalem. V prostoru před restaurací Biograf se opět objevilo hřiště na beachvolejbal, na kterém se budou od čtvrtkem 6. 6. do úterý 11. 6. pohybovat malí, velcí, zkušení, začínající, ale především nadšení volejbalisté.

celý článek
01.06.2019

Žáci kvarty B absolvovali ekologický kurz v Krásensku.

První den nás čekaly seznamovací hry s lektory a program se zvířaty. Mohli jsme si podržet gekončíka či chameleona...

 

celý článek
07.06.2019

Tropické teploty, terénní exkurze, desítky nachozených kilometrů, výzkumy a poznávání fauny i flóry..  Ale i zábava a utužování kamarádství. I tak by se dal ve stručnosti popsat týden ekologické výchovy studentů BiS třetího ročníku VG.

Pod vedením profesorů Tomáše Barančíka a Michala Hrstky, se na 35 studentů snažilo aplikovat teoretické vědomosti v praxi. Během prvního červnového týdne se každý den vydávali na nové lokality.

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.