Exkurze s Badatelským klubem do krytu Folimanka v Praze

02.06.2023
Exkurze s Badatelským klubem do krytu Folimanka v Praze

Dne 2. 6. 2023 jsme dostali možnost podívat se s Badatelským klubem do krytu Folimanka, který není jen největším na území Prahy 2, ale zároveň je jediným krytem této velikosti v ČR, který se veřejnosti pravidelně otevírá.

Po vyučování jsme vyrazili do Prahy vlakem ve 14:02. Nejen cesta do Prahy, ale i následné přemístění po Praze proběhlo bez komplikací a my jsme dorazili s dostatečnou časovou rezervou na místo. Povídání, kterým paní průvodkyně doplňovala samotnou prohlídku, bylo velmi zajímavé a místy až děsivé (byli jsme i v márnici pro 10 lidí). Navíc jsme měli štěstí, že jsme před samotnou prohlídkou měli dostatek času, abychom si mohli pročíst příběhy konkrétních lidí, kteří zažili nálet 14. 2. 1945. Po exkurzi jsme se vydali zpět na nádraží, a i když jsme se do Nymburka nevraceli všichni, tak jsme si užili i cestu vlakem.

Pokud byste váhali, kam o prázdninách na výlet, vřele tuto prohlídku doporučuji. Uvedu několik údajů pro představu. Kryt je soustavou chodeb, z nichž některé části jsou až 25 metrů pod úrovní terénu. Byl stavěn postupně a některé jeho části byly porušeny při stavbě Nuselského mostu, neboť některé z chodeb krytu neznají ani lidé, kteří jej udržují v provozu. V případě nebezpečí pojme až 1300 osob, které mohou kryt vyžít pro ochranu na 72 hodin. Jsou v něm sprchy, WC atp. Celková rozloha známých chodeb je cca 1330 m2 a po odečtení metráže na společné prostory zůstává cca 0,7 m2 prostoru na osobu. Kryt je udržovaný, prochází pravidelnými zkouškami připravenosti a je tedy plně funkční.

Exkurze očima jednoho z účastníků:

Kryt Folimanka je kryt s velkou historií. První zmínky o krytu jsou z období okupace Československa nacistickým Německem, kdy se zde začaly kopat základy na podzemní továrnu. Potom toho využili komunisté a vybudovali zde v období studené války kryt. Kryt byl komunisty utajován, a proto, když se bourala nemocnice kvůli stavbě nuselského mostu, se část krytu sesunula.

Výlet do krytu byl dobrý. V krytu jsme se mohli podívat na místo pro občany, sprchy, záchody, spojovací místnost a márnice. Část krytu je veřejnosti uzavřena a tam jsme se nemohli podívat ani my. Tento kryt je největší kryt otevřený veřejnosti v ČR.

Tobiáš Kabeláč, 3TA

Zobrazeno: 697x

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. RNDr. Josef Koštíř

Absolvoval v roce 1925.

Profesor Koštíř se narodil 25. 3. 1907 v Hroněticích u Nymburka. Po válce působil jako asistent a pak jako docent na Ústavu organické chemie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
05.11.2023

Končící víkend měl na svém programu školy nejen první stužkovací večírek maturantů, ale i brigádní činnost učitelů na chatách v Rokytnici nad Jizerou. Na 10 kolegů a rodinných příslušníků vyrazilo do hor „poprat “ se s úklidem a přípravou chat před náročnou, zimní sezónou. Není to nikdy jednouché, ale opět se dílo povedlo a můžeme se těšit na blížící se zimu!

celý článek
02.11.2023

2. 11. proběhlo v Milovicích první kolo školské futsalové ligy kat. 7. Naši futsalisté sehráli dva zápasy a po jasných výhrách 3:1 resp. 3:0 postoupili do dalšího kola soutěže.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.