British Painting Today and Stuck on the City

British Painting Today and Stuck on the City

Byl krásný podzimní den a my jsme se těšili na takzvaný den „volna“, zdali to takto mohu nazvat, který byl před námi. Naším cílem bylo seznámit se s výtvarným uměním dnešní doby. A myslím, že to se nám povedlo vskutku báječně.

První cesta vedla do Galerie Rudolfinum  za výstavou s názvem Beyond Reality-British Painting Today (Mimo realitu-Britská malba dnes). Než se ale ponořím do průběhu výstavy, chtěla bych se také zmínit i o tom, co všechno jsme cestou do galerie viděli. Byla to gotická Prašná brána nacházející se v ulici Na Příkopě, dále barokní Chrám svatého Mikuláše a Palác Kinských ve stylu rokoka na Staroměstském náměstí.

Nyní ale zpět do tajů Rudolfínské galerie. Jelikož jsem měla možnost tam zavítat poprvé v životě, ihned při vstupu mě příjemně překvapil zdejší interiér. Poté už následovala prohlídka s výkladem, který byl podán zajímavou formou. Výstava se týkala dvanácti významných umělců působících ve Velké Británii. Dozvěděli jsme se, jak je právě figurální kresba a malba na dnešní britské výtvarné scéně oblíbená. Přestože se považuji za výtvarně neznalou a nenadanou, musím uznat, že to, co jsem dnes měla možnost na vlastní oči shlédnout, mě opravdu zaujalo. Občas jsem nedokázala uvěřit malbám fotografického realismu a přemýšlela nad tím, jak je možné něco tak úžasného vůbec vytvořit. Nejvíce mě zaujali výtvory Glenna Browna. Doporučuji k nahlédnutí jeho webové stránky. Jeho nejpoutavějšího obraz  nesl název The Happiness in One's pocket. Druhá část výstavy byla ve stylu akademické malby 19. století a klasické malby svázané s renesančním dědictvím. Dle mého názoru i tato díla měla velké ohlasy.

Spokojeni jsme odcházeli do Městské knihovny v Praze, kde se po dobu třech měsíců koná Mezinárodní výstava street artu a graffiti s názvem Stuck on the City (Městem posedlí). Jedině, jak tuto výstavu mohu ohodnotit, je říct: „Dokonalost sama“. Celá tato výstava mě naprosto okouzlila a mnohé ostatní účastníky také. Doposud jsem netušila, že umění street artu a graffiti může být tak obdivuhodné. Nedokážu ani posoudit, co se mi zde líbilo nejvíce, protože zde bylo všechno moc pěkné, ale rozhodně si myslím, že zajímavé bylo vlastní vyzkoušení vytvoření různých nápisů ve stylu street art a graffiti. Vlastně, posuďte z přiložených fotek sami!

Tímto bychom také rádi poděkovali paním profesorkám Sedlaté a Haníkové za příležitost shlédnout něco nových a nevídaných rozměrů.

Čermáková Kateřina, 1.A

Aktuální informace

03.03.2021

Na emailové adresy zákonných zástupců uchazečů o studium na naší škole byly odeslány informační maily s dotazníky. 

Celý článek

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek

Absolvoval v roce 1946.

Narodil se v r. 1927 v Trutnově. Vystudoval Stavební fakultu ČVUT, byl vedoucím katedry meliorací.

Svět v roce založení školy

Saša Machov

16. červenec 1903

Narodil se Saša Machov (†…23. 6. 1951), český tanečník a choreograf.

Nejčtenější

10.02.2021

V sobotu 6.2. a v neděli 7.2. reprezentovala Českou republiku sourozenecká dvojice Kateřina a Daniel Mrázkovi na juniorských mezinárodních závodech „Egna Dance Trophy 2021“ v italském městě Egna.

celý článek
04.02.2021

Otevřená věda je otevřená i v této době - covidové pandemii navzdory! S velkou radostí dáváme na vědomí, že do letošního ročníku Otevřené vědy vybrali pracovníci Akademie věd ČR celkem 5 studentů nymburského gymnázia. Tři z nich svou stáž absolvují na Fyzikálním, jedna na Botanickém a jedna na Geofyzikálním ústavu AV ČR.

celý článek
03.02.2021

Před 24 lety zemřel pan Bohumil Hrabal, jehož jméno nese hrdě naše škola. Připomeňte si s námi toto výročí a podívejte se na jeho nesmírně bohatý život a úžasné dílo!

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!