Fyzikové u Vrabce

Fyzikové u Vrabce

Dne 26. září se studenti fyzikálního semináře maturitního ročníku vypravili na exkurzi do nejmenšího jaderného reaktoru v České republice. Na této úžasné cestě je doprovodil pan profesor Eliška.

Školní reaktor VR-1 „Vrabec“, který se nachází na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v pražské Troji, je v Česku naprostým unikátem. Slouží především jako učební pomůcka studentům českých i zahraničních vysokých škol.

Před vstupem do samotné místnosti s reaktorem byli studenti vybaveni žlutými plášti a návleky na boty. Několik vyvolených bylo dokonce po dobu prohlídky vybaveno dozimetrem. Personál reaktoru nás krátce seznámil s bezpečnostním řádem reaktoru a poté již mohla začít samotná prohlídka. Ta byla bohužel ukončena poněkud předčasně. V budově totiž byla nahlášená bomba. A tak jsme sice přišli o posledních pár minut naší prohlídky, ale zato jsme alespoň lépe pochopili zmíněná bezpečnostní opatření.

Vzhledem k tomu, že reaktor stále stojí a my jsme se ve zdraví vrátili, mohu konstatovat, že naše exkurze byla navzdory všem potížím úspěšná a tímto bych chtěla poděkovat panu profesoru Eliškovi za její organizaci.

Martina Petrová, 8OB

Obrázek: Pohled do aktivní zóny reaktoru VR-1 Vrabec (Zdroj: Jreichl.com).

Aktuální informace

13.12.2017

MěÚ Nymburk nám oznámil, že je od středy 13/12 z bezpečnostních důvodů uzavřena lávka přes Labe. 

Celý článek
13.11.2017

V dokumentech školy je přístupná výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2016-2017

14.09.2017

Aplikace pro zobrazení aktuálního suplování v Google kalendáři! Vyzkoušejte!

Celý článek

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

Anketa

 
Má podle vás smysl existence osmiletých gymnázií?
ano 85 %
ne 15 %
Celkový počet hlasů: 131
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výstava nezávislých

20. březen 1903

Na výstavě Nezávislých v Paříži byla mj. vystavena i díla Henryho Matisse, Andrého Deraina, Maurice de Vlamincka aj. 

Nejčtenější

21.11.2017

3 zápasy = 3 vítězství = postup do kvalifikace o republikové finále, tak by se dalo asi nejstručněji charakterizovat vystoupení našeho týmu v krajském kole, které se odehrálo za účasti šesti družstev v poděbradské hale BIOS. Poměrně velký výkonnostní rozdíl nám umožnil hrát stylem na 2 pětky (+ další 2 střídající), které za předvedenou hru zaslouží pochvalu, byť byly úseky, kde udržet koncentraci nebylo vůbec lehké. 

celý článek
25.11.2017

Po třech letech od posledního pobytu našich studentů ve Francii se odhodlala desítka jazykově nadaných nadšenců znovu do francouzských rodin. V týdnu od 24.11. do 1.12. pobývají v burgundském městečku Louhans a jeho okolí.

celý článek
13.12.2017

Vánoční akademie je za námi a někteří studenti už vymýšlejí, jaké představení si připraví příští rok...

celý článek
 
Albert Einstein: Vyvarujme se předkládat mladému člověku úspěch jako životní cíl.