Jak to viděl Štěpán aneb Reportér Školního časopisu (2SB) na cestách

Jak to viděl Štěpán aneb Reportér Školního časopisu (2SB) na cestách

Dne 6.6.2017 třída sekunda B byla na exkurzi v Jabkenicích s doprovodem paní učitelky Málkové a Stránské. Tato vesnice je proslavena tím, že v ní žil část svého života Bedřich Smetana, slavný český skladatel.

Vyjeli jsme v 8:05 z Nymburka do Loučně. Na dobrodružnosti dodalo to, že jsme jeli veřejnou dopravou. Protože autobus jel pouze do nedaleké Loučně, čekala nás hodinová pěší túra. Z Loučně jsme se vydali do Jabkenic lesem. K jabkenickéhu muzeu jsme dorazili kolem půl desáté a jelikož muzeum bylo otevřené až od desáté hodiny, tak jsme se posadili na trávník a dali jsme si svačinu. Byli jsme mezi prvními návštěvníky, a tak jsme si mohli v klidu prohlédnout slavný dům, kde známý skladatel bydlel. Přistěhoval se sem na sklonku života za svým zetěm a dcerou a nyní je z tohoto domu uděláno muzeum Bedřicha Smetany. Je to velký dům s jedním patrem. Přízemí má dvě místnosti. V první místnosti jsme mohli vidět klavír, na který hrával a kde komponoval, a také veliký obraz, na kterém bylo vyobrazeno divadlo. Ve druhé místnosti jsou vystaveny busty skladatele Smetany v různých velikostech. V prvním patře byly také dvě místnosti, v první jsme obdivovali šachy a také noty, do kterých zaznamenával své skladby. V druhé místnosti jsme spatřili interiér ložnice, ve které skladatel spal, a rodinnou knihovnu. Bedřich Smetana zde strávil poslední roky svého života.

Pak jsme vyšli z muzea a vraceli jsme se opět pěšky do Loučně. Když jsme dorazili, občerstvili jsme se zmrzlinou, protože nám autobus jel až za čtyřicetpět minut a také protože tento krásný výlet bylo třeba stvrdit také nějakým potěšením pro naše chuťové pohárky.

Štěpán Lojka, 2SB

Zobrazeno: 2606x

Aktuální informace

06.09.2020

V rámci aktualizace údajů v Bakalářích se množí žádosti rodičů o zaslání ztracených přístupových údajů. Postupujte prosím takto, jiný  postup není z hlediska GDPR možný:

Celý článek
28.08.2020

V sekci "Studenti > Rozvrhy a suplování > Přehled rozvrhů" najdete rozvrhy na nový školní rok.

Významní absolventi

Vojtěch Kerhart

Absolvoval v roce 1910.

Narodil se 4. 7. 1892 v Poděbradech. Architekt, přítel a spolupracovník Bedřicha Feuersteina.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 22 %
Dalajláma 14 %
Konfucius 13 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 14 %
Matka Tereza 7 %
Celkový počet hlasů: 466
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lidové divadlo

4. leden 1903

V Praze-Holešovicích zahájilo činnost lidové divadlo Uranie úspěšnou premiérou hry Ladislava Stroupežnického Vojtěch Žák, výtečník.

Nejčtenější

08.09.2020

Ve středu 2. 9. dopoledne připravil Studentský parlament na tartanovém hřišti na dvoře školy slavnostní vítání nových studentů ze tříd prima A, prima B a první A.

celý článek
16.09.2020

1PA dnes vyrazila s profesorkami Martínkovou a Krejčíkovou na adaptační kurz do Rokytnice. Po cestě děti navštívily skalní město Prachovské skály a odpoledne se vydaly na výlet s hravým programem.

celý článek
05.09.2020

V roce 2016 získalo naše gymnázium licenci na vytvoření centra pro poskytování Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Mezi první zájemce o absolvování bronzové úrovně patřily Jarča Mrázová a Eliška Prášilová. Tu se jim podařilo získat v roce 2017. V roce 2018 dokončily stříbrnou úroveň a letos na konci srpna splnily poslední krok, který jim scházel pro získání nejvyšší, tedy zlaté úrovně: čtyřdenní dobrodružnou expedici.

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!