První A a STUCK ON THE CITY

První A a STUCK ON THE CITY

Mezinárodní výstava street artu a graffiti v Galerii Hlavního města Prahy, v Městské knihovně mě velice zaujala. Myslím si, že je tento druh umění velmi blízký lidem mého věku. Dnes se to potvrdilo, třídy 1A a 5QAB byly z výstavy nadšeny. Ostatně posuďte sami.

Výstava představuje tvorbu šestadvaceti autorů z celého světa (Německo, Česká republika, Holandsko, Dánsko, Amerika, Francie). Sprejeři (writeři) vytvářeli vystavená díla přímo na místě v galerii. Objevila se tam písmová klasika, velkoformátové obrazy, instalace, objekty, projekce, z akcí i odvrácená tvář graffiti - tagování a bombing. Každý z autorů se vyjadřuje jiným způsobem, ale jedno je spojuje – město, které pro ně představuje plátno, výstavní síň, ateliér i inspiraci zároveň. Graffiti a street art má dodnes často právem nálepku vandalismu a jeho provozování je skoro všude trestné. Mnohdy, jako tady v galerii, jsou to však opravdu umělecké kousky. Street art najdete snad ve všech zemích na světě. Jeho obliba neklesá, spíše naopak. Street art a graffiti vznikly v Americe, v New Yorku na konci 60. let, ale byly plně rozvinuty až v 70. letech. Je s tím spojen i hip-hop, rap, breakdance, atd. V České republice se tyto styly objevily až v roce 1989. Česká díla tvoří zhruba polovinu výstavy. Zástupcem českých autorů na výstavě je například POINT, který je jeden z prvních tvůrců 3D graffiti. Dále Epos 257, jehož projekty jsou už několik let součástí zásadních oborových evropských antologií. Mladší generaci zastupuje MASKER, držitel ceny Národní galerie 333 a první český writer, který měl samostatnou výstavu ve státní galerii. Zástupcem české verze pop-artu je PASTA ONER. BATES z Dánska patří ve světě graffiti mezi největší evropské, možní i světové stylemakery. Švýcar SMASH137, pařížan HONET a writerská dvojčata španělského původu HOW&NOSM se proslavila v New Yorku výzdobou vlaků. Mezinárodní street art zastupují také polský M-CITY a Američanka Swoon, jedna z mála žen.

Název této akce je dokonalý, protože všichni tito autoři jsou Městem posedlí.

                                                                                                                                                                                 Magda Tomanová,1A

Zobrazeno: 3745x

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Finská ústava

15. duben 1903

Na příkaz ruského cara Mikuláše II. byla na tři roky pozastavena platnost finské ústavy. 

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!