Městem posedlí

Městem posedlí

V rámci výtvarné exkurze jsme navštívili výstavu Galerie Hlavního města Prahy s trefným názvem Městem posedlí. Výstava se týkala umění ulice a graffiti. Na výstavě jsme mohli vidět díla 26 umělců světové špičky street artu. Do Galerie přijeli světoví umělci osobně vytvořit svá díla přímo na její zdi. Někteří to stihli za pár hodin, jiní tvořili celou noc.

V první místnosti nás uvítala malba amerických dvojčat, která si říkají HOW&NOSM. Jejich malba se vyznačovala vysokou detailností. Byla v ní použita černá, bílá, stříbrná a růžová barva. Na druhé stěně se nacházelo dílo holandského umělce, který si říká Delta, a jeho specializací je hlavně abstraktní geometrie. Další místnost zdobilo dílo českého špičkového street artisty Jana Kalába, a to monumentální 3D plastika, která dávala dohromady slovo POINT. Na zdi vedle ní vytvořil autor její stín. Velice nás překvapilo, že na výstavě byla považována za umění i „zapálená popelnice“ od českého umělce Epos257. Poté na nás čekaly záběry z reálného prostředí ulic a na nich jsme viděli, že graffiti se nemusí skládat pouze z tagů (podpisy a jiné nápisy), ale mohou se tam objevit i tzv. piecy. Mezi ně patří například nákresy obličejů, budov apod. Také jsme se dozvěděli, že writeři (sprejeři), si tvoří pseudonymy, a to hlavně kvůli nebezpečí z možného udání na policii. Je samozřejmě nutné rozlišovat umění a vandalismus. Například v ČR za ilegální sprejování hrozí až 6 let za mřížemi. V jedné části galerie byla vytvořena chodba s krabicemi, na kterých byly tagy známých umělců. Celá sestava měla představovat město, protože pro street artisty je město jako pro malíře plátno. Dále nás čekala místnost s nákresy umělců, např. writer Bates, který je ze starší generace street artistů, a ve svém výtvoru si pohrává s různými typy písma. V temné místnosti bez oken se skrývala koláž, která se rozprostírala na všech 4 stěnách. Autor této koláže se jmenuje Bior a vyznačuje se tím, že používá na svých obrazech efektní zobrazení plamenů. Jediná žena mezi street artisty, která je špičkou svého oboru, s přezdívkou Swoon pochází z Ameriky a  vytvořila úžasnou koláž pomocí linorytu. Použila zde mnoho složitých ornamentů. Celé dílo bylo laděno do modré a obsahovalo i její autoportrét. Toto dílo bylo opravdu precizní. Poslední autoři, které jsme mohli vidět, byla italská trojice Rebel-ink, jejichž dílo je inspirováno kaligrafií.

Nakonec nás čekalo příjemné překvapení v podobě možnosti napsání si svého vlastní tagu na zeď Galerie. A ti, kterým se jejich výtvory nepovedly, nemusí být zklamaní, jelikož všechna díla, jak naše, tak i známých autorů budou za 4 měsíce přemalována, aby uvolnila prostor pro další výstavu. Škoda.

Šárka Jarošová, Katka Válková, 5QB

Zobrazeno: 3961x

Aktuální informace

25.02.2021

Upozorňujeme zákonné zástupce uchazečů do 1.ročníku ve školním roce 2021-22, že v pondělí 1.3. je poslední možný termín k odevzdání přihlášky v kanceláři školy nebo k jejímu odeslání doporučeným dopisem.

03.02.2021

Informace k přijímacímu řízení

Vzhledem ke COVID situaci stanovujeme úřední hodiny pro odevzdání přihlášek takto:

 

pondělí 

9 - 11 a 14 - 16 hod.

středa   
9 - 11 a 14 - 16 hod.

 

Termín pro odevzdání přihlášek je 1. 3. 2021

 

Žádáme návštěvníky o dodržování hygienických opatření - vstup do školy je možný jen s rouškou, v hale školy použijte desinfekci a do kanceláře vstupujte jednotlivě.

Celý článek

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Svět v roce založení školy

Začaly vycházet Ľudové noviny

2. leden 1903

V Martině začaly vycházet Ľudové noviny (zprvu třikrát týdně), 

Nejčtenější

01.02.2021

Ze školního do okresního kola soutěže postoupili tito mladí geografové: V kat. A F. Kubálek, K. Davídek (oba 1PB) a D. Ocelák (1PA), v kat. B A. Zemanová (2SA), v kat. C M. Kubečka, M. Terš (oba 3TA) a  Ž. Valentová (3TB) a v nejvyšší SŠ kategorii D J. Furgalák (8OA), P. Vilímek (7MA) a M. Laš (8OB).

celý článek
03.02.2021

Informace k přijímacímu řízení

Vzhledem ke COVID situaci stanovujeme úřední hodiny pro odevzdání přihlášek takto:

 

pondělí 

9 - 11 a 14 - 16 hod.

středa   
9 - 11 a 14 - 16 hod.

 

Termín pro odevzdání přihlášek je 1. 3. 2021

 

Žádáme návštěvníky o dodržování hygienických opatření - vstup do školy je možný jen s rouškou, v hale školy použijte desinfekci a do kanceláře vstupujte jednotlivě.

celý článek
10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!