Městem posedlí

Městem posedlí

V rámci výtvarné exkurze jsme navštívili výstavu Galerie Hlavního města Prahy s trefným názvem Městem posedlí. Výstava se týkala umění ulice a graffiti. Na výstavě jsme mohli vidět díla 26 umělců světové špičky street artu. Do Galerie přijeli světoví umělci osobně vytvořit svá díla přímo na její zdi. Někteří to stihli za pár hodin, jiní tvořili celou noc.

V první místnosti nás uvítala malba amerických dvojčat, která si říkají HOW&NOSM. Jejich malba se vyznačovala vysokou detailností. Byla v ní použita černá, bílá, stříbrná a růžová barva. Na druhé stěně se nacházelo dílo holandského umělce, který si říká Delta, a jeho specializací je hlavně abstraktní geometrie. Další místnost zdobilo dílo českého špičkového street artisty Jana Kalába, a to monumentální 3D plastika, která dávala dohromady slovo POINT. Na zdi vedle ní vytvořil autor její stín. Velice nás překvapilo, že na výstavě byla považována za umění i „zapálená popelnice“ od českého umělce Epos257. Poté na nás čekaly záběry z reálného prostředí ulic a na nich jsme viděli, že graffiti se nemusí skládat pouze z tagů (podpisy a jiné nápisy), ale mohou se tam objevit i tzv. piecy. Mezi ně patří například nákresy obličejů, budov apod. Také jsme se dozvěděli, že writeři (sprejeři), si tvoří pseudonymy, a to hlavně kvůli nebezpečí z možného udání na policii. Je samozřejmě nutné rozlišovat umění a vandalismus. Například v ČR za ilegální sprejování hrozí až 6 let za mřížemi. V jedné části galerie byla vytvořena chodba s krabicemi, na kterých byly tagy známých umělců. Celá sestava měla představovat město, protože pro street artisty je město jako pro malíře plátno. Dále nás čekala místnost s nákresy umělců, např. writer Bates, který je ze starší generace street artistů, a ve svém výtvoru si pohrává s různými typy písma. V temné místnosti bez oken se skrývala koláž, která se rozprostírala na všech 4 stěnách. Autor této koláže se jmenuje Bior a vyznačuje se tím, že používá na svých obrazech efektní zobrazení plamenů. Jediná žena mezi street artisty, která je špičkou svého oboru, s přezdívkou Swoon pochází z Ameriky a  vytvořila úžasnou koláž pomocí linorytu. Použila zde mnoho složitých ornamentů. Celé dílo bylo laděno do modré a obsahovalo i její autoportrét. Toto dílo bylo opravdu precizní. Poslední autoři, které jsme mohli vidět, byla italská trojice Rebel-ink, jejichž dílo je inspirováno kaligrafií.

Nakonec nás čekalo příjemné překvapení v podobě možnosti napsání si svého vlastní tagu na zeď Galerie. A ti, kterým se jejich výtvory nepovedly, nemusí být zklamaní, jelikož všechna díla, jak naše, tak i známých autorů budou za 4 měsíce přemalována, aby uvolnila prostor pro další výstavu. Škoda.

Šárka Jarošová, Katka Válková, 5QB

Zobrazeno: 3638x

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc.

RNDr. Zdeněk Havlas, DrSc., (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, kvantový a výpočetní chemik, který se zabývá vývojem nových léků a organizační prací ve vědě, maturoval na našem gymnáziu v r. 1969.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 21 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 14 %
Les Brown 32 %
Stephen Hawking 13 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 450
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Pissara

12. listopad 1903

Zemřel Camille Pissaro (*10. 7. 1830), francouzský malíř.

Nejčtenější

28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

celý článek
08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
28.08.2020

22.6. se sešla naše čtyřčlenná holčičí skupinka na nádraží v Nymburce a společně jsme pokračovaly do Rožďalovic, kde naše expedice oficiálně začala. 

Nejdříve jsme si přímo v Rožďalovicích prošly naučnou stezku ,,Holské rybníky” a v jednom z nich jsme se rovnou i vykoupaly. Potom jsme se už vydaly na cestu směrem do Tuchomi, kde jsme měly v plánu přespat. Další zastávkou byl Bučický mlýn, kde jsme si mohly prohlédnou různá domácí zvířata a dokonce si pohladit malého oslíka. Dále jsme už bez přestávky pokračovaly v cestě směr Tuchom. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!