Kvinta A v Národní galerii

Kvinta A v Národní galerii

Naše cesta za poznáním českého a francouzského umění 19. století začala exkurzí do Veletržního paláce v Praze spolu se studenty výtvarné výchovy prvního ročníku vyššího gymnázia a studenty kvinty B. Funkcionalistická budova na nás zvenku působila jako skladiště, ale hned po vstupu jsme byli uchváceni jejími velkorysými prostory.

Rozdělili jsme se do dvou skupin. Skupina 5QB společně s několika odvážnými jedinci z 5QA začala prohlídkou českého umění, a druhá skupina, tvořená studenty 1A a částí 5QA, zahájila prohlídku v expozici francouzského umění. Obdrželi jsme černé plyšové válce na sezení, které jsme ocenili nejen díky jejich pohodlnosti ale i pro zábavné využití, které nám zpříjemňovalo výstavu. 

Na rozdíl od druhé skupiny jsme začali francouzským romantismem, jehož podstata spočívá v silných emocích a snění, zatímco následující realismus líčí skutečný svět, nic neidealizuje a zakládá si mnohdy na temných barvách. Předposledním představeným malířským slohem byl impresionismus plný jasných tónů, nanesených na plátno děleným rukopisem. Poslední ukázkou francouzské tvorby byla socha od A. Renoira představující symbolismus.

Ti aktivnější z nás vyběhli schody a ti línější použili k přesunu na české umění do vyššího patra výtah, kde nám byli představeni hlavně autoři angažující se v soutěži o výzdobu českého Národního divadla. Seznámili jsme se s novými styly, novoromantismem a luminismem, který odhaloval ženský akt a pracoval se světlem. Ukázkou tohoto směru byl nedokončený obraz Františka Ženíška "Záhuba adamitů", jež zaujal především chlapskou část naší skupiny. Motivem je bitva mezi husity a adamity. Ale nejvíce nás ohromil obraz s názvem "Kain", kde novoromantický autor E. K. Liška vyobrazuje nahého muže na břehu moře. Zakončením prohlídky byl český impresionismus, který se od francouzského lišil především tím, že přesně nedodržoval hlavní znaky impresionismu francouzského. Během celého programu jsme vypracovávali pracovní listy, které jsme průběžně doplňovali s pomocí naší průvodkyně.

Doprovodem nám byly paní profesorka Sedlatá a paní profesorka Haníková.

                                                                                                                                                                              Kolektiv studentů kvinty A

Zobrazeno: 3992x

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Akad. mal. Helena Ambrosová

Absolvovala v roce 1952.

Narodila se 31. 8. 1934 v Liptovském Mikuláši. 

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 466
Archiv anket

Svět v roce založení školy

James Joyce

2. únor 1903

Irský spisovatel James Joyce (1882-1941) opustil ve dvaceti letech své domovské město Dublin a odešel do Paříže. Jeho hlavním problémem byl nedostatek peněz.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!