Lidi to tak nenechaj - zážitkový workshop organizace Post Bellum pro předmaturanty

 Lidi to tak nenechaj - zážitkový workshop organizace Post Bellum pro předmaturanty

Septimy a 3A absolvovaly v průběhu 2. a 3. května v krásném prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí zážitkový workshop LIDI TO TAK NENECHAJ pod vedením lektorů.

Workshop se zabývá náladou poválečného Československa a vychází ze skutečnosti. Účastníci tohoto programu mají příležitost vžít se do uvažování jednoho studenta, skauta Jiřího Navrátila, který stojí v létě roku 1949 před důležitým rozhodnutím, zda pomáhat, nebo nepomáhat s přípravami státního převratu, jenž měl za cíl svrhnout komunistickou vládu v Československu.

A co na to naši studenti?

Po přesunu z hlavního nádraží do Skautského institutu jsme se rozsadili a program mohl začít. Například jsme si měli vybrat nějakého "občansky statečného" člověka.  Na workshopu se mi velmi líbilo zapálení organizátorek pro věc.  

Workshop se mi moc líbil. Byl hezky interaktivní, osobní a myslím, že si díky tomu každý odnášíme rozličný zážitek. Zároveň jsme ale dostali možnost spolupracovat jako třídní celek. Prostředí i lektoři byli moc příjemní a sympatičtí. Téma, stejně jako celý workshop, bylo podáno neotřele a zajímavou formou. Věřím, že jsem se dokázala vžít do hlavního hrdiny našeho příběhu a díky tomu lépe pochopila (a procítila) probírané téma. Odnáším si tedy obrázek o poválečné době na našem území. 

Na úvod bych ráda řekla, že se mi workshop líbil. Téma bylo osvěžující oproti jiným dosti obecným tématům, která jsou nám podávána jinými médii. Lektoři byli velice sympatičtí a zjevně zapálení do práce. Prostředí a okolí bylo velmi příjemné, skoro až domácké. Ráda jsem se na chvíli vcítila do více méně běžného občana v poválečné době a jsem ráda, že jsem se workshopu účastnila. (Tereza Smejkalová)

Workshop se odehrával ve velmi příjemném prostředí. Vůbec jsem nevěděla co od toho očekávat, ale velmi mile mě to překvapilo. Z workshopu si odnáším mnoho zajímavých myšlenek, které se odrážejí i do běžného života. Celkově tuto akci hodnotím velmi kladně. 

Jelikož mě dějepis moc nebere a 20. století je mé nejméně oblíbené téma, tak mě osobně to nebavilo. Líbilo se mi ale, jak lektoři vymysleli aktivity a snažili se nás do všeho zapojit. Věřím, že pro někoho, koho baví tato část dějin, to bylo velice přínosné. 

Myslím, že téma samo o sobě je určitě zajímavé, ale to, jak to lektoři pojmuli, bylo úžasné, myslím, že toto byl jeden z nejlepších workshopů, na kterých jsem kdy byla, lektoři byli úžasní, milí, nic nebyl problém, nevím, jestli jsem se dozvěděla něco nového, protože jak už říkal Michal v posledním kroužku, dost toho vím od prarodičů z vyprávění, ale určitě je super vědět, co se stalo s těmi lidmi, kteří se ozvali.

Téma bylo moc zajímavé, přiblížilo nám to dobu, která není zas tak dávno, ale je to dost dávno na to, abychom o tom tolik už nevěděli. Lektoři byli moc příjemní a věděli, jak téma pojmout a pracovat s kolektivem. Prostředí bylo příjemné a tematické, jelikož muž, o kterém jsme se bavili, byl skautský vedoucí. Líbilo se mi pojetí historie z pohledu osudu jednoho člověka a ne z pohledu čísel, které mají představovat lidi, jak občas bývá historie v učebnicích líčená. To, že jsme se mohli alespoň trochu vcítit do této situace, nám může pomoci i při hodnocení dnešní situace a světa, ve kterém teď žijeme.

Líbilo se mi, že workshop byl zaměřen na příběh jednoho člověka a že jsme se také mohli zapojit, lektoři byli přátelští, prostředí bylo příjemné a myslím, že jsem se toho o 50. letech 20. století hodně dozvěděla.

Workshop se mi líbil. Byl kreativně zpracovaný a lektoři byli moc milí.

 

Workshop se mi moc líbil, bavila mě interakce mezi lektory a námi studenty. Dozvěděla jsem se o příběhu Jiřího Navrátila, a dokonce se vžila do jeho role. Jsem moc ráda, že jsem se toho mohla zúčastnit.

Workshop hodnotím kladně. Líbil se mi styl podání informací, že jsem se do toho mohli zapojit i my. Zvolené téma mi vyhovovalo, bylo zajímavé. Lektoři byli v pohodě. Dozvěděl jsem se o panu Jiřím, který se nebál postavit proti komunistickému režimu i přes to, že musel část života prožít ve vězení.

 

Workshop se mi velice líbil. Nejvíce mě zaujalo zpracování a interagování s námi. Napomohlo k tomu i to, že jsem skaut, takže jsem měl k tématu blízko.

Workshop se mi moc líbil. Téma bylo zajímavé a řekla bych i dobře zvolené. Byl totiž koncipován spíš na osobní prožitky a pocity pamětníků než na suchou a nudnou historii z učebnic. Lektoři byli zvoleni vhodně, přibližné věkové skupiny jako jsme my. Umístění do prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí bylo více než příhodné. Nových historických informací sice workshop moc neobsahoval, ale myslím si, že byl primárně zaměřený na pochopení doby a myšlení občanů Československa. Přišlo mi zajímavé ukazovat realitu na příkladu skautského odbojáře a mít možnost vzít do ruky věci z té doby. To byl pro mě asi největší zážitek. Celkově nám workshop pomohl nejen s pochopením tématu nástupu komunistů k moci a jejím upevňováním, ale i docela stmelit třídu, dodat lidem v ní odvahu, pocit, že se nemusí bát říct své názory na veřejnosti a celkově upevnit vztahy ve třídě.

Workshop se mi líbil. O tomto období jsem mnoho nevěděla, a proto jsem uvítala, jakým způsobem nám bylo téma podáno. Bylo příjemné, že jsme se vžili do jistého pana Jiřího a téměř ke všemu jsme došli sami, např. při rozhodování, jak se asi mohl cítit v různých situacích. Pracovali jsme také ve skupinách, a to buď s "krabičkami", kdy jsme se bavili o různých předmětech a fotografiích ze zásuvek nebo formou scének sehraných ve skupinách na určitý úryvek textu souvisejícím s  Jiřím. Lektoři nám byli po celý workshop nápomocni a také sehrávali takové malé scénky. Po konečném shrnutí vyšlo najevo, že jsme se ve Skautském institut všichni cítili příjemně a pohodlně.

Zobrazeno: 729x

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Theodora Mommsena

1. listopad 1903

Zemřel Theodor Mommsen (*30. 11. 1817), německý historik.

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.