Gloriana v Národním divadle

Gloriana v Národním divadle

Ve čtvrtek 1. března se vydala naše skupina dvaadvaceti studentů v čele s profesorkami Miškovskou a Suchánkovou do Národního divadla. Měli jsme exkluzivní možnost zúčastnit se akce pořádané British Council – zhlédnout druhé dějství opery Gloriana a 3 zajímavé přednášky související s tématem renesanční Anglie.

Program započal prof. Martin Hilský, shakespearolog a opravdový odborník na anglickou literaturu. Jeho přednáška o renesanční Anglii a královně Alžbětě I. byla zajímavá a mnoho z nás si oprášilo své znalosti z hodin dějepisu a literatury.

Poté jsme se i se studenty z ostatních středních škol přesunuli do historické budovy Národního divadla, kde jsme měli jedinečnou příležitost zhlédnout neveřejnou generální zkoušku opery Gloriana. Ta je celá v dobové angličtině, takže to bylo zajímavé i z jazykové stránky (samozřejmostí jsou české a anglické titulky). Přestože opera není u mládeže tolik v oblibě, pro všechny z nás to byl velký zážitek. Tato opera u nás zatím nebyla nikdy uvedena a její slavnostní premiéra byla v sobotu 3. března, 3 dny po naší návštěvě.

Po opeře jsme se opět všichni vrátili do zkušebny, kde program pokračoval přednáškou o procesu přípravy této opery vedenou jejím dramaturgem Ondřejem Hučínem. Dozvěděli jsme se například, jak dlouho se taková opera připravuje, jak je to obtížné a jaké mají vystupující v divadle podmínky pro přípravu.

Posledním bodem programu byla přednáška Lukáše Hurníka, hudebního skladatele a publicisty. Mluvil o hudební stránce Gloriany a hlavně o jejím autorovi, kterým je Benjamin Britten, o jeho významu a hudební odlišnosti od jeho současníků.

Tím pro nás program skončil, ale studenti se zájmem o operu by si Glorianu v Národním divadle neměli nechat ujít – stojí za to. 

                                                                                                                                                                                                Bára Latislavová, septima A

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

prof. RNDr. Josef Koštíř

Absolvoval v roce 1925.

Profesor Koštíř se narodil 25. 3. 1907 v Hroněticích u Nymburka. Po válce působil jako asistent a pak jako docent na Ústavu organické chemie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. 

Svět v roce založení školy

Cenzura v Prusku

únor 1903

Pruský ministr vnitra podal v Poslanecké sněmovně vysvětlení, proč byla zakázána hra Das Tal des Lebens (Údolí života) od Maxe Dreyera:

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!