Občané s erbem

31.10.2011
Občané s erbem

Studenti maturitních dějepisných seminářů a předmaturitního dějepisného semináře využili možnost navštívit se svými vyučujícími první ročník Nymburského historického podzimu, tentokrát na téma OBČANÉ S ERBEM.

Nejzajímavější části akce, promítání dokumentů Víta Olmera a besedě se spisovatelem Jiřím Stránským (mimo jiné autorem Zdivočelé země) a panem Tomášem Czerninem předcházely přednášky odborníků vztahující se k dané problematice.

PaedDr. Helena Hantonová

Pozornost byla po celé odpoledne věnována osudům české šlechty v 19. a 20. století. Programem nás prováděl historik Mgr. Zdeněk Hazda, který také zahájil setkání vlastní přednáškou na téma osudů tří šlechtických rodů za 2. světové války. Následovaly odborné přednášky doc. dr. Jana Županiče z FF UK a dr. Nadi Kubů z Národního památkového ústavu.

Hlavní událostí historického odpoledne byla beseda se šlechtici, která byla uvozena dokumentárním filmem Občané s erbem od Víta Olmera z roku 1966(!). Tento, ve své době kontroverzní snímek, přinesl obraz života českých šlechticů v dobách totality. Krátký film všechny v hledišti pobavil, ale zároveň nastínil i pochmurné skutečnosti, které šlechtici v tehdejší době museli zakoušet. Závěrečné besedy se účastnili právě skuteční "Občané s erbem", tedy pan Tomáš Czernin ze zámku v Dymokurech a spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský (z rodu Stránských ze Zapské Stránky), který vystupoval ve shlédnutém dokumentu jako zaměstnanec čerpací stanice. Programu se nemohl zúčastnit Antonín Kinský, jehož životní příběh náhradou přiblížil alespoň útržek z porevolučního pokračování Víta Olmera "Lidé s erbem". V besedě padlo mnoho zajímavých odpovědí, které se týkaly především toho, jak hosté prožívali dobu bývalého režimu, a byl dán prostor i dotazům z publika.

Toto odpoledne bylo pro všechny přínosné a jistě zahájilo novou etapu zájmu o historii v Nymburce a jeho okolí.

Noemi Follerová, 8OB

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

plk. Bedřich Krátkoruký

Plk. letectva i. m. Bedřich Krátkoruký (8. 10. 1913-15. 1. 1943), vynikající pilot a stíhací eso RAF v době 2. světové války, studoval na naší škole ve 30. letech 20. století.

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!