Jak se žilo za Keltů?

05.02.2019
Jak se žilo za Keltů?

Odpověď na tuto otázku už vědí naši studenti prim. V úterý 5. února a ve středu 6. února se totiž třídy prima B a prima A vypravily do Prahy do Národního muzea na právě probíhající výstavu Keltové, kde absolvovali program s workshopem Jak se žilo za Keltů. A jak si ho naši studenti užili?

Dne 5. 2., za velkého mrazu vyrazila třída 1PB spolu s profesorkami Renatou Lašovou a Lucií Prokešovou do Prahy do Národního muzea na výstavu o Keltech. V muzeu jsme vytvořili šest skupin a každá skupina dostala od průvodkyně papír, na kterém byla otázka. Odpověď jsme měli nalézt během prohlídky. Viděli jsme spoustu zajímavých exponátů, například mince duhovky a dveře, které jsme mohli otevřít keltským klíčem, který vypadal jako háček. Na konci jsme si kontrolovali odpovědi na otázky a řešili malý zábavný kvíz.

Kamča a Anežka, 1PB

Dne 6.2.2019 se třída 1PA společně s paní profesorkou Prokešovou a Plechlovou vydala vlakem do Prahy. Z Masarykova nádraží jsme došli do Národního muzea. Tam jsme navštívili výstavu o Keltech. Byli jsme rozděleni do šesti skupin. Dostali jsme desky s otázkami. Odpovědi jsme se dozvěděli během výstavy. Průvodkyně nás provedla po celém areálu výstavy.

Určitě jsme se dozvěděli mnoho nových informací o Keltech, kteří byli mimochodem velice zruční. Nakonec jsme přišli do veliké místnosti. Ta se nacházela úplně na konci výstavy. Všichni jsme odprezentovali svoje odpovědi a zhodnotili výstavu a ukázali si keltské předměty. Do Nymburka jsme se vraceli opět vlakem. Celá výstava se mi líbila a ostatním určitě také.

Viki, 1PA

 

Dne 6.2.2019 vyrazila naše třída prima A do Národního muzea na exkurzi o Keltech s paní profesorkou Prokešovou a paní profesorkou Plechlovou. Ráno v 8:06 jsme se nastoupili do vlaku, který nás odvezl do Prahy na Masarykovo nádraží. Když jsme vystoupili, došli jsme k Národnímu muzeu a tam jsme chvilku posečkali, než se muzeum otevře. Mezitím jsme se rozdělili do šesti studijních skupin.

Po otevření nás uvnitř čekala paní průvodkyně Valérie, která nám vše o Keltech vysvětlila a také každé skupině dala úkol v podobě otázky, kterou jsme měli během prohlídky vypracovat.

V prvním sále vybrala paní průvodkyně mě a Lucku  a podle měst nám dala příjmení: Haltštadská a La Ténská. Poté jsme se dívali na keltskou hrobku ze starší doby železné a na hrobku z mladší doby bronzové. Je neuvěřitelné, jaký udělali Keltové obrovský pokrok. Následně jsme viděli jaký je rozdíl mezi ornamenty z doby železné a doby bronzové. Pak jsme v sále s náboženstvím viděli hlavu druida a zlatý hrnec, ve kterém se dochovalo 25 000 spon a různých doplňků. Dále jsme viděli, jak se žilo v keltských domech a vyzkoušeli jsme si, jak se tenkrát klíčem otevíraly dveře. Nakonec jsme prezentovali své odpovědi na otázky, které jsme dostali od průvodkyně na počátku exkurze.

 

Naše otázky a odpovědi :

 1.                  Jak Keltové bydleli ?

 Keltové bydleli v domech ze dřeva, neměli komín, místo toho měli díru ve střeše.

 2.                  Co Keltové jedli ?

  1. Na ohni dělali placky a chleba
  2. Používali tyto potraviny :

           Ořechy

           Obilniny (pšenice, žito, ječmen)

           Luštěniny ( hrách, čočka)

           Občas maso

 

Anička, Lucka a Ema, 1PA

 

Aktuální informace

11.07.2020

Prázdninové úřední hodiny jsou každé pondělí od 8 do 11 a od 12 do 14 hodin. 

17.06.2020

K 1. 7. 2020 bylo odevzdáno 60 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Celý článek
16.06.2020

K 30. 6. 2020 bylo odevzdáno 30 zápisových lístků přijatých uchazečů. Třída je naplněna, dalším žádostem o vydání nového rozhodnutí nebude možné vyhovět a správní řízení bude rozhodnutím ředitele zastaveno.

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

Anketa

 
Vybíráme motto pro školní rok 2020-2021
Sokrates 20 %
Dalajláma 16 %
Konfucius 14 %
Les Brown 31 %
Stephen Hawking 11 %
Matka Tereza 8 %
Celkový počet hlasů: 192
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Finská ústava

15. duben 1903

Na příkaz ruského cara Mikuláše II. byla na tři roky pozastavena platnost finské ústavy. 

Nejčtenější

14.07.2020

Pomozte nám vybrat motto pro nový školní rok!

Jako již mnoho let dáváme i letos o prázdninách na výběr několik možností pro výběr motta, které nás bude provázet celým dalším školním rokem.

Budeme rádi, pokud se do hlasování zapojíte v naší anketě. V ní jsou uvedeni pouze autoři myšlenek. Konec hlasování bude v neděli 30. července! 

   
1. Sokrates
  Existuje jen jedno dobro, a tím je vědění. Existuje jen jedno zlo, a tím je nevědomost.
   
2. Dalajláma
  Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.
   
3. Konfucius
  Jediná omezení, která v našich životech existují, si klademe my sami.
   
4. Les Brown
  Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!
   
5. Stephen Hawking
  Dívejte se vzhůru na hvězdy, ne dolů na nohy.
   
6. Matka Tereza
  To, co děláme, je méně než kapka v moři. Ale bez této kapky by tady něco chybělo.

 

celý článek
 
Sókratés: Kdo chce pohnout světem, musí se nejdříve pohnout sám.