Postřehy z NG očima Dana Urbana

Postřehy z NG očima Dana Urbana

Dne 26. září jsme po delší době vyrazili na exkurzi, a sice do Národní galerie na České umění generace Národního divadla a Francouzské umění 19. stol.

Prohlídka byla rozdělena na dvě části, a to na již zmiňované české umění ve čtvrtém patře a francouzské umění ve třetím patře.

Jako první jsme začínali ve čtvrtém patře u obrazu Josefa Mánesa - Prapor Jednoty Říp v Roudnici nad Labem, spadajícího do období romantismu.  Poté následoval realismus, který má zálibu v obyčejných lidech, životě a práci. Jmenujme Soběslava Hippolyta Pinkase (Stařec a smrt, Dělníci na Montmartru), Karla Purkyně (Umělcovy děti) a Antonína Barvitia (Rumaři). Všechny směry jsme procházeli chronologicky, následoval tedy novoromantismus, luminismus, dekadence a secese.

Nejvíce snad zaujal novoromantický Šumavský prales od Julia Mařáka, kterému  se podařilo na velkém plátně během podzimních a letních měsíců až neuvěřitelně realisticky zachytit a vyjádřit typickou vlhkou a zamlženou šumavskou náladu.

Velké popularitě se těšil i Konec všech věcí - Finis, zařazený do dekadence, od Maxmiliána Pirnera, z jehož záporných poloh a lyričnosti šly hlavy kolem.

Druhá část byla neméně zajímavá, dostali jsme se k romantismu, realismu a impresionismu. Pozastavím se u tří obrazů, jež mi utkvěly v paměti.

Eugèn Delacroix a Jezdec napadený jaguárem, spadající do romantismu.  Charakteristická je dynamická kompozice a motiv hrdiny (jezdce) v nebezpečné situaci (jaguár drásající koně). Obraz zachycuje v druhém plánu aktuální politické téma.

Žena s kvítím na klobouku od Gustava Courbeta  je ukázkou velice radikálního realismu. Figuruje v něm žena s kvítím, která svým "šmejdivým" pohledem očí hraničícím s koketností odvrátila i Courbetovy největší zastánce. Obraz pochází z roku 1857, stejně jako skandální Slečny na břehu Seiny, jež jsou umístěny v pařížském Grand Palais. Pražský obraz v Národní galerii je variantou jednoho zobrazení těchto dam.

Jako jeden z mála impresionistů se Pierre-Auguste Renoir věnoval především figurální malbě. V roce 1875, rok po slavné impresionistické výstavě, namaloval obraz nazvaný Milenci. Zdali byla vyobrazená dvojice malíře a francouzské herečky mileneckým párem i ve skutečnosti, dodnes nevíme, na plátně ovšem jejich vztah vypadá velice věrohodně.

Výstava byla vskutku vyvedená a významně obohatila náš kulturní život.

                                                                                                                                                                                 Dan Urban, 5QB

Zobrazeno: 3863x

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1944.

Narodil se 19. 4. 1925. Vystudoval Fakultu spec. nauk ČVUT v Praze.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 466
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Cenzura v Prusku

únor 1903

Pruský ministr vnitra podal v Poslanecké sněmovně vysvětlení, proč byla zakázána hra Das Tal des Lebens (Údolí života) od Maxe Dreyera:

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!