Kontroverze

07.10.2011
Kontroverze

Právní a etická historie fotografie

V pátek 7. 10. 2011 se několik desítek studentů našeho gymnázia pod dozorem p. prof. Černé, Málkové a Sedlaté vydalo na hudebně-výtvarnou exkurzi do Prahy. Nejdříve jsme si všichni poslechli přednášku o Schubertově nedokončené symfonii v kostele Svatého Štěpána a Judy a poté jsme se vypravili na Alšovo nábřeží.

Naše kroky zde vedly do Rudolfina, které toho času hostilo výstavu fotografií, jež si dala za předsevzetí zmapovat právní a etickou historii fotografie. Červeno-bílý nápis Kontroverze nás uvítal již venku a poté jsme ho mohli spatřit ještě několikrát uvnitř budovy předtím, než jsme se dostali do samotných výstavních prostor. Tam už červená přecházela do černobílé, kterou postupně nahrazovaly ostatní barvy, jak návštěvník procházel expozicí snímků, chronologicky seřazených od vzniku metody fotografie až po téměř současné dění zachycené na film.

Výstava skutečně provedla návštěvníka historií fotografie, a to z velice zajímavého úhlu pohledu. Dozvěděli jsme se, kdy byla fotografie povýšena za umělecké dílo, kdy bylo uznáno, že i na fotografii se vztahují autorská práva; viděli jsme, jak byly fotografie upravovány, kopírovány, falšovány. Zároveň expozice nadhazuje otázku, kde je hranice mezi uměním a skandálem, mezi kompozicí odvážnou a urážlivou, co se na fotografii dnes smí ukázat a co už raději ne.

Kladné ohlasy si výstava vysloužila také tím, že jsme si z ní neodnesli jen velice silný dojem, ale u každé fotografie si bylo možno vzít také jakýsi informační letáček, stručně popisující dané dílo. Jestliže někoho fotografie zaujaly a vzal si tyto listy u několika (nebo dokonce všech) vystavovaných fotografií, mohl si sestavit svůj vlastní katalog, prostřednictvím nějž si bude moci shlédnuté fotografie a jejich příběhy opět kdykoliv připomenout doma.

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 464
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!