Řepné úterý septimy A

Řepné úterý septimy A

Ač školní exkurze patří v naší třídě k oblíbeným dnům, kdy se nemusíme učit, nebyla účast na tomto výletu valná. I přes malý počet jsme vyrazili v čele s paní profesorkou Kutnarovou a s panem profesorem Nedbalem kolem deváté hodiny ranní vlakem směr Dobrovice.

Cesta nebyla úplně snadná. Po půlhodince strávené ve vlaku jsme museli zdolat asi kilometr po vcelku frekventované silnici, abychom se dostali k vytouženému cíli, dobrovickému cukrovaru. (Věřte, že reflexní vesty nebyly na škodu.) Už když jsme vstoupili do moderního areálu cukrovaru, poznali jsme, jak voní řepa. Naše cesta směřovala nejprve na recepci, kde se nás ujala ochotná průvodkyně. Svůj výklad začala objasněním výroby cukru na schématu, které stálo poblíž recepce a potom začala praktická a názorná část prohlídky.

Celý areál je velice moderní, a proto bylo opravdu potěšením procházet se po něm. Naše oči zhlédly kamiony plné řepy, laboratoře, kde se měří cukernatost řepy, řezačky řepy, kde vznikají sladké řízky (které jsme měli možnost ochutnat), kalolisy a další procesy spojené s výrobou cukru. Po celém areálu se dodržuje vysoká bezpečnost, proto jsme se po areálu, který patří francouzské společnosti TTD (Thurn Taxis Dobrovice) a zaměstnává místní fotbalovou hvězdu pocházející z Ghany, pohybovali pouze v závěsu za paní průvodkyní.

Po zajímavé prohlídce cukrovaru jsme se trochu vymrzlí vrátili zpět na recepci, kde následovala menší pauza, kdy jsme posvačili svoje svačinky. Na závěr exkurze jsme navštívili muzeum cukrovaru, kde jsme se z úst milé průvodkyně dozvěděli informace z historie výroby cukru. Výklad v muzeu nás zaměstnal asi na hodinku a tak jsme mohli po jedné hodině vyrazit na cestu k vlaku s doprovodným pachem řepy.

Ráda bych na závěr podotkla, že tuto exkurzi hodnotím jako zdařilou, a chtěla bych poděkovat pedagogům za milý doprovod, i když náš počet nebyl úplný a počasí nebylo zrovna májové.

Luisa Härtlová

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1946.

Narodil se r. 1926. Jako student právnické fakulty emigroval v r. 1949, protože mu po opětném zatčení hrozilo vězení.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 465
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Revoluce v Dominikánské republice

30. říjen 1903

Vypukla revoluce v Dominikánské republice, USA a evropské válečné lodě vysadily vojsko k ochraně konzulátů.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!