Čingischán v Národním muzeu

Dne 29. 4. se studenti 1PA vydali vlakem do Národního muzea v Praze, kde se pořádala výstava s názvem Čingischán.

 

Z hlavního nádraží v Praze jsme přešli na Václavské náměstí a podchodem jsme se dostali k Národnímu muzeu. Chvíli jsme čekali na otevření muzea. Po otevření jsme si šli prohlížet výstavu a fotografovat různé exponáty. Paní profesorka Stránská nám rozdala pracovní listy, které jsme vyplňovali na základě informací z výstavy.

Výstava zahrnovala předměty světového kulturního dědictví. Ve třech sálech jsme viděli zlaté šperky, zbraně, oděvy, rituální masky, malby, keramiku či jezdecké vybavení včetně nejvzácnějšího exponátu z doby Velké mongolské říše - unikátního dřevěného koňského sedla. Nejvíc se všem líbila jurta, což je tradiční kruhové obydlí kočovných kmenů.

Celá třída si exkurzi moc užila a nabyla nových vědomostí.

Lívi, Terka, Johi, Mari

Ke stažení
ikonaČingischán
ikonaČingischán2

Aktuální informace

29.05.2026

Dne 5.6. 2026 se konají nostrifikační zkoušky v učebně č. 29. Rozpis

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

MUDr. Jiří Vokněr

MUDr. Jiří Vokněr (12. 5. 1931-29. 5. 2018), lékař, mistr světa v rychlostní kanoistice, olympionik a vodní skaut, maturoval na naší škole v roce 1950.

Svět v roce založení školy

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.

Nejčtenější

27.05.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce hledá od školního roku 2026/2027 nové učitele a učitelky pro výuku na nižším i vyšším gymnáziu.

celý článek
07.05.2026

Předmaturant Jakub Holeček (7MA) absolvoval mezi červnem 2025 a únorem 2026 odbornou stáž na Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR, v.v.i. Na zvláštním elektronovém konfokálním mikroskopu pozoroval organely živých buněk. Vytvořil online atlas organel na internetu a se svými výsledky seznamuje další zájemce z řad studentů i učitelů, účastní se soutěží a přehlídek, mj. i Středoškolské odborné činnosti.

celý článek
17.05.2026

"Sklizeň medailí" krajských soček proběhla v letošním roce v době ředitelského volna v pondělí 27. dubna 2026 na Ortenově gymnáziu v Kutné Hoře. 48. ročník soutěže studentských odborných prací přinesl do našich nymburských "stodol" bohatou úrodu v podobě 17 umístění na třech nejvyšších postech v soutěžních oborech SOČ, přičemž naše výprava čítala dokonce 24 soutěžících celkem. Z toho je pět medailí zlatých s postupem na celostátní přehlídku SOČ v červnu do Olomouce. Z pohledu SOČ zažíváme další velice "úrodný" rok.

celý článek