Postřehy z NG očima Dana Urbana

Postřehy z NG očima Dana Urbana

Dne 26. září jsme po delší době vyrazili na exkurzi, a sice do Národní galerie na České umění generace Národního divadla a Francouzské umění 19. stol.

Prohlídka byla rozdělena na dvě části, a to na již zmiňované české umění ve čtvrtém patře a francouzské umění ve třetím patře.

Jako první jsme začínali ve čtvrtém patře u obrazu Josefa Mánesa - Prapor Jednoty Říp v Roudnici nad Labem, spadajícího do období romantismu.  Poté následoval realismus, který má zálibu v obyčejných lidech, životě a práci. Jmenujme Soběslava Hippolyta Pinkase (Stařec a smrt, Dělníci na Montmartru), Karla Purkyně (Umělcovy děti) a Antonína Barvitia (Rumaři). Všechny směry jsme procházeli chronologicky, následoval tedy novoromantismus, luminismus, dekadence a secese.

Nejvíce snad zaujal novoromantický Šumavský prales od Julia Mařáka, kterému  se podařilo na velkém plátně během podzimních a letních měsíců až neuvěřitelně realisticky zachytit a vyjádřit typickou vlhkou a zamlženou šumavskou náladu.

Velké popularitě se těšil i Konec všech věcí - Finis, zařazený do dekadence, od Maxmiliána Pirnera, z jehož záporných poloh a lyričnosti šly hlavy kolem.

Druhá část byla neméně zajímavá, dostali jsme se k romantismu, realismu a impresionismu. Pozastavím se u tří obrazů, jež mi utkvěly v paměti.

Eugèn Delacroix a Jezdec napadený jaguárem, spadající do romantismu.  Charakteristická je dynamická kompozice a motiv hrdiny (jezdce) v nebezpečné situaci (jaguár drásající koně). Obraz zachycuje v druhém plánu aktuální politické téma.

Žena s kvítím na klobouku od Gustava Courbeta  je ukázkou velice radikálního realismu. Figuruje v něm žena s kvítím, která svým "šmejdivým" pohledem očí hraničícím s koketností odvrátila i Courbetovy největší zastánce. Obraz pochází z roku 1857, stejně jako skandální Slečny na břehu Seiny, jež jsou umístěny v pařížském Grand Palais. Pražský obraz v Národní galerii je variantou jednoho zobrazení těchto dam.

Jako jeden z mála impresionistů se Pierre-Auguste Renoir věnoval především figurální malbě. V roce 1875, rok po slavné impresionistické výstavě, namaloval obraz nazvaný Milenci. Zdali byla vyobrazená dvojice malíře a francouzské herečky mileneckým párem i ve skutečnosti, dodnes nevíme, na plátně ovšem jejich vztah vypadá velice věrohodně.

Výstava byla vskutku vyvedená a významně obohatila náš kulturní život.

                                                                                                                                                                                 Dan Urban, 5QB

Zobrazeno: 4167x

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1914.

Narodil se 25. 1. 1895 v Poděbradech, zemřel r. 1947 v Praze. Působil jako malíř krajin a portrétů.

Svět v roce založení školy

Neúspěšná jednání o úředním jazyku

3. leden 1903

Němečtí a čeští poslanci se sešli ve Vídni na konferenci, která měla vyřešit jazykový problém v Čechách. 

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!