Exkurze do nymburského pivovaru

Exkurze do nymburského pivovaru

Není lepší místo na exkurzi, kam vzít skupinu předmaturantů, než pivovar. Studenti se vydali do místního pivovaru, aby na vlastní oči viděli, jak se vaří Postřižinské pivo, a zároveň si připomněli odkaz spisovatele, jehož jméno jejich škola nese.

Dne 28. března 2025 se studenti tříd 7MA, 7MB a 3.A zúčastnili exkurze do Nymburského pivovaru, aby se seznámili s tradiční výrobou piva a jeho historií.

Po příchodu na vrátnici nás přivítal zástupce pivovaru, který nás seznámil s historií a procesem výroby. Dozvěděli jsme se, že pivovar byl založen v roce 1895 a dodnes si uchovává tradiční metody vaření piva. Nymburský pivovar je známý především svou značkou Postřižinské pivo, která odkazuje na slavného spisovatele Bohumila Hrabala a jeho literární dílo "Postřižiny". Mimochodem, právě po něm je pojmenováno naše gymnázium.

Během prohlídky jsme navštívili sladovnu, varnu a ležácké sklepy. Průvodce nám vysvětlil jednotlivé kroky výroby piva, od výběru surovin přes vaření až po zrání. Pivo zde kvasí v otevřených spilkách a následně dozrává v ležáckých tancích, což mu dodává charakteristickou chuť a vůni.

Součástí exkurze byla také ukázka stáčírny, kde jsme viděli, jak se hotové pivo plní do plechovek. Průvodce nám zároveň objasnil význam kontroly kvality a hygienických standardů, které jsou při výrobě piva důležité.

Na závěr exkurze jsme se dozvěděli více o spojení pivovaru s Bohumilem Hrabalem. Spisovatel zde žil v letech 1919 až 1947 a jeho otec zde působil jako správce. Pivovar i město Nymburk se staly inspirací pro jeho dílo, zejména pro slavné "Postřižiny". Právě podle této knihy nese pivo své jméno a dodnes je symbolem spojení české literatury a pivovarnické tradice.

Během prohlídky jsme také měli příležitost vidět pamětní desku věnovanou Bohumilu Hrabalovi, která je umístěna ve výšce kam čůrají psi, jak si sám spisovatel přál.

Exkurze byla zajímavým pohledem do světa pivovarnického řemesla. Díky poutavému výkladu a možnosti vidět výrobu piva na vlastní oči jsme si odnesli cenné poznatky i nevšední zážitek.

Aktuální informace

09.04.2026

se konají v úterý 28/4 od 17:30 hod v kmenových učebnách. Od 18:00 hod pokračují individuální konzultace s vyučujícími dle rozpisu.

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

RNDr. Milada Křížová

RNDr. Milada Křížová (*5. 3. 1985), meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, televizní moderátorka relací Počasí v České televizi, trenérka atletiky a organizátorka běžeckých soutěží, maturovala na naší škole v roce 2004 pod svým dívčím příjmením Šandová.

Svět v roce založení školy

Giovanni Giolitti ministerským předsedou Itálie

3. listopad 1903

Liberál Giovanni Giolitti se stal italským ministerským předsedou. 

Nejčtenější

08.04.2026

V rámci trvalé snahy našeho gymnázia obohacovat teorii praxí dorazil na besedu se studenstvem seminářů práva a politologie středočeský poslanec Vít Rakušan. Setkání se studenty nebylo jen klasickou přednáškou; většinu času zabrala diskuse o tématech, která hýbou současnou Evropou, Českou republikou ale i o tom, co obnáší život ve vysoké politice.

celý článek
07.04.2026

Tichá, nenápadná, houževnatá a zodpovědná dívka, to je Kateřina Haščáková z 2A, vítězka krajského kola dějepisné olympiády. Jako první z naší školy se jí povedlo postoupit do celostátního kola!

celý článek
04.04.2026

Z výjezdu do Berouna na KK Geologické olympiády 2026 jsme přivezli alespoň diplom úspěšného řešitele krajského kola. Medaile se našim nejlepším geologům vyhýbají. Úspěšným řešitelem se stal Filip Kubálek ze 6XB, jehož bodový zisk se ztrátou 1,5 bodu na bronzovou příčku, vystačil na 4. místo mezi soutěžícími ve středoškolské kategorii B v celém Středočeském kraji. Druhou účastnicí z nymburského gymnázia byla primánka Veronika Breu (1PB), benjamínek v kategorii A, kde proti ní stáli především nejlepší kvartáni z různých gymnázií v kraji. Přes zřejmé věkové znevýhodnění uhájila 10. místo z 12 účastníků, což není při první účasti v soutěži, kdy člověk ani dopředu přesně neví, co ho čeká, žádná ostuda.

celý článek