Kubismus - dům U Černé Matky Boží

Kubismus - dům U Černé Matky Boží

Pouhé tři roky tvořili členové Skupiny výtvarných umělců v duchu kubismu, než vypukla první světová válka. V tomto stylu však vzniklo pár ikonických staveb, které přitahují nejen turisty, ale i Pražany. Jednou z nich je i dům U Černé Matky Boží (dnes galerie kubistického směru), do  které se v pátek 10. 5. 2019 vypravili žáci 2A, 6XA a 6XB v rámci výtvarné výchovy spolu s paní profesorkou Haníkovou a Sedlatou. 

 

Dům U Černé Matky Boží je první pražskou kubistickou stavbou z roku 1912. Tento dům byl projektován tehdy jako obchodní dům a architektem byl jednatřicetiletý Josef Gočár. 

 

Měli jsme možnost vidět díla například od architektů a designérů - Pavla Janáka, Josefa Gočára nebo Josefa Chochola. Jejich díla doplňuje výběr kubistických maleb od autorů Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a jedinečná plastika (Úzkost) od Otty Gutfreunda, která nás opravdu velice zaujala. 

Myslím, že mluvím za všechny, když výstavu hodnotím tím nejlepším možným způsobem. Domů jsme odcházeli plni skvělého dojmu z výstavy a se spoustou zajímavých poznatků. 

 

Simona Kálalová,  2.A

 

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1950.

Narodil se 12. 5. 1931 v Zábrdovicích u Křince. Obecnou školu navštěvoval od r. 1937 v Křinci.

Anketa

 
Evropou hýbe snaha středoškoláků přimět politiky ke změně přístupu k ochraně životního prostředí.
Podporuji a rozumím 70 %
Není to věc dětí 4 %
Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 22 %
Nic o tom nevím 4 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství. 

Nejčtenější

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí. 

celý článek
 
J. W. Goethe: Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat.