Fyzikové u Vrabce

Fyzikové u Vrabce

Dne 26. září se studenti fyzikálního semináře maturitního ročníku vypravili na exkurzi do nejmenšího jaderného reaktoru v České republice. Na této úžasné cestě je doprovodil pan profesor Eliška.

Školní reaktor VR-1 „Vrabec“, který se nachází na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v pražské Troji, je v Česku naprostým unikátem. Slouží především jako učební pomůcka studentům českých i zahraničních vysokých škol.

Před vstupem do samotné místnosti s reaktorem byli studenti vybaveni žlutými plášti a návleky na boty. Několik vyvolených bylo dokonce po dobu prohlídky vybaveno dozimetrem. Personál reaktoru nás krátce seznámil s bezpečnostním řádem reaktoru a poté již mohla začít samotná prohlídka. Ta byla bohužel ukončena poněkud předčasně. V budově totiž byla nahlášená bomba. A tak jsme sice přišli o posledních pár minut naší prohlídky, ale zato jsme alespoň lépe pochopili zmíněná bezpečnostní opatření.

Vzhledem k tomu, že reaktor stále stojí a my jsme se ve zdraví vrátili, mohu konstatovat, že naše exkurze byla navzdory všem potížím úspěšná a tímto bych chtěla poděkovat panu profesoru Eliškovi za její organizaci.

Martina Petrová, 8OB

Obrázek: Pohled do aktivní zóny reaktoru VR-1 Vrabec (Zdroj: Jreichl.com).

Aktuální informace

29.06.2018

každé pondělí 9:00 - 11:00 hod. Průkazky na dopravu potvrzujeme až na začátku školního roku v září.

21.05.2018

Zápis z úvodní schůzky rodičů 6/6/2018 najdete zde.

Významní absolventi

doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc.

Doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc., (*1953), imunoložka, viroložka botanička a biochemička, v současné době vedoucí Laboratoře virologie Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, absolvovala na nymburském gymnáziu v roce 1973 ještě pod svým dívčím jménem Noemi Nováková.

Anketa

 
Má podle vás smysl existence osmiletých gymnázií?
ano 79 %
ne 21 %
Celkový počet hlasů: 798
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Finská ústava

15. duben 1903

Na příkaz ruského cara Mikuláše II. byla na tři roky pozastavena platnost finské ústavy. 

Nejčtenější

20.06.2018

Comme chaque année, les 6XA francophones ont profité d’une belle journée nuageuse et froide pour aller en balade à PragueLe but de cette promenade n’était pas seulement d’arpenter les rues envahies de touristes, mais de découvrir d’autres endroits inexplorés de la capitale.

celý článek
23.06.2018

Loď je součástí vodákova těla. Jako má vodák oči, aby se těšil z toho, že vidí, má loď, aby se těšil z toho, že plave. Vodák bez lodi není kompletní…

Tuto vodáckou pravdu se vydali studenti 7MA a 3.A hledat na řeku Sázavu. 

celý článek
28.06.2018

V tomto školním roce navštěvovalo 15 z nás, žáků 1PB, předměty Literární praktikum a Školní časopis.  

celý článek
 
Albert Einstein: Vyvarujme se předkládat mladému člověku úspěch jako životní cíl.