První A a STUCK ON THE CITY

První A a STUCK ON THE CITY

Mezinárodní výstava street artu a graffiti v Galerii Hlavního města Prahy, v Městské knihovně mě velice zaujala. Myslím si, že je tento druh umění velmi blízký lidem mého věku. Dnes se to potvrdilo, třídy 1A a 5QAB byly z výstavy nadšeny. Ostatně posuďte sami.

Výstava představuje tvorbu šestadvaceti autorů z celého světa (Německo, Česká republika, Holandsko, Dánsko, Amerika, Francie). Sprejeři (writeři) vytvářeli vystavená díla přímo na místě v galerii. Objevila se tam písmová klasika, velkoformátové obrazy, instalace, objekty, projekce, z akcí i odvrácená tvář graffiti - tagování a bombing. Každý z autorů se vyjadřuje jiným způsobem, ale jedno je spojuje – město, které pro ně představuje plátno, výstavní síň, ateliér i inspiraci zároveň. Graffiti a street art má dodnes často právem nálepku vandalismu a jeho provozování je skoro všude trestné. Mnohdy, jako tady v galerii, jsou to však opravdu umělecké kousky. Street art najdete snad ve všech zemích na světě. Jeho obliba neklesá, spíše naopak. Street art a graffiti vznikly v Americe, v New Yorku na konci 60. let, ale byly plně rozvinuty až v 70. letech. Je s tím spojen i hip-hop, rap, breakdance, atd. V České republice se tyto styly objevily až v roce 1989. Česká díla tvoří zhruba polovinu výstavy. Zástupcem českých autorů na výstavě je například POINT, který je jeden z prvních tvůrců 3D graffiti. Dále Epos 257, jehož projekty jsou už několik let součástí zásadních oborových evropských antologií. Mladší generaci zastupuje MASKER, držitel ceny Národní galerie 333 a první český writer, který měl samostatnou výstavu ve státní galerii. Zástupcem české verze pop-artu je PASTA ONER. BATES z Dánska patří ve světě graffiti mezi největší evropské, možní i světové stylemakery. Švýcar SMASH137, pařížan HONET a writerská dvojčata španělského původu HOW&NOSM se proslavila v New Yorku výzdobou vlaků. Mezinárodní street art zastupují také polský M-CITY a Američanka Swoon, jedna z mála žen.

Název této akce je dokonalý, protože všichni tito autoři jsou Městem posedlí.

                                                                                                                                                                                 Magda Tomanová,1A

Zobrazeno: 4032x

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 21. 9. 1929. Státní reálné gymnázium v Nymburce navštěvoval v letech 1940 až 1948. Jisté literární sklony projevoval již na gymnáziu – vydal třídní časopis TERMIT.

 

 

Svět v roce založení školy

Vynález elektrokardiografu (EKG)

3. listopad 1903

Holanďan Wiliem Einthoven veřejně předvedl jím vynalezený elektrokardiograf.

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!