Exkurze 2SB na Pražský hrad

05.05.2025

Dne 5. května se uskutečnila naše dějepisná exkurze do Prahy. Prohlédli jsme si areál Pražského hradu, Karlův most a památky na Staroměstském náměstí.

Když jsme vystoupili na hlavním vlakovém nádraží v Praze, vydali jsme se směrem k Pražskému hradu. Podívali jsme se do katedrály sv. Víta a uvnitř jsme obdivovali bohatou výzdobu. Zaujaly nás vitráže a monumentální náhrobek svatého Jana Nepomuckého. Bohužel bylo v katedrále hodně zahraničních turistů, tak jsme v davu obešli katedrálu a museli jsme ven. Pak jsme si prohlédli Vladislavský sál, ve kterém se dříve konaly hostiny nebo rytířské turnaje. Měli jsme také možnost zhlédnout repliky českých korunovačních klenotů. Líbila se nám i Zlatá ulička s roztomilými barevnými domky. Při zpáteční cestě na nádraží jsme se prošli po Karlově mostě, ze kterého byl nádherný výhled na Hrad, katedrálu a Hradčany, kde jsme se ještě před chvílí nacházeli. Další zastávka byla na Staroměstském náměstí, kde jsme viděli orloj, radnici, Husův pomník, Týnský chrám a dům U Kamenného zvonu. Celá exkurze byla zajímavější, protože vybraní žáci si o jednotlivých památkách předem vyhledali informace a ostatním je potom sdělili. Odjížděli jsme jak s mnoha zážitky, tak s novými poznatky o naší minulosti.

Barbora Havlasová, 2SB

Aktuální informace

09.04.2026

se konají v úterý 28/4 od 17:30 hod v kmenových učebnách. Od 18:00 hod pokračují individuální konzultace s vyučujícími dle rozpisu.

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

prof. Jan Řídký, DrSc.

Prof. Jan Řídký, DrSc. (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, někdejší ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, badatel v oboru experimentální fyziky elementárních částic, maturoval na naší škole v roce 1970 ve třídě III.B.

Svět v roce založení školy

Bezdrátová telegrafie

27. květen 1903

AEG a Siemens založily Společnost pro bezdrátovou telegrafii.

Nejčtenější

29.03.2026

Poprvé, co paměť sahá, se tři studenti naší školy zapojili do soutěže Certamen Latinum (latinské olympiády). A jednomu z nich, Filipu Slabému z 8OA, se podařilo docílit vítězství ve vyšší kategorii B soutěže na celorepublikové úrovni. Stalo se tak 19. března 2026 na Staroměstské radnici v Praze. Gratulujeme k opravdu mimořádnému výkonu.

celý článek
27.03.2026

Třetí alumni beseda ve školním roce 2025/2026 se v Městské knihovně Nymburk uskuteční ve čtvrtek 9. dubna 2026 od 17.30 hodin. Naším hostem bude ředitel Historického ústavu Akademie věd ČR prof. Martin Holý. Přiblíží nám Dětství středoevropských Habsburků v raném novověku.

celý článek
31.03.2026

V pondělí 30.3. se konal tradiční Velikonoční florbalový turnaj pro žáky VG. Třídy byly rozděleny do dvou skupin po šesti, kde se hrálo systémem každý s každým. První dva týmy postupovaly do semifinále.

celý článek