Občané s erbem

31.10.2011
Občané s erbem

Studenti maturitních dějepisných seminářů a předmaturitního dějepisného semináře využili možnost navštívit se svými vyučujícími první ročník Nymburského historického podzimu, tentokrát na téma OBČANÉ S ERBEM.

Nejzajímavější části akce, promítání dokumentů Víta Olmera a besedě se spisovatelem Jiřím Stránským (mimo jiné autorem Zdivočelé země) a panem Tomášem Czerninem předcházely přednášky odborníků vztahující se k dané problematice.

PaedDr. Helena Hantonová

Pozornost byla po celé odpoledne věnována osudům české šlechty v 19. a 20. století. Programem nás prováděl historik Mgr. Zdeněk Hazda, který také zahájil setkání vlastní přednáškou na téma osudů tří šlechtických rodů za 2. světové války. Následovaly odborné přednášky doc. dr. Jana Županiče z FF UK a dr. Nadi Kubů z Národního památkového ústavu.

Hlavní událostí historického odpoledne byla beseda se šlechtici, která byla uvozena dokumentárním filmem Občané s erbem od Víta Olmera z roku 1966(!). Tento, ve své době kontroverzní snímek, přinesl obraz života českých šlechticů v dobách totality. Krátký film všechny v hledišti pobavil, ale zároveň nastínil i pochmurné skutečnosti, které šlechtici v tehdejší době museli zakoušet. Závěrečné besedy se účastnili právě skuteční "Občané s erbem", tedy pan Tomáš Czernin ze zámku v Dymokurech a spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský (z rodu Stránských ze Zapské Stránky), který vystupoval ve shlédnutém dokumentu jako zaměstnanec čerpací stanice. Programu se nemohl zúčastnit Antonín Kinský, jehož životní příběh náhradou přiblížil alespoň útržek z porevolučního pokračování Víta Olmera "Lidé s erbem". V besedě padlo mnoho zajímavých odpovědí, které se týkaly především toho, jak hosté prožívali dobu bývalého režimu, a byl dán prostor i dotazům z publika.

Toto odpoledne bylo pro všechny přínosné a jistě zahájilo novou etapu zájmu o historii v Nymburce a jeho okolí.

Noemi Follerová, 8OB

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Růžena Merunková

Růžena Merunková (*21. 3. 1940), vynikající česká herečka, recitátorka a dabérka, absolvovala v roce 1957.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 465
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Stávka na dráze

6. dubna 1903

Všeobecná stávka železničářů v Nizozemsku

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!