Kvinta A v Národní galerii

Kvinta A v Národní galerii

Naše cesta za poznáním českého a francouzského umění 19. století začala exkurzí do Veletržního paláce v Praze spolu se studenty výtvarné výchovy prvního ročníku vyššího gymnázia a studenty kvinty B. Funkcionalistická budova na nás zvenku působila jako skladiště, ale hned po vstupu jsme byli uchváceni jejími velkorysými prostory.

Rozdělili jsme se do dvou skupin. Skupina 5QB společně s několika odvážnými jedinci z 5QA začala prohlídkou českého umění, a druhá skupina, tvořená studenty 1A a částí 5QA, zahájila prohlídku v expozici francouzského umění. Obdrželi jsme černé plyšové válce na sezení, které jsme ocenili nejen díky jejich pohodlnosti ale i pro zábavné využití, které nám zpříjemňovalo výstavu. 

Na rozdíl od druhé skupiny jsme začali francouzským romantismem, jehož podstata spočívá v silných emocích a snění, zatímco následující realismus líčí skutečný svět, nic neidealizuje a zakládá si mnohdy na temných barvách. Předposledním představeným malířským slohem byl impresionismus plný jasných tónů, nanesených na plátno děleným rukopisem. Poslední ukázkou francouzské tvorby byla socha od A. Renoira představující symbolismus.

Ti aktivnější z nás vyběhli schody a ti línější použili k přesunu na české umění do vyššího patra výtah, kde nám byli představeni hlavně autoři angažující se v soutěži o výzdobu českého Národního divadla. Seznámili jsme se s novými styly, novoromantismem a luminismem, který odhaloval ženský akt a pracoval se světlem. Ukázkou tohoto směru byl nedokončený obraz Františka Ženíška "Záhuba adamitů", jež zaujal především chlapskou část naší skupiny. Motivem je bitva mezi husity a adamity. Ale nejvíce nás ohromil obraz s názvem "Kain", kde novoromantický autor E. K. Liška vyobrazuje nahého muže na břehu moře. Zakončením prohlídky byl český impresionismus, který se od francouzského lišil především tím, že přesně nedodržoval hlavní znaky impresionismu francouzského. Během celého programu jsme vypracovávali pracovní listy, které jsme průběžně doplňovali s pomocí naší průvodkyně.

Doprovodem nám byly paní profesorka Sedlatá a paní profesorka Haníková.

                                                                                                                                                                              Kolektiv studentů kvinty A

Zobrazeno: 4279x

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

Michal Plavec

Michal Plavec (*1973), (regionální) historik, novinář a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze, odmaturoval na nymburském gymnáziu v roce 1991.

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!