Požární poplach v Národním muzeu

12.12.2018
Požární poplach v Národním muzeu

Ve středu 12. 12. jsme se s dějepisným seminářem, předmaturanti i maturanti, pod vedením paní profesorky Hantonové vydali na exkurzi do historické budovy Národního muzea. Ta byla od roku 2011 pro návštěvníky uzavřena a procházela rekonstrukcí. Nyní je od 28. října znovu částečně zpřístupněna veřejnosti (do konce roku 2018 zdarma) a v novém lesklém kabátku nabízí návštěvníkům hned dvě výstavy s názvem 2x 100 a Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava. Celé muzeum bude otevřeno 17. 11. 2019.

Výstavou věnovanou Československu nás provedla sympatická lektorka. Upozornila nás na nejdůležitější a nejzajímavější exponáty, poutavě vyprávěla, jak Československo vzniklo, jaký byl život Čechů i Slováků, s jakými problémy se lidé v průběhu sta let potýkali, co přinášel život v socialismu. Dokonce jsme si mohli prohlédnout originály několika významných smluv a dohod, například podepsané mírové dohody z Paříže, mnichovskou dohodu nebo deklaraci Hácha – Hitler, jejímž podpisem byla ukončena existence meziválečného Československa. 

Výstava 2x 100, otevřená při příležitosti dvoustých narozenin Národního muzea, je souborem 200 nejvýznamnějších a nejzajímavějších sbírkových předmětů vlastněných Národním muzeem. Najdete tu opravdu vše: šaty, šperky, hudební nástroje, meteorit, drahokamy, nejstarší razítko Národního muzea, trilobity,...

Zajímavým zpestřením celé naší exkurze byl bezesporu požární poplach. Ten nás, všechny návštěvníky muzea, vyhnal z budovy a my jsme byli nuceni strávit několik minut venku na mraze, někteří pouze v tričku s krátkým rukávem. Naštěstí šlo pouze o planý poplach spuštěný pravděpodobně při práci na stále probíhající rekonstrukci dominanty horní části Václavského náměstí.

 

                                                                                                                                                                                                                                   Anna Ternbachová, Marie Kudová, 4A

Zobrazeno: 719x

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Anketa

 
Evropou hýbe snaha středoškoláků přimět politiky ke změně přístupu k ochraně životního prostředí.
Podporuji a rozumím 67 %
Není to věc dětí 4 %
Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 25 %
Nic o tom nevím 4 %
Celkový počet hlasů: 279
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lyžařské závody

únor 1903

Ve Vysokém nad Jizerou se konaly lyžařské závody za účasti mnoha zahraničních závodníků. 

Nejčtenější

11.06.2019

Už potřetí za sebou ožívá v těchto dnech nymburském náměstí plážovým volejbalem. V prostoru před restaurací Biograf se opět objevilo hřiště na beachvolejbal, na kterém se budou od čtvrtkem 6. 6. do úterý 11. 6. pohybovat malí, velcí, zkušení, začínající, ale především nadšení volejbalisté.

celý článek
01.06.2019

Žáci kvarty B absolvovali ekologický kurz v Krásensku.

První den nás čekaly seznamovací hry s lektory a program se zvířaty. Mohli jsme si podržet gekončíka či chameleona...

 

celý článek
07.06.2019

Tropické teploty, terénní exkurze, desítky nachozených kilometrů, výzkumy a poznávání fauny i flóry..  Ale i zábava a utužování kamarádství. I tak by se dal ve stručnosti popsat týden ekologické výchovy studentů BiS třetího ročníku VG.

Pod vedením profesorů Tomáše Barančíka a Michala Hrstky, se na 35 studentů snažilo aplikovat teoretické vědomosti v praxi. Během prvního červnového týdne se každý den vydávali na nové lokality.

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.